Klajā nāk Osvalda Zebra romāns par rakstnieku un mākslinieku Gunaru Janovski

TVNET
Klajā nāk Osvalda Zebra romāns par rakstnieku un mākslinieku Gunaru Janovski
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Kaspars Meinerts/TVNET

Apgādā "Dienas Grāmata" sērijas "Es esmu…" ietvaros klajā nācis Osvalda Zebra romāns "Mežakaija", kas vēsta par latviešu rakstnieku un mākslinieku Gunaru Janovski (1916–2000), informē izdevēji.

"Gunars Janovskis bija manu vecvecāku laika cilvēks. Viņa teksti ir gandrīz zudušās, nokautās Latvijas pieminēšana. Rakstīti cerībā, ka brīnums notiks, ka viņa atkal elpos.

Nozīmīgākais, paliekošākais Gunara Janovska devums ir tāds vēsturisko notikumu atgādinājums, kas nevis vispārina, bet konkrēti un tieši parāda, kā idejas un ideoloģijas (un to apmātie nesēji) samin cilvēku dzīves,"

skaidro Osvalds Zebris.

Ilze Jansone par grāmatu raksta šādi: "Osvalds Zebris ieved mūs ietilpīgu simbolu un tipāžu pasaulē, kur literatūra ir pati dzīve un otrādi. Vēstījums skan rakstnieka Gunara Janovska balsī, un vienīgais, kas tajā jūtams no Osvalda Zebra, ir plašāka perspektīva, sava veida nojausmas par to, kas būs tālāk. Kā daudzpunkte starp laikmetiem "Mežakaija" veido vienotu latviešu stāstu, kurā pat kara šausmās un degošā Pētertorņa ēnā pastāv kas augstāks, kāda nenoteikta cilvēcības, dzīvības dzirksts."

"Mežakaija" (Grāmatas mākslinieks Jānis Esītis)
"Mežakaija" (Grāmatas mākslinieks Jānis Esītis) Foto: publicitātes

"Ja esi ko saņēmis, tas vienmēr maksā. Tāpat par visu, ko esi darījis vai nedarījis, rēķinu katrs saņem savā laikā un vietā. No samaksas brīža nevar izvairīties — tas ir gluži kā kaijas, kas ķērc virs galvas, metas lejup, knābj mugurā. Velti lūgties pēc žēlastības. Ir vai nu jāslejas pretī, vai jābēg, taču kaijas neatstājas. Tā ir atziņa, ko cauri garajam mūžam iznesis Gunars Janovskis un ko skaudri atklāj Osvalds Zebris "Mežakaijas" lappusēs," tā redaktore Gundega Blumberga.

Par rakstnieku

Osvalds Zebris (1975) studējis ekonomiku un biznesa vadību Latvijas Universitātē. Strādājis par žurnālistu un redaktoru laikrakstos un žurnālos. Prozā Osvalds Zebris debitē 2010. gadā ar stāstu krājumu "Brīvība tīklos", kas godalgots ar Latvijas Literatūras gada balvu nominācijā "Spilgtākā debija". Par romānu "Gaiļu kalna ēnā" (2014) rakstnieks 2017. gadā saņēmis Eiropas Savienības Literatūras balvu. 2019. gadā iznācis romāns "Māra", bet 2021. gadā — stāstu krājums "Šaubas".

Grāmata tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu. Cieto vāku sējums, 216 lpp., izdots 2022. gada 23. martā.

Grāmata pieejama lielākajās grāmatnīcās un internetā

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu