Kā izvēlēties būvmateriālus, lai uzbūvētu energoefektīvu māju?
Speciālists norāda - vienkāršāk ir tiem, kuri grasās būvēt ēku no "nulles", nevis renovēt. Būvējot no jauna, arhitekts visus mezglu risinājumus detalizēti izstrādās ar nepieciešamajiem materiāliem - zīmolu, konkrētu specifikāciju utt. Taču tas arī nozīmē, ka, lai panāktu ēkas energoefektivitāti, ir svarīgi sekot projektā ierakstītajiem norādījumiem. Ja kāds materiāls tiek mainīts pret citu, jāseko līdzi, lai tā īpašības nekādā gadījumā nebūtu vājākas nekā sākotnēji paredzētajam.
Renovācijas projekts nebūs tik detalizēts, taču arī šādā projektā būs sava specifikācija, pēc kuras vadīties, un arī šajā gadījumā, aizvietojot materiālus, jāskatās, lai tiem būtu tādi paši vai labāki parametri. Ko gan projektā neraksta neviens, bet ir vērts atcerēties, - tā ir materiālu savstarpējā savietojamība. Kļūdas var vēlāk ietekmēt mājas mikroklimatu, tāpēc arhitekti strādā ciešā sadarbībā ar būvmateriālu ražotājiem. Energoefektivitāte - tā ir maksimāli efektīva ēkas konstrukcija, kur gaisa apmaiņa notiek kontrolēti, gar logiem nesvilpo vējš un siltums neaizplūst caur neprecīziem salaidumiem sienās. Ja materiāli nav pareizi savietoti, tas var būtiski kavēt cerētā efekta sasniegšanu.
Jau projektēšanas gaitā savlaicīgi jāsāk domāt arī par saules paneļiem, solārajiem paneļiem ūdens sildīšanai vai vēja enerģijas izmantošanu, lai ēka, iespējams, būtu ne tikai nulles enerģijas, bet pat pozitīvas enerģijas māja, un saražotu vairāk enerģijas, nekā patērē. Protams, šādus risinājumus var uzstādīt arī tad, kad ēka jau gatava, tomēr efektīvāk ir to jau sākotnēji projektēt kā vienotu sistēmu. Lai gan šādu sistēmu uzstādīšana var sadārdzināt būvniecību pat par 10%, ilgtermiņā ieguvums būs daudzkārt lielāks par ieguldītajām investīcijām.
Ja tomēr pārņem šaubas par kāda materiāla atbilstību energoefektivitātes mērķiem, vienmēr ir iespējams vērsties pēc palīdzības pie būvniecības preču veikalu konsultantiem, atgādina Māris Linde. Vienīgi jāņem vērā, ka, interesējoties par konkrētu materiālu, ir vērts pastāstīt plašāk par būvniecības ieceri un citiem materiāliem, kurus plānots izmantot būvniecības procesā. Tad pārdevējs varēs sniegt kvalitatīvākas konsultācijas par materiālu saderību un citiem aspektiem. Taču jāatceras, ka pārdevējs nav būveksperts. Ja tomēr ir nepieciešama padziļināta konsultācija, jāvēršas pie privātpersonu konsultantiem.