Matas Hari tiesas procesā, kas notika aiz slēgtām durvīm, prokurors vainoja spiedzi 50 000 franču karavīru bojāejā. Taču "neviens tā arī neidentificēja kādu konkrētu sakāvi vai informācijas noplūdi, kurā viņa būtu vainojama", grāmatā Femme Fatale: Love, Lies, and the Unknown Life of Mata Hari ("Liktenīgā sieviete: Matas Hari mīlestība, meli un nezināmā dzīve") raksta antropoloģe Peta Šipmane.
Mata Hari armijas virsnieku sabiedrībā bija uzturējusies gandrīz desmit gadus pirms kara sākuma. "Viņa bija radusi runāt ar virsniekiem, iziet ar viņiem sabiedrībā, dejot, dzīvot kopā," stāsta Frīzu muzeja izstādes kurators Hanss Grēnevegs. "Taču kara laikā viss mainījās, un virsnieki, kurus viņa tik ļoti mīlēja, tobrīd nostādīja viņu nelāgā situācijā. Tolaik viņai to droši vien bija grūti apjēgt."
Viens no Matas Hari mīļākajiem - vācu militārais atašejs Arnolds Kalle - viņu nodeva. Kalle šifrētā ziņā Berlīnei aprakstīja, ka vācu spiedze ar segvārdu H-21, kuras biogrāfija sakrita ar Matas Hari neparasto dzīvesstāstu, esot sniegusi ļoti noderīgu informāciju. Kalle izmantoja šifru, par kuru Vācijas izlūkdienestiem bija zināms, ka frančiem to jau izdevies uzlauzt.
Grēnevegs norāda, ka spiegošana nav vienīgā Matas Hari dzīves epizode, kas apaugusi ar izpušķojumiem. Tā ir taisnība, ka nāvessoda izpildes laikā Matas Hari acis nebija aizsietas un viņa sagaidīja nāvi, skatoties uz saviem slepkavām. Taču viņa neraidīja nāvessoda izpildītāju virzienā gaisa skūpstu, kā vēsta leģendas.
Raksts tapis sadarbībā ar "LMT Viedtelevīziju".