Mūzikas akadēmijas lielie sastāvi piektdien vērienīgi noslēgs koncertsezonu

TVNET
Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments
JVLMA simfoniskais orķestris
JVLMA simfoniskais orķestris Foto: publicitātes

29. aprīlī Rīgas Mākslas telpā un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā savus sezonas noslēguma koncertus sniegs JVLMA lielie instrumentālie sastāvi – simfoniskais orķestris un bigbends. Abas programmas ir visnotaļ ambiciozas un sola patiesi aizraujošu muzikālu ceļojumu.

Orķestra sapnis par Ameriku

Plkst. 18 JVLMA Lielajā zālē izskanēs JVLMA simfoniskā orķestra koncertprogramma "Amerikas vilinājums", kurā orķestris muzicēs kopā ar džeza trio un trompetes solistu. Repertuārā – darbi, kurus radījuši amerikāņu komponisti – 20. gadsimta skaņraži Semjuels Bārbers ("Adagio" stīgu instrumentiem), Čārlzs Aivss ("The Unanswered question"), Džordžs Gēršvins (koncerts klavierēm Fa mažorā), kā arī mūsdienu komponists Kevins Makkī ("Centennial Horizon").

"Iecere par amerikāņu autoru skaņdarbu koncertu orķestrim radās tieši pirms 2 gadiem, kad tās īstenošanu apstādināja pandēmija,"

atklāj JVLMA simfoniskā orķestra mākslinieciskais vadītājs, diriģents Kaspars Ādamsons. "Toreiz secinājām, ka mūsu orķestris savā repertuārā līdz šim maz ir iekļāvis amerikāņu darbus. Tāpēc par šo gaidāmo koncertu es teiktu – tas ir mūsu 2 gadus lolots sapnis par iespēju zemi Ameriku, par iespējām, ko orķestrim var sniegt amerikāņu komponistu darbi – tās ir simfoniskam orķestrim neierastas nokrāsas. Man kā orķestra vadītājam ir būtiski piedāvāt studentiem ikonisku un tradīcijām bagātu repertuāru."

Kopā ar simfonisko orķestri koncertā muzicēs konkursa kārtībā izvēlētais solists – trompetists Mārtiņš Zujs un džeza trio – Matīss Žilinskis (klavieres), Toms Kursītis (kontrabass) un Sigvards Dižais (perkusijas).

"“Orķestris kopā ar džeza trio – tas ir retums mūzikā,” atzīst Ādamsons. “Jaunie džeza mūziķi novērtē šo iespēju uzstāties kopā ar simfonisko orķestri, jo ikdienā šādas iespējas tikpat kā nav. Arī orķestrim tā ir jauna pieredze, abpusējs piedzīvojums, jo šajā koncertā sava vieta būs improvizācijām – tāds negaidītības moments orķestrim ir interesants. Turklāt džeza trio mūziķi paši pēc ierakstiem veidojuši nošu transkripciju, jo gatavu nošu šādam trio sastāvam nav. Piemēram, Gēršvina koncerts klavierēm ir pārlikts trio sastāvam."

Bigbends afrokubiešu ritmos

Plkst. 19 Rīgas Mākslas telpā Džeza dienai veltītajā koncertā muzicēs JVLMA un Rīgas Doma kora skolas (RDKS) apvienotais bigbends somu diriģenta Jere Laukanena vadībā. Tajā skanēs pasaulē pieprasītā somu komponista Jere Laukanena oriģinālskaņdarbi, kurus viņš komponējis savam orķestrim “Jere Laukkanen Afro-Cuban Jazz Orchestra” un "European Jazz Orchestra", kā arī viņa veidotie aranžējumi. Koncerta repertuārs apvieno moderno džezu un afrokubiešu ritmus.

"Skaņdarbi ir gana sarežģīti gan ātrā tempa, gan taktsmēra dēļ, un mūziķiem atskaņot šādu repertuāru ir diezgan liels izaicinājums,"

teic JVLMA un RDKS bigbenda mākslinieciskais vadītājs, saksofonists Dāvis Jurka, kurš arī aicinājis somu mūziķi uz sadarbību ar latviešu bigbendu.

Jere Laukanens (Jere Laukkanen) ir sadarbojies un sadarbojas ne vien ar iepriekš minētajiem orķestriem, bet arī ar "UMO Jazz Orchestra" (Somija), "Berklee Jazz Composers’ Big Band" (ASV), "Big Band Conservatori del Liceu" (Spānija), "Estonian Dream Big Band" (Igaunija) un citiem bigbendiem visā pasaulē. Viņš ir starptautiski atzīts džeza pedagogs, kas ilgus gadus vadījis Somijas universitātes "Metropolia" Džeza departamentu. Koncertā Rīgā Laukanens būs arī pie diriģenta pults.

Jere Laukanens
Jere Laukanens Foto: publicitātes

Džeza dienas veltītā koncerta īpašais viesis būs saksofonists, klarnetists, JVLMA Džeza katedras vadītājs Indriķis Veitners.

Biļetes uz abiem koncertiem ir pieejamas "Biļešu paradīzes" kasēs.

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu