Foto ⟩ Rīgas cirks svin Spāru svētkus

TVNET
Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments
Rīgas cirks svin Spāru svētkus
Rīgas cirks svin Spāru svētkus Foto: Kristīne Madjare

Rīgas cirka ēkas pārbūves energoefektivitātes darbi iegājuši noslēguma fāzē. Nupat pabeigta kupola konstrukcijas CLT paneļu (septiņās kārtās krusteniski līmētas 250 milimetrus biezas koksnes) montāža, līdz ar to cirka kupols ir pārsegts, būtiskākā rekonstrukcijas daļa ir paveikta un ēkas augstākajā punktā tiek kārts Spāru svētku vainags.

Spāru svētki ir sena būvniecības tradīcija, kas simboliski iezīmē brīdi, kad būve ir sasniegusi augstāko punktu – jumta nesošā konstrukcija un lielākie būvdarbi ir pabeigti.

Kopš rekonstrukcijas sākuma izbūvētas galvenās nesošās konstrukcijas ar jaunu pamatu plātni, uz kuras caur kolonām ir uzbalstīts dzelzsbetona rīģelis un uz kura ir uzmontēts kupols. Šobrīd notiek visu veidu inženierkomunikāciju izbūve, kā arī sākta jumta izbūve un apdare.

Rīgas cirks svin Spāru svētkus
Rīgas cirks svin Spāru svētkus Foto: Kristīne Madjare

Rīgas cirka valdes locekle Māra Pāvula ir gandarīta par paveikto: "Pieredzēt šo brīdi, kad cirka ēku atkal pārsedz kupols, ir ārkārtīgi aizkustinoši – šis ir ne tikai fizisks, bet arī simboliskis jumts, kas cirka nozarei sniedz drošību un vietu, kur attīstīties. Vēlos pateikties ikvienam, kas savu roku pielicis cirka atjaunošanas darbos – lai arī varbūt izskatās, ka šeit vienkārši top ēka, taču patiesībā tiek būvēta cirka nozares nākotne."

Arī arhitektu biroja NRJA arhitekts Uldis Lukševics Spāru svētkus redz kā simbolisku mirkli: "Spāru svētki ir viens no skaistākajiem brīžiem ikvienā būvniecības procesā – līdz ar spāru uzsliešanu ēka iegūst kopskata veidolu, tāpēc arhitektiem un būvniekiem šie svētki vienmēr ir īpašs notikums.

Tīrām, nenosegtām konstrukcijām piemīt burvība. It sevišķi cirka ēkas gadījumā, kad nav ierasto spāru, bet ir koka nesošie paneļi, kas paliks nenosegti arī pabeigtā izskatā.

Laika ritējumā tieši pa vidu starp Adventes un Jāņu vainagiem mums ir savs Spāru svētku vainags. Un simboliski arī Cirka arēna ir apaļa."

Foto: Rīgas cirks svin Spāru svētkus.

Būvuzņēmuma "Aidaco Group" pārstāvis Valdis Koks norāda, ka šobrīd būvdarbi Rīgas cirkā noris stingri saskaņā ar darbu izpildes grafiku: "Vislielākais izaicinājums un sarežģītākais posms – kupols no CLT ir veiksmīgi samontēts ar precizitāti līdz milimetram. Šo kupolu bija ārkārtīgi svarīgi uzbūvēt paredzētajā laikā, lai pārējos darbus varētu turpināt saskaņā ar darbu izpildes grafiku."

Energoefektivitātes darbus Rīgas cirka ēkā paredzēts pabeigt šā gada rudenī. Piesaistot papildu finansējumu, paredzēts veikt būvniecības otro un trešo kārtu, kas ietver Merķeļa-Kalniņa ielas pasāžas izbūvi, kā arī Rīgas cirka skolas un mākslinieku rezidenču telpu būvniecību, taču jau pēc energoefektivitātes darbu pabeigšanas Rīgas cirka ēkā būs iespējams rīkot izrādes un uzņemt skatītājus.

Rekonstrukcijas laikā Rīgas cirks viesizrādes rīko dažādās citās kultūrtelpās – tuvākais paredzētais pasākums ir Somijas apvienības Race Horse Company futūristiskā antigravitācijas izrāde “O'DD”, kas notiks 5. un 6. aprīlī VEF Kultūras pilī.

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu