Latvija "Oskaram" virza filmu "Bedre"

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Markuss ("Bedre")
Markuss ("Bedre") Foto: publicitātes

Latvija jau 14. reizi izvirza filmu, kas pretendēs uz nomināciju ASV Kinoakadēmijas balvai "Oskars", sacenšoties kategorijā "Labākā ārzemju filma", un Nacionālā kino centra (NKC) izveidotā ekspertu komisija apspriedē un balsojumā vienojusies izvirzīt režisores Daces Pūces spēlfilmu "Bedre".

Kā informēja NKC pārstāve Kristīne Matīsa, Latvijas studiju iesniegtos pieteikumus izvērtēja NKC izveidotā ekspertu komisija, kurā šogad strādāja Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja Ieva Romanova, Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma vadītāja un kinoteorētiķe Zane Balčus, pagājušajā gadā izvirzītās filmas "Dvēseļu putenis" režisors Dzintars Dreibergs, producents Uldis Cekulis, kinokritiķe un žurnāliste Kristīne Simsone, Kultūras ministrijas Valsts sekretāre, Filmu padomes locekle Dace Vilsone un NKC vadītāja, kinokritiķe un teorētiķe Dita Rietuma.

Ekspertu izvērtēšanai tika pieteiktas trīs pilnmetrāžas spēlfilmas - Pūces "Bedre", Dāvja Sīmaņa "Gads pirms kara" un Lailas Pakalniņas "Spogulī". Ekspertu komisija attālinātā diskusijā apsprieda visu filmu potenciālu un iespējamo rezonansi dažādās auditorijās, atzinīgi novērtējot katras filmas atsevišķās un atšķirīgās kvalitātes.

Matīsa atzīmēja, ka, apsverot visus argumentus, ekspertu komisija galu galā vienojās kā Latvijas pieteikumu ASV Kinoakadēmijas balvai par labāko ārzemju filmu izvirzīt režisores Pūces spēlfilmu "Bedre", kas ir skaidri izstāstīts, reālistisks un cilvēcisks stāsts ar precīzu mazpilsētas dzīves raksturojumu un labiem aktierdarbiem.

Turklāt, ekspertu ieskatā, šī filma ir pārliecinoša režisores debija, kas jau piedzīvojusi panākumus ārvalstīs, tātad ir starptautiski konvertējama un saprotama arī ārpus lokālās auditorijas - "Bedres" pasaules pirmizrāde notika pirms gada Vācijā, Lībekas festivālā, kur filma uzreiz saņēma festivāla "Grand Prix", sekoja labākās filmas balva Krievijas festivālā Baltijas debijas.

Aizvadītā gada laikā filma "Bedre" atlasīta vēl vairākiem prestižiem starptautiskiem kinofestivāliem. Nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" atlasē filma saņēmusi astoņas nominācijas balvām, tai skaitā par labāko spēlfilmas režiju, scenāriju, operatora un komponista darbu, balvām nominēti arī trīs filmas aktieri.

"Oskara" balvu kandidātu pieteikšanas un nominēšanas procesi arī šogad ārkārtas situācijas dēļ ir novirzīti laikā - apbalvošanas ceremonija, kas parasti notiek februāra beigās, šobrīd plānota 2022. gada 27. martā. Valstīm savi nacionālie pieteikumi jāiesniedz līdz 1.novembrim, 15 filmu pretendentu saraksts tiks paziņots 21.decembrī, bet piecas balvai nominētās filmas tiks nosauktas 8.februārī.

NKC pārstāve norādīja, ka savus pieteikumus ASV Kinoakadēmijas balvai jau paziņojušas arī kaimiņvalstis, un Latvijai īpaši nozīmīga ir Lietuvas izvēle - "Oskara" balvas sacensībai tiek pieteikta Lietuvas, Latvijas un Francijas kopražojuma dokumentālā filma "Lēciens" jeb "Jump", kas jau izrādīta arī Latvijā. Filmas līdzproducents ir Uldis Cekulis, kurš pārstāv studiju "VFS Films".

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu