FOTO ⟩ Dailes teātrī “Keruaka ceļš” īpašā izrādē aicina svinēt dzīvi

Sejas.lv
Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments

Dailes teātrī gaidāms īpašs un ekskluzīvs vakars. “Spēlmaņu nakts” balvai kategorijā “Gada mazās formas izrāde” nominētais koncertuzvedums “Keruaka ceļš” 1. novembrī piedzīvos pirmizrādi Dailes teātra Lielajā zālē. Tā būs speciāli pielāgota šī iestudējuma vajadzībām, turklāt skatītājiem izrādes laikā būs iespēja baudīt dzērienus.

Režisores Lauras Grozas iestudētā izrāde iedvesmo svinēt dzīvi. Tā ir trakulīga, asprātīga un, protams, muzikāla vieglā žanra izrāde.

Šo brīvo atmosfēru Dailes teātris vēlas radīt arī Lielajā zālē, gan iebūvējot skatītāju zālē speciālu skatuvi mūziķiem, lai viņi būtu tuvāk skatītājiem, gan arī aicinot apmeklētājus izvēlēties sēdvietas pie īpaša galdiņa, lai izrādi piedzīvotu, malkojot sev tīkamu dzērienu.

Koncertizrādes “Keruaka ceļš” pamatā ir bītu jeb bītņiku, šīs pagājušā gadsimta 50. gadu jauniešu kontrkultūras, Bībele – Džeka Keruaka romāns “Ceļā”.

Dziedātāja Aija Vītoliņa, aktieri Klāvs Kristaps Košins un Niklāvs Kurpnieks, mūziķi – Rūdolfs Dankfelds, Miķelis Putniņš, Romāns Vendiņš, Toms Poišs, Dāvis Jurka – skatītājus gan ievedīs džeza noskaņās, izpildot klasiķu Četa Beikera un Ellas Ficdžeraldas dziedātās dziesmas, gan ļaus pakavēties to 20. gadsimta mūziķu skaņdarbos, kuri sekoja bītu paaudzes ideāliem, un tā ir grupas “The Doors”, Petijas Smitas, Džimija Hendriksa, Boba Dilana un vēl daudzu citu radītā mūzika.

Izrādes režisore Laura Groza atzīst: “Džekam Keruakam – 100. Tas varētu būt iemesls pārlasīt “Ceļā” vai arī apmeklēt koncertizrādi “Keruaka ceļš”, kurā būs arī daudz, daudz mūzikas.

Bītņikiem tik svarīgais vārdu ritms un satura plūsma ir viens no džeza mūzikas stūrakmeņiem.

Urbānajos pilsētas bāros šauram klausītāju lokam bija skaidrs, ko nozīmē stils un inteliģenta individualitāte, bet neviens pat nespēja iedomāties, ka bītņiku paaudze izgaismos zeltā vienu no vēsturiski vissvarīgākajiem mūzikas periodiem.”

Džeka Keruaka romāns “Ceļā” iznāca 1957. gadā un kļuva par bestselleru, tas sludināja personisko brīvību, nepiekāpību un patiesības meklējumus.

Tas ir poēzijas, apreibinātas trakulības un jaunības caurstrāvots ceļojums, kurā svin esību, jo Otrā pasaules kara izraisītā trauksme un bailes bija radījušas izjūtu, ka nāve ir tuvāk nekā dzīve.

Keruaks stāstīja, ka viņam vajadzēja tikai trīs nedēļas, lai romānu uzrakstītu, bet septiņus gadus, lai to izdzīvotu.

Viņam vienmēr paliks 47, jo 1969. gadā nāve uzveica dzīvi, bet šogad atzīmējam Džeka Keruaka simtgadi. Dailē pirmizrāde notika 24. maijā, un vasaras siltajos vakaros izrāde skatītājus pulcēja Dailes dārzā.

Lauras Grozas iestudēto izrādi “Keruaka ceļš” kā vienu no teātra notikumiem izcēlusi Latvijas sabiedrisko mediju gada balvas kultūrā “Kilograms kultūras 2022” žūrija.

Koncertizrādes režisore – Laura Groza, dramaturgs – Artūrs Dīcis, māksliniece – Ilze Vītoliņa, muzikālais vadītājs – Rūdolfs Dankfelds, gaismu māksliniece – Māra Vaļikova.

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu