Šodienas redaktors:
Krista Garanča

Uz "Rīgas ritmi 2021" skatuves: Arvydas Kazlauskas

Arvydas Kazlauskas
Arvydas Kazlauskas Foto: publicitātes

Festivālā "Rīgas ritmi 2021" uzstāsies gan ārzemju zvaigznes, gan vietējie mākslinieki. Piedāvājam nelielu sarunu ar Latvijā dzīvojošo lietuviešu saksofonistu Arvydas Kazlauskas, kurš kopā ar saksofonkolēģi no Lietuvas Liudas Mockūnas festivālā uzstāsies 3. jūlija vakarā “Jersika Records Stage” mākslas centrā “Noass” uz AB dambja.

Ar ko īpašs šķiet 2021. gada festivāls "Rīgas ritmi"?

Šogad festivāla programmā liels uzsvars tiek likts uz pašmāju mūziķiem, ļaujot klausītājiem tos iepazīt tuvāk gan kā spilgtas muzikālas personības, gan atklājot viņu talantus plašākai auditorijai vēl nedzirdētās muzikālās apvienībās.

Ko festivālā gaidīt no jūsu uzstāšanās?

Sekojot kopā ierakstītā albuma “Purvs” koncepcijai, mūsu uzstāšanās ar Ļudu Mockūnu pamatā būs brīva improvizācija. Tas būs iepriekš neiestudēts muzikāls priekšnesums, kas tiks radīts uz vietas un kam iedvesma būs tā brīža akustiska, skatuves partneris, lokācija un apkārtējā noskaņa.

Foto: Atskats uz džeza izdevniecības "Jersika Records" ierakstu sesiju Drabiņu purvā.

Cik nozīmīga mūsdienās šķiet dzīvā muzicēšana un improvizācija?

Dzīvā muzicēšana ir īpaši svarīga šodien, kad gan klausītāji, gan mūziķi ir tik ļoti pēc tās noilgojušies. Abpusējā un dzīvā klausītāja un izpildītāja enerģijas apmaiņa ir neatkārtojama un ar neko neaizvietojama. Runājot par improvizāciju – manuprāt, tā parasti gan no klausītāja, gan no izpildītāja prasa lielāku piepūli un aktīvāku iesaistīšanos procesā. Domāju, ka improvizācija ir svarīga kā mūziķim, tā arī klausītājam. Improvizējošs mūziķis ir “bagātāks” savā arsenālā, elastīgāks savās profesionālajās izpausmēs. Līdz ar to, viņš ir arī spējīgāks iekļauties dažādākās muzikālajās situācijās. Savukārt klausītājam improvizācija, ja to klausās uzmanīgi, liek vairāk “strādāt”, tā trenē iemaņas sekot formas/līnijas attīstībai, ļauties negaidītiem pavērsieniem.

Kurš būtu tavs sapņu mākslinieks, kurš varētu uzstāties festivālā “Rīgas ritmi” un kāpēc?

Ir ļoti daudz apbrīnojamu džeza mūziķu, un prieks ka pirms Covid-19 pandēmijas viņi nereti uzstājušies arī Latvijā, taču, ja jānosauc “sapņu māksliniekus”, jau kopš pusaudža gadiem man tie ir bijuši Michael Brecker un Pat Metheny. Diemžēl Maikls Brekers jau ir aizsaulē, savukārt Petu Metīni man bija liels prieks dzirdēt dzīvajā koncertā 2014. gada festivālā “Rīgas ritmi”, un ceru, ka kādreiz tas notiks vēlreiz.

Kādi ir tavi tuvākās nākotnes plāni?

Šobrīd notiek darbs pie ierakstu sagatavošanas jaunai platei, ko mēs ar apvienību “Endless Roar” esam ierakstījuši kopā ar pianistu Vestardu Šimku.

Novēlējums festivāla apmeklētājiem un vispār kvalitatīvas dzīvās mūzikas cienītājiem!

Novēlu izbaudīt šeit un tagad radītās skaņas neatkārtojamību, ļauties improvizācijas neparedzamības burvībai un būt atvērtiem doties līdzi visos virzienos, kuros tā var aizvest!

Biļetes uz festivāla koncertiem nopērkamas aula.lv.

Nepalaid garām!

Uz augšu