Valdība piešķir 19 miljonus eiro prioritārajiem pasākumiem KM atbildības jomās

TVNET/LETA
Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments
Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (no kreisās), kultūras ministrs Nauris Puntulis, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, iekšlietu ministrs Māris Kučinskis, finanšu ministrs Arvils Ašeradens, satiksmes ministrs Jānis Vitenbergs un labklājības ministre Evika Siliņa piedalās Ministru kabineta ārkārtas sēdē, kurā skata jautājumu par priekšlikumiem valsts budžeta prioritārajiem pasākumiem 2023. gadā.
Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (no kreisās), kultūras ministrs Nauris Puntulis, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, iekšlietu ministrs Māris Kučinskis, finanšu ministrs Arvils Ašeradens, satiksmes ministrs Jānis Vitenbergs un labklājības ministre Evika Siliņa piedalās Ministru kabineta ārkārtas sēdē, kurā skata jautājumu par priekšlikumiem valsts budžeta prioritārajiem pasākumiem 2023. gadā. Foto: Paula Čurkste/LETA

Valsts budžets Kultūras ministrijas (KM) atbildības jomās - kultūrpolitikā, sabiedrības saliedētības veicināšanā un mediju politikā - būs par vairāk nekā 19 miljoniem eiro lielāks, jo sarunās par finansējumu 2023.gada prioritārajiem pasākumiem KM atbildības jomās iegūts papildu finansējums, norāda KM Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.

TVNET jau ziņoja, ka Kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA) ir uzsvēris - papildu finansējums nepieciešams it visās KM pārraudzības esošajās nozarēs, bet starp tām ir svarīgākās prioritātes, kas ir nozīmīgas arī ilgtermiņā. Ministrs atzīmē, ka šogad notiek Vispārējie Dziesmu un deju svētki, bet to attīstība ir būtiska arī pēcsvētku laikā.

Pēc ministra paustā, pieaugs Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) finansējums un valsts kultūras iestādēs strādājošo atalgojums, lai varētu virzīties uz mērķi - sasniegt publiskajā sektorā strādājošo vidējo atalgojumu.

Valdība šodienas ārkārtas sēdē apstiprināja vairākus KM prioritāros pasākumus nākamā gada valsts budžeta palielināšanai kultūras, sabiedrības integrācijas un mediju jomās kopumā nepilnu 19 miljonu eiro vērtībā. Papildu finansējuma piešķīrums - 3,2 miljoni eiro - ļaus daļēji segt sadārdzinājumu, ko nesis energoresursu cenu kāpums un inflācija, lai varētu nodrošināt nepieciešamo objektu nomu, ēdināšanu un citos pakalpojumus XXVII Vispārējo latviešu dziesmu un XVII deju svētkos.

Valsts teātru, koncertorganizāciju, muzeju, bibliotēku, arhīvu un citu kultūras iestādēs strādājošo darbinieku atalgojuma fondam 2023.gadā panākts 3,8 miljonu eiro palielinājums, lai pietuvinātu kultūras darbinieku atlīdzību sabiedriskajā sektorā strādājošo vidējam atalgojumam.

VKKF budžeta pieaugums, ko nes procentu daļu palielinājums no akcīzes nodokļu ieņēmumiem, nesīs papildu 1,37 miljonus eiro kultūras projektiem, tostarp nevalstiskajā sektorā. Dalībai Latviju reprezentējošās starptautiskās kultūras norisēs, tostarp, lai gatavotos viesu valsts statusam 2025. gada Frankfurtes grāmatu tirgū, 2023. gadam piešķirts papildu finansējums 450 000 eiro apmērā.

KM profesionālo mūzikas un mākslas vidusskolu aprīkojumam un iekārtojumam pēc ēku pārbūves un atjaunošanas darbu veikšanas piešķirti 500 000 eiro.

Kultūras mantojuma - valsts nozīmes vēsturisko un piemiņas vietu, tostarp Brīvības pieminekļa un Brāļu kapu saglabāšanai, kā arī sakrālā mantojuma un pieminekļu glābšanas programmai, arī Latviešu Biedrības nama atjaunošanas darbu uzsākšanai - piešķirti papildu teju 2 miljoni eiro.

1,42 miljoni eiro šogad piešķirti nozīmīgiem kultūras mantojuma projektiem - dzejnieka Imanta Ziedoņa 90 gadu jubilejas norisēm; filmai, kas skaidrotu Latviešu leģionāru gaitas; projektiem Vilhelma Purvīša un Viļa Plūdoņa muzejos, kā arī ceļa un vietvārdu norāžu nodrošināšanai latgaliešu un lībiešu valodās.

Lai uzturētu arhīvu, muzeju un teātru darbību, iegādātos Latvijas Nacionālā arhīva darbā nepieciešamās informācijas tehnoloģiju licences, segtu Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra nama nomas maksas izdevumus Rīgas domei, nodrošinātu Valmieras Drāmas teātra darbību pagaidu telpās, kā arī varētu saglabāt vairākas Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja eksponātēkas, nodrošināti papildu 940 000 eiro.

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja ekspozīcijas izveidei Rīgas pilī piešķirti 500 000 eiro. Savukārt Valsts kultūras iestāžu ēku nomas maksas un apsaimniekošanas izdevumu pieaugumam Valsts nekustamajiem īpašumiem - vēl 80 000 eiro.

Saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības attīstības pamatnostādņu īstenošanas ietvaros plānotās valsts pētījumu programmas uzsākšanai 2023. gadā piešķirti 500 000 eiro.

2023. gada valsts budžeta prioritāro pasākumu ietvaros piešķirts arī 3,7 miljonu eiro papildu finansējums medijiem. Par šiem līdzekļiem būs iesējams paaugstināt sabiedrisko mediju - Latvijas Radio (LR) un Latvijas Televīzijā (LTV) - kapacitāti un konkurētspēju, LTV varēs iegādāties vienotās režijas pulti TV signāla nepārtrauktības nodrošināšanai. Līdzekļi paredzēti mērķim stiprināt Latvijas medijus un Latvijas informatīvo telpu, tostarp ar īpašu programmu Latgalē, kā arī nodrošināt LR un virszemes bezmaksas televīzijas apraidi.

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu