Grāmatā iepazīstina ar teicēju sniegto dziesmu materiālu

TVNET
Foto: Arnolds Aigars

Papildinātā veidā izdota grāmata "Teiktās dziesmas. Praktiska rokasgrāmata", kuras autores ir etnomuzikoloģes Ieva Vīvere (Tihovska), Zane Šmite un Ilze Cepurniece.

2021. gadā, pievēršoties latviešu tradicionālās mūzikas senākā slāņa bagātībām, Latvijas Nacionālais kultūras centrs sagatavoja metodisko materiālu elektroniskā formātā. 2022. gada nogalē tas izdots arī drukātā un papildinātā formātā. “Teiktās dziesmas veido latviešu tradicionālās mūzikas seno slāni. Šīm dziesmām raksturīgs cits dziedāšanas veids – tuvāks runāšanai, nevis melodiskai, plūstošai dziedāšanai,” skaidro Ieva Vīvere.

Foto: Publicitātes foto

Grāmata ir paredzēta ikvienam tradicionālās mūzikas interesentam – folkloras kopu un etnogrāfisko ansambļu vadītājiem un dalībniekiem, pētniekiem un izzinātājiem. Līdzās teikto dziesmu stila un dziedāšanas tehnikas analīzei, rokasgrāmatā ir sniegti ieteikumi šo dziesmu apguvē, izmantojot mūzikas piemērus no Latviešu Folkloras krātuves (www.garamantas.lv) un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas tradicionālās mūzikas digitālā arhīva. Visām materiālā izmantotajām melodijām sniegti arī nošu piemēri, ko transkribējusi Ilze Cepurniece.

Ieva Vīvere turpina: “Teikto dziesmu izlase nu apkopota arī albumā un publicēta Bandcamp vietnē. Albums dod ieskatu teikto dziesmu tradīcijā un ļauj vieglāk nokļūt līdz grāmatā minētajiem mūzikas piemēriem.”

Elektroniskais materiāls “Teiktās dziesmas. Praktiska rokasgrāmata” joprojām pieejams nemateriālā kultūras mantojuma digitālajā platformā www.nematerialakultura.lv, kā arī Latvijas Nacionālā kultūras centra tīmekļvietnē: www.lnkc.gov.lv. Savukārt rokasgrāmatu drukātā formātā iespējams sev sagādāt Latvijas Nacionālajā kultūras centrā, rakstot uz izdevumi@lnkc.gov.lv.

Nepalaid garām!

Uz augšu