Sācies nākamais Nacionālās akustiskās koncertzāles novietņu izvērtēšanas posms

TVNET
Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments
Foto: Publicitātes foto

Kultūras ministrija (KM) sadarbībā ar Latvijas Arhitektu savienību (LAS) sākusi realizēt nākamo posmu – 11 atlasīto novietņu salīdzinošo analīzi un organizētas fokusgrupu diskusijas sabiedrības, ieinteresēto pušu līdzdalībai un profesionālo viedokļu pārstāvniecībai. Abi pakalpojumi tiek veikti integrēti, kas ir būtiski, lai īstenotu kompleksu potenciālo koncertzāles novietņu izvērtējumu, informē Kultūras ministrijas pārstāve Dace Vizule. 

Atlasīto novietņu salīdzinošajā analīzē, kuru veic “MASH Studio” (Lietuva), vērtēs novietņu stratēģisko potenciālu, sasniedzamību un piekļuvi, vietas gatavību attīstībai, izskatot juridiskos kritērijus un ar tiem saistītos riskus, veicot izmaksu prognozes, izstrādājot telpisko analīzi kontekstā ar novietnes kapacitāti, vērtējot pilsētvides kontekstu un iespēju veidot vizuāli atpazīstamu ēku, izskatot projekta realizācijas atbilstību ilgtspējības principiem, kā arī iekļaujot salīdzināmus starptautisku koncertzāļu projektu piemērus. “MASH Studio” uzdevums ir izstrādāt visaptverošā kvantitatīvo datu analīzē un fokusgrupu diskusiju rezultātos, kā arī darba komunikācijā ar pasūtītāju balstītu pētījumu par Nacionālās akustiskās koncertzāles projekta – sabiedriski nozīmīgas ēkas stratēģiskai attīstībai atbilstošāko novietni Rīgā.

“MASH Studio” ir Kauņā bāzēts starptautiski strādājošs arhitektūras un pilsētplānošanas birojs ar pieredzi tieši apjomīgu un sabiedriski nozīmīgu ēku, tai skaitā koncertzāļu, priekšizpētes projektu izstrādē. 2016. gadā “MASH Studio” Kauņas pilsētas pašvaldības pasūtījumā veica priekšizpēti par Kauņas koncertu, kongresu un konferenču zāli. Šī pētījuma rezultāti iekļāva analīzi par novietni pilsētas kontekstā, izdalot stiprās puses un potenciālās iespējas. Tika skaidroti novietnes ierobežojumi teritorijas plānošanas dokumentos un piedāvāti optimālākie teritorijas izmantošanas scenāriji. 2018. gadā “MASH studio” Lietuvas Kultūras ministrijas pasūtījumā izstrādāja izpēti, lai pamatotu Nacionālās koncertzāles pakalpojumu infrastruktūras nepieciešamību Viļņā. Priekšizpētes rezultāti tika izmantoti, lai sagatavotu starptautiska arhitektūras konkursa nosacījumus un īstenotu investīciju piesaisti. “MASH studio” savā darbā jau līdz šim ir aprobējuši dažādas radošas pieejas sabiedrības līdzdalības nodrošināšanai, ieinteresēto pušu un ekspertu iesaistei telpisko stratēģiju un pilsētvides attīstības koncepciju izstrādē.

Fokusgrupu tematiskās darbnīcas kā Nacionālās akustiskās koncertzāles novietņu Rīgā izvērtēšanas integrētu sastāvdaļu veidos un organizēs “Grupa 93” (Latvija). Darbnīcu un diskusiju ietvaros tiks akcentēti jautājumi, kas svarīgi sabiedrībai, dažādām ieinteresētajām pusēm un profesionāļiem, lai kopīgi iztēlotos nākotnes koncertzāli Rīgas un plašākā kontekstā. Šāds process tiek īstenots, lai nodrošinātu publisko pārstāvniecību, subjektīvu kritēriju, kolektīvo interešu un dažādu kopienu vajadzību pienācīgu integrāciju plānošanas procesā.

“Grupa 93” ir viena no pieredzes bagātākajām plānošanas kompānijām Latvijā, kas strādā arī pie plašu sabiedrības līdzdalības procesu organizēšanas, veidojot diskusijas, seminārus, starptautiskas konferences un koordinē darba grupas, gan klātienē, gan virtuālajā vidē.

“Plānojam, ka atlasīto novietņu padziļinātais izvērtējuma un fokusgrupu diskusiju rezultāti būs gatavi līdz maija beigām. Kopējais novietņu izvērtēšanas procesa mērķis ir nonākt pie pētījuma un secinājumiem par 1-3 potenciāli pamatotākajām novietnēm – kompleksu uz kvantitatīviem un kvalitatīviem kritērijiem un dialogā balstītu izvērtējumu lēmuma par koncertzāles novietni pieņemšanai,”

akcentē LAS prezidents Juris Poga.

LAS, atsaucoties kultūras ministra Naura Puntuļa aicinājumam, ir piedāvājusi plānu nacionālās koncertzāles novietnes atrašanās vietas izvēlei, kā arī veikusi Nacionālās akustiskās koncertzāles potenciālo novietņu analīzes pirmo posmu, atlasot 11 novietnes tālākai padziļinātai analīzei. No 36 novietnēm, kuras tikai identificētas pēc LAS aicinājuma visiem interesentiem iesūtīt ierosmes koncertzāles potenciālajai lokācijai, tālākajai analīzei LAS izveidotā komisija virzīja – AB dambi, Andrejostas ielu 17 Andrejsalā, Elizabetes ielu 2 un Kronvalda bulvāri 6, Ķīpsalas pludmali, parka teritoriju starp Raņķa dambi, Slokas ielu un Aleksandra Grīna bulvāri, rūpniecības preču tirgus teritoriju starp Gaiziņa ielu, Prāgas ielu un Turgeņeva ielu, teritoriju pie Spīķeriem un Kārļa baseina, teritoriju Salu tilta ZA galā, novietnes Torņakalnā, Skanstē un Zaķusalā.

Biedrība “Latvijas Arhitektu savienība” ir arhitektu profesionālā organizācija un apvieno vairāk kā 400 biedru – profesionālu arhitektu. LAS galvenie darbības virzieni ir arhitektu profesionālo interešu aizstāvība, arhitektu sertificēšana un arhitektūras attīstība un popularizēšana.

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu