Sabiedrībā pazīstami ļaudis pulcējas Uģa Oltes mitoloģiskā trillera “Upurga” pirmizrādē

Sejas.lv
Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments

Pirmdienas vakarā savu pirmo pilnmetrāžas spēlfilmu “Upurga” Latvijas skatītājiem izrādīja režisors un scenārists Uģis Olte, vienlaikus Latvijas kino atklājot jaunu žanru - mitoloģisks trilleris savvaļā. “Upurga” vēsta par pedantisku piedzīvojumu gidu Andreju, kas mežonīgas pierobežas upes ielejā pazaudē savu māsu un filmēšanas grupu, kas ieradusies filmēt veģetāro desiņu reklāmu. Neparastās Upurgas ielejas valdzinājumam, kurā kas meklē, tas pazūd, pirmizrādē ļāvās kino ļaudis, dabas draugi un citi sabiedrībā zināmi cilvēki.

Filmu no 4. oktobra skatītāji var novērtēt kinoteātros visā Latvijā, tai skaitā vairākos seansos ar filmas komandas dalību Rīgā, Talsos, Valmierā, Siguldā, Liepājā.

Stāsta galveno varoni Andreju - 28 gadus vecu piedzīvojumu un tīmbildinga pasākumu gidu, kurš savu darbu dara pedantiski, bez riskiem un kontrolējot visu līdz detaļām - atveido aktieris Igors Šelegovskis.

Par darbu pie filmas viņš stāsta: “Kopš man palika 28, es piedzīvoju lielas pārmaiņas. Šīs pārmaiņas es izjutu kā metamorfozi - no puiša vīrietī. Jauns sākums, jauns es. Tā nu sagadījās, ka mana “nāve” un izšķilšanās notika Ērgļu mežos un upē - īstās mātes dabas miesā un asinīs. Es saku “sagadījās”, bet sagadīšanos jau īsti nav, jo, cik vien redzēju, ne es vienīgais tur nomiru un piedzimu.”

Citu stāsta varoni - mūziķi, aktieri un influenceri, kas uz 110% izdzīvo savu dzīvelīgumu, - atveido aktieris Rihards Sniegs: “Virspusēji lielākajai daļai skatītāju Matiass šķitīs tāds paviegls raksturs, bet filmas gaitā varēs iepazīt šo sirsnīgo puisi tuvāk, jo viņš spēj sarīkot asprātīgas scēnas, lai padarītu baiso piedzīvojumu, tāpat kā pašu dzīvi, vieglāk panesamu.”

Savukārt Inga Tropa iejūtas reklāmas aģentūras projektu vadītājas lomā: “Šajā projektā es izbaudīju iespēju atrasties brīvā, mežonīgā dabā un, veicot mākslas darba radīšanu, piedzīvot savdabīgu un neaizmirstamu individuālu un kolektīvu iniciācijas rituālu. Kad mans saslimušais ego nemanot atkal bija pārņēmis vadību, man bija veselīgi pazust upes krācēs, izdangātu ceļu dubļos, aizaugušās gravās un meža biezokņos, lai ļautu noklusētām emocijām izlauzties brīvā, neglītā kliedzienā, lai atmodinātu savu iekšējo dzīvnieku, lai atkailinātos un saplūstu ar Zemes mātes dzemdi, lai nomirtu, zaudējot lepnuma un visvarenības iedomu.”

Savu pirmo lomu pilnmetrāžas spēlfilmā nospēlējušais Reinis Boters atveido pašpārliecinātu visādu arodu meistaru Oskaru: “Manuprāt, Oskars mums parāda, ka ne vienmēr ir jārok dziļumā. Ne vienmēr vajag skumjas, melanholiju un asaras miglā. Dažreiz vajag arī aizraujoši ar spraigu montāžu, ekstrēmi un pa virsu. Bet ja mīl, tad jāvar arī dzīvnieciski un līdz galam.”

“Debesis un elle ir mūsos pašos,” par “Upurgu” saka Andreja māsas-influenceres atveidotāja Elvita Ragovska. Māra Ķimele papildina, ka filmas meža vecenītes tēlu jūt kā sev ļoti radniecīgu: “Kopš bērnu dienām mani ir urdījusi dziņa ieiet kokā, un joprojām ticu, ka to var izdarīt - tikai jāgrib vēl spēcīgāk. Cilvēks ir daba.”

Vēl divi neaizmirstami filmas personāži ir kāpostvīrs (komponists Uģis Prauliņš) un inspektors Saliņš (aktieris un režisors Mortens Trāviks (Morten Traavik)). Saliņš ir sava veida “pēdējais mohikānis”, kurš uztur dzīvu liesmu (jeb drīzāk - vārgi gailošas ogles) savas apkaimes lībiešu kultūras “ugunskurā”. Šamaņa superspējas viņam ir liegtas, tāpēc viņš ir izvēlējies sarga un pavadoņa lomu.

Uģis Prauliņš stāsta, ka klusējošais Kāpostvīrs ir daudz viņā pašā: “Nerunājošs tēls ir katra cilvēka ideāls stāvoklis – ieraudzīt pasauli tās harmonijā, līdzsvarā (ar visiem ļaundariem, labdariem, hormonu vētrām un akadēmismiem) un netērēt spēkus un laiku nebūtiskām lietām – pļāpāšanai "par dzīvi", daiļrunīgai spriedelēšanai "kā vajadzētu" utt.”

Filmas “Upurga” režisors un scenārija autors ir Uģis Olte, scenārija līdzautori Bojana Babič & Lucas Abrahão, operators-inscenētājs Valdis Celmiņš, montāžas režisors Gatis

Belogrudovs, skaņu režisors un miksētājs Artis Dukaļskis, komponists Reinis Sējāns, producenti Uldis Cekulis, Raitis Ābele, filmas mākslinieki Jānis Kalniņš un Linda Olte, kostīmu māksliniece Jurate Silakaktina, grima māksliniece Maija Gundare, datorgrafiķi Nauris Ašenkampfs, Aigars Gercāns, Uģis Olte. Filma tapusi "VFS Films", izplata - “EastWest Filmdistribution” un “Spektrs”. Atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Mitoloģiskais trilleris savvaļā pirmizrādi piedzīvoja Tallinas “Melnajās naktīs”, bet skatītāju un kritiķu atzinību guvusi arī kinofestivālos Brazīlijā, Apvienotajā Karalistē, Meksikā, Somijā un Austrijā.

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu