Mūžībā devies dizainers un mākslinieks Māris Steķis

Māris Steķis 1954.06.26 - 2021.10.14 FOTO: No personīgā arhīva

Ceturtdien, 14. oktobrī, 67 gadu vecumā mūžībā devies dizainers un mākslinieks Māris Steķis, pavēstīja Latvijas Mākslinieku savienībā.

Steķis no 1970. līdz 1978. gadam mācījies un absolvējis Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Koka mākslinieciskās apstrādes nodaļu. Viņa pasniedzēji bija Voldemārs Tiltiņš, Vīgants Bauers, arhitekts Pēteris Martinsons, Georgs Barkāns un dizainers Jānis Borgs. Savukārt Steķa kursabiedri bija dizainers Uldis Bergs, tēlniece Inta Berga, mākslinieks Ojārs Pētersons un citi.

Mācoties Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā, Steķis sācis izgatavot metāla rotas. Pēc mācībām viņš strādāja ražošanas apvienībā "Daiļrade".

No 1979. gada līdz 1984. gadam Steķis piedalījies LPSR arhitektūras novitātēs - sovhoztehnikuma paraugciemata veidošanā Mālpilī.

Tāpat Steķis veicis lielu radošu ieguldījumu interjera dizaina izstrādē un realizācijā vairākām ēkām, tajā skaitā Mālpils sovhoztehnikuma administratīvai ēkai (1981).

Kopš 1986. gada mākslinieks veidojis darbus interjeriem un eksterjeriem metālā. Nozīmīgs bija lielizmēra modernisma formveides objekts Mālpils vidusskolas priekšlaukumam, kurā iestrādāts arī skolas nosaukums. Steķis veidojis interjera objektus, nerūsējošā tērauda mēbeles pēc arhitekta Māra Gundara metu projektiem sanatorijai "Rīgas Jūrmala", vēl šobrīd aktuālo Latvijas Televīzijas (LTV) simboliku - konceptuālo burtu kompozīciju "TV", kas veidota kā vizuālā reklāma LTV centra foajē.

Steķis veidojis interjerus un ieejas mezgla noformējumus, uzrakstus aptiekām Saulkrastos, Dubultos (1988), grāmatu veikaliem "Zīle", "Zolitūde" (Rīga, 1989). Steķis sadarbībā ar mākslinieku Jāni Krievu veidojis arī dizaina projektus veikalam "Daugava" Ukrainas pilsētas Slavutičas "Latvijas" mikrorajonā. Pilsēta tika būvēta pēc Černobiļas atomelektrostacijas avārijas pārvietotiem Pripjates pilsētas iedzīvotājiem.

Steķis izstādēs piedalījies kopš 1979. gada. Viņš ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs kopš 1989.gada, rekomendācijas viņa biedra statusa saņemšanai izsniedza arhitekts, dizainers Jānis Pipurs, gleznotājs, dizainers Aleksandrs Stankevičs un metālmākslinieks Raimonds Rinkevičs.

Latvijas Mākslinieku savienība izsaka dziļu līdzjūtību mākslinieka Steķa tuviniekiem un kolēģiem.

Uz augšu
Back