Ģerboņu izstrādes procesā mēs esam satikuši daudz brīnišķīgu cilvēku, kuri mūs ir iedvesmojuši, un tas nav pārspīlējums, tā patiešām ir. Darot darbu, kas patīk, kas vairāk ir kā sirdslieta, mēs esam pateicīgi tiem cilvēkiem, kuri mums ir uzticējušies un kuriem mēs esam izveidojuši ģerboņus. Ne tikai mūsu darbs, bet arī šie cilvēki paliek mūsu sirdīs, un tas ir nemaināmi.
Atgriežoties pie ģerboņa izstrādes procesa – kas ir tas, ko galarezultātā saņem pasūtītājs?
Rezultātā jaunā ģerboņa īpašnieks saņem ģerboņa mapi, ko parakstījis LR kultūras ministrs un Valsts heraldikas komisijas priekšsēdētājs. Tajā ir ģerboņa attēla oriģināli un papildus tam ir arī digitāli apstrādāti faili ārējā datu nesējā.
Kā jūs rekomendējat lietot ģerboņus?
Pirmais un galvenais ieteikums ir ģerboni tiešām praktiski izmantot, ieviest savā ikdienā. Ģerbonis, kas paliek papīra formātā, oriģinālajā mapē, nepilda savu funkciju – nepauž dzimtas unikalitāti, skaisto un svarīgo. Uzskatu, ka ģerbonis ir mūžīgs, tomēr tas ir ar vienu, šo pašu priekšnosacījumu – ka tas tiek iedzīvināts. Un tad, jā, tad tas ir mūžīgs un mantojams.
Iesākumā svarīgi būtu izveidot vienotu ģerboņa grafisko standartu (vizuālo identitāti). Tas atvieglo turpmāko ģerboņa izmantošanas procesu, kā arī saglabā skaistu, stilistiski vienotu kopainu. Izveidoto standartu izmanto tipogrāfijas iespieddarbos, birojā, mājaslapā – visur. Esam izstrādājuši ģerboņu grafisko standartu vairākām dzimtām – Vairas Vīķes-Freibergas dzimtai, de Putānu dzimtai, Šteinbergu dzimtai, daļēji arī Māra Gaiļa dzimtai. Tas ietver sevī vizītkartes, veidlapas, aploksnes, pateicības, uzlīmes un citus drukātos materiālus. Minēšu vēl dažus piemērus no mūsu pašu izstrādāto ģerboņu plietojuma šeit pat Latvijā. Ģerbonis var tikt atveidots arī cilnī, piemēram Pumpuru dzimtas ģerbonis alumīnija lējuma krāsotā cilnī rotā gan „Užavas alus” ražotnes fasādi, gan divas dzīvojamās mājas fasādes (tēlniece Ligita Frackēviča, krāsojums – Juris Ivanovs), savukārt Danas Beldiman dzimtas ģerboņa cementa lējums rotā Rūmenes muižas fasādi (tēlnieks Edgars Grīnfelds). Uz ekskluzīvās Māra Gaiļa dzimtas brīvdienu mājas „Lieldienu sala” fasādes atrodas tēraudā izstrādāts ģerbonis, ko veidojis Uģis Traumanis. Arī pie Plaužu dzimtas īpašuma atrodas Jāņa Strupuļa veidots cilnis. Kā īpaša dāvana var kalpot ģerboņa gleznojums, piemēram, de Putānu dzimtas ģerbonis kā gleznojums redzams uz laikmetīga dizaina pūra lādes (māksliniece Ilze Lībiete). Ģerbonis atveidojams arī zīmoggredzenos, dažādās tekstilijās, piemēram, karogos un vimpeļos, vai izšūts, piemēram, uz gultasveļas komplektiem, kaklasaitēm, T-krekliem. Ir dzimtas ģerboņi, kas rotā trauku komplektus. Šos piemērus minu, lai tie kalpotu par ierosmi katra radošumam, jo mūsdienu tehnoloģiskās iespējas ļauj īstenot visdažādākās un neticamākās idejas.