Saeimas komisijā vērtēs mākslas cenzūras gadījumu Daugavpilī

Sejas.lv
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Evija Trifanova / LETA

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija sēdē 6. decembrī plāno vērtēt mākslas cenzūras gadījumu Daugavpilī, kad pēc vietējās pašvaldības prasības no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra izstādes tika izņemti trīs igauņu keramiķa Sandersa Raudsepa mākslas darbi.

Kā vēstīja Latvijas Radio, pēc Daugavpils pašvaldības spiediena Marka Rotko mākslas centrs izņēmis no ekspozīcijas trīs pirms mēneša atklātas Raudsepa personālizstādes darbus - "Tauta ir aunu bars", "Juzy" un "Dicksus".

Mākslinieks ciklā "Tavs alternatīvais Jēzus" dažādos veidos interpretējis krustu, tai skaitā izvietojot uz tā vīriešu fallus. Pēc izstādes atklāšanas mākslas centrs un Daugavpils dome saņēmuši virkni reliģisko konfesiju, dažādu kultūras biedrību un iedzīvotāju vēstuļu ar izstādes nosodījumu un aicinājumu ekspozīciju noņemt.

Mākslas nozares pārstāvji šo gadījumu vērtē kā cenzūru, kas Latvijā aizliegta ar Satversmi.

Arī Muzeju biedrība paziņojumā "stingri nosoda" pret Rotko mākslas centru vērsto Daugavpils pašvaldības pārstāvju cenzūru un, atsaucoties uz Satversmi, aicina Daugavpils pašvaldības pārstāvjus nodrošināt trīs cenzēto mākslas darbu atgriešanos izstādē.

Biedrība lūdz VARAM, KM, Latvijas Pašvaldību savienību un tiesībsargu "rīkoties ar visiem institūcijām pieejamiem likumīgajiem instrumentiem", lai novērstu cenzūras turpināšanos.

Savukārt Latvijas kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA), pēc tikšanās ar Marka Rotko muzeja vadītāju Māri Čačku, akcentēja, ka mākslas politiska cenzūra demokrātiskā sabiedrībā nav pieļaujama un tas ir ceļš uz nekurieni.

Puntulis uzsvēra, ka laikmetīgās mākslas izpausmes mēdz būt izaicinošas, provokatīvas, ne visiem pieņemamas, tādēļ Rotko muzejs laikus ir veicis gan skaidrojošo darbu, gan, ievērojot labāko muzeju praksi, izveidojuši brīdinājumus, kas informē skatītājus par izstādes sensitīvo raksturu, atstājot izvēli pašu skatītāju ziņā.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija vēstulē Daugavpils domes deputātiem atgādinās par cenzūras aizliegumu. Ministrija ir saņēmusi LMB vēstuli, kurā viņi mudina vērsties pret mākslas cenzūru Daugavpilī. Ministrija esot vienisprātis ar vēstules autoriem, ka demokrātiskā valstī un izglītotā sabiedrībā cenzūrai nav vietas.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu