Alvis Hermanis uzaicinājis JRT trupai pievienoties krievu aktrisi Čulpanu Hamatovu

TVNET
Alvis Hermanis uzaicinājis JRT trupai pievienoties krievu aktrisi Čulpanu Hamatovu
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Čulpana Hamatova
Čulpana Hamatova Foto: LETA

Jaunā Rīgas teātra mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis publicējis vēstījumu, kurā uzaicinājis pievienoties JRT trupai Krievijas aktrisi Čulpanu Hamatovu (Чулпан Хаматова), kura Krievijas agresijas sākumā atklāti iestājās pret karu un šobrīd uzturas Latvijā. 

"Pirms dažām dienām pasauli apceļoja Mihaila Barišņikova vēstījums, kurā viņš viennozīmīgi nosoda Krievijas agresiju un atmasko Putina ideoloģiju. Mišu pazīstu sen, un viņa nostāja man nebija pārsteigums. Toties pārsteigums man ir Krievijas mākslinieku nogaidošā pozīcija, kura labākajā gadījumā aprobežojas ar daiļslidošanas cienīgiem aicinājumiem uz mieru visā pasaulē. Tāpēc jo svarīgāk bija dzirdēt krievu aktrises Čulpanas Hamatovas balsi, kura ir pirmā kultūras pārstāve no tās puses, kura nebaidījās un nosauca lietas īstajos vārdos," savā Facebook profilā raksta Hermanis. "Arī viņu es pazīstu sen, esam kopā strādājuši. Visi zina, ka Hamatova ir aktrise numur 1 savā valstī, visi zina, ka viņa ir humānisma paraugs - pateicoties viņas labdarības fondam, kas gadiem ilgi rūpējas par onkoloģiski slimiem bērniem. Un tagad visi var pārliecināties, ka tieši Čulpana ir Krievijas sirdsapziņa. Jo tikai kara laikā mēs redzam - kurš ir kurš."

Esmu uzaicinājis viņu pievienoties Jaunā Rīgas teātra aktieru trupai un pievienoties mūsu kolektīvam. Pavisam drīz viņa piedalīsies mūsu izrādēs. Sākuma posmā - savā dzimtajā valodā,"

saka Hermanis.

Čulpana Hamatova
Čulpana Hamatova Foto: Peeter Langovits

Jau vēstīts, ka viena no Maskavas izcilākā teātra "Sovremeņņik" vadošajām aktrisēm Hamatova nesen spēlēja vienu no galvenajām (Gorbačova sievas Raisas) lomām Alvja Hermaņa izrādē "Gorbačovs".

Aktrise jau Krievijas iebrukuma pirmajā dienā iestājās pret karu, lai arī vēsturiski ir cieši saistīta ar labdarības organizācijām, kas līdzekļus piesaista no Kremļa noziedzīgā režīma. Viņas vārds saistīts ar daudziem labdarības pasākumiem. Kopā ar Dinu Korzunu Čulpana organizējusi fondu "Dāvā dzīvi", kas sniedz palīdzību bērniem ar onkoloģiskām slimībām. Sadarbojusies arī ar ar kara noziedznieka Pjotra Avena labdarības fondu "Paaudze". 2012. gadā viņa piedalījās Vladimira Putina pirmsvēlēšanu reklāmas video, kurā nosodīja Krievijas opozicionārus, teikdama "Labāk Ziemeļkoreja nekā revolūcija", taču no Putina atbalstītājas pēdējos gados viņa kļuvusi par Putina kritiķi.

Pirms dažiem gadiem Hamatova kādā intervijā jau izteicās: "Ja man 2012. gadā teiktu, ka viņš [Putins] izraisīs karu, es neietu par viņu balsot. 2012. gadā es nefilmētos priekšvēlēšanu klipos, ja zinātu, ka viņš izraisīs karu Donbasā un tur mirs cilvēki – bērni, civiliedzīvotāji."

Nesen aktrise nopirkusi māju Amatciemā un ieguvusi arī uzturēšanās atļauju Latvijā. 

Viņa bija arī viena no tiem Krievijas kultūras cilvēkiem, kas pirmajās kara dienās parakstīja inteliģences pārstāvju paziņojumu, kurā nosoda karu Ukrainā.

"Mēs nevēlamies, lai mūsu bērni dzīvo agresoru valstī," bija norādīts paziņojumā, ko parakstījusi Hamatova, rakstnieks Dmitrijs Bikovs, Boriss Akuņins u.c.

"Mēs aicinām visus Krievijas pilsoņus teikt nē šim karam," aicināts paziņojumā.

Intervijā žurnālistei Jekaterinai Gordejevai aktrise paziņojusi, ka baidās atgriezties Krievijā, jo nevēlas "zaudēt sirdsapziņu" un "nonākt cietumā". Viņa arī pieminēja, ka kara sākšanās brīdī jau vairs neatradās Krievijā. 

"Lai atgrieztos Krievijā, man ir divas iespējas - pārstāt runāt, ka notiek karš, nepievērst tam visam uzmanību, neticēt savām acīm... atvainoties, ka es nosodīju šo "militāro operāciju", un tad attiecīgi pārējie soļi - spēlēt pēc tiem spēles noteikumiem, kurus man diktēs. Jo tas ir vienīgais veids kā es varu atgriezties Krievijā, lai tur nenokļūtu cietumā," viņa saka. 

Foto no izrādes "Gorbačovs"
Foto no izrādes "Gorbačovs" Foto: Publicitātes/Ira Poļarnaja

Hamatova dzimusi Kazaņā 1975. gadā, mācījusies pie Alekseja Borodina. Strādājusi dažādos Maskavas teātros un 1998. gadā sāka strādāt teātrī "Sovremeņņik". 2014. gadā Soču ziemas olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā bija viena no spēļu karoga nesējām. 2014. gada martā žurnāls "Ogeņok" viņu atzina par 14. ietekmīgāko sievieti Krievijā.

Krievijas agresija Ukrainā turpinās jau 25. dienu. Bojā gājuši vairāki tūkstoši mierīgo Ukrainas iedzīvotāju. 

Foto: Ukraina (18.-20. marts).

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu