Aicina piedalīties akcijā “Gada vārds, nevārds, spārnotais teiciens”

TVNET
Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments
Foto: Shutterstock

Līdz 20. janvārim tiek gaidīti 2022. gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena pieteikumi, informēja akcijas rīkotāji - Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa un Latvijas Rakstnieku savienība.

Pieteikumus var iesūtīt, rakstot uz e-pastu gadavards@inbox.lv vai pa pastu, adresējot akcijai "Gada vārds, nevārds, spārnotais teiciens", Merķeļa ielā 13, Rīgā, LV-1050.

Šī nu jau par tradīciju kļuvusī aptauja ir iespēja atskatīties uz aizvadītā gada notikumiem ar humoru, kā arī palūkoties no malas, kā valoda mijiedarbojas ar sabiedrībā aktuālajām norisēm.

Atskatoties uz aizvadītā akcijas perioda, proti, 2021. gada nevārda finālistiem, starp visvairāk pieminētajiem bija šādi atveidojumi: "iekļaujoša valoda",  "lokalizēšana" ugunsgrēka ierobežošanas vai apdzēšanas vietā, "murālis" sienas gleznojuma, “posts” ieraksta vietā. Pirmo vietu pārliecinoši ieguva pēc daudzu iesūtītāju domām nevārda godu pelnījušais "sadarbspējīgs" — digitālā Covid-19 (tostarp pārslimošanas) sertifikāta vietā.

Savukārt par gada vārdu pēdējā kārtā cīnījās "balstpote", "līdzestība", "ribjosla", "staķīši" un "tīkšķis", taču par uzvarētāju tika apstiprināts "kvadrātkods", proti, ātrās atbildes kods, ko veido kvadrātveida laukumā izkārtoti mazāki kvadrāti.

Par gada spārnoto teicienu Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas ieskatā tika atzīts infektologa Ugas Dumpja izteikums: "Sapinušies sociālajos tīklos." 2021. gada spārnotā teiciena kategorijā finālā iekļuva ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa "Draugi, nav labi!", politiķa Jāņa Eglīša atziņa "Govij štepseli izraut nav iespējams!", Gaita Lazdāna dziesmā "Mirdzēt vai dzist" aptaujas kandidātu iesūtītāju saklausītie piedziedājuma vārdi "Sadursimies, rokās sadursimies!" un Roberta Priekuļa ieraksts "Tevi noķers pie mājas durvīm un nopotēs kā traku suņuku". Uzvarētāja tituls pienācās Valsts prezidenta Egila Levita komentāram pēc potes saņemšanas: "Ļoti labi jūtos – es neko nejūtu!"

Tostarp pamanīti arī šādi teicieni: bijušās izglītības ministres Ilgas Šuplinskas "Ko skolēni neapgūs šajā mācību gadā, to iemācīsies citu gadu!", Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa "Esmu radījis Frankenšteina monstru ar skudras kāju, zaķa ļipu, oda smadzenēm, gēla nagiem un dzeņa galvu", Valsts prezidenta norāde "Kas nav vakcinēti, tos tagad Covid, kā saka, ņem tagad priekšā pa pilno". Uzmanībai garām nav paskrējusi ar stipriem dzērieniem bagātināta "piedzeres apmaiņa" un "kovids uz riteņiem" par pasažieru apzinības līmeni vilcienā. Pamanīta interesanta norāde instrukcijā: "Nomainiet nojātās detaļas!", kā arī saklausīts policistu lūgums: "Cienītā, jūs iznāksiet no krūmiem ārā?"

Valodas dažādo izpausmju novērotāji ir aicināti iesūtīt arī, viņuprāt, gada savārstījumu - dīvainu vārdu virknējumu, kas dzirdēts vai lasīts nopietna satura tekstā. Tāpat tas var apzīmēt amizantas kļūdas un divdomības, kas radušās gan apzināti, gan pārrakstīšanās, pārteikšanās vai nezināšanas dēļ.

Pērn par gada savārstījuma godu spēkiem mērojās "Bitkoina maininga pūlu hešre[i]ts", "Ceļa ziemas uzturēšanas darbi" un "Testu var neveikt persona, kura ir bijusi pozitīva ar vīrusu Covid-19 mazāk kā 90 dienas iepriekš no inficēšanās brīža vai ir potēta pret šo vīrusu 21 dienu atpakaļ, no otrās puses skaitot". Par uzvarētāju tika atzīts žurnālista Māra Berga pamanītais virsraksts ""Honda" līdz 2050. gadam plāno panākt 0 bojāgājušos uz ceļiem".

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Lasītākais šobrīd
Top raksti
Uz augšu