"Tas ir brīnums, ka es esmu vēl šeit!" Kašers atklāti par piedzīvoto mobingu

Sejas.lv
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 5
Kašers
Kašers Foto: publicitātes

Multimākslinieks Kašers (īstajā vārdā Kaspars Blūms-Blūmanis Miņins) "1188.lv" rubrikā "Mobings. Anonīmo uzbrukums" dalās skaudrā un patiesā stāstā par piedzīvoto emocionālo vardarbību, ar ko saskāries gadiem ilgi.  

"Tas īstenībā ir diezgan liels brīnums, ka es esmu vēl šeit! Tas bija skolas laiks, kad man likās – es vairs nevaru un negribu dzīvot! Uzrāpos uz mūsu dzīvokļa palodzes Talsos, atvēru 5. stāva logu un domāju, uz kuru pusi man lēkt! Problēma bija tajā, ka apakšā atradās ābeļkoki un zināju, ja lēkšu uz tiem – ir iespēja, ka izdzīvošu, ko man negribējās! Toreiz no palodzes mani norāva mamma," atklāts ir Kašers.

Viņš turpina: "Skolā visas izsmiešanas, pazemojumi un fiziskie uzbrukumi beidzās ar policijas iesaisti. Tika ierosinātas vairākas administratīvās lietas, es tiku nopratināts, un man bija liels kauns! Mana krustmāte tajā laikā bija skolas direktore – es taču varēju aiziet un izstāstīt, ka

mani starpbrīžos aiz kājām izvelk no klases un galvu mērcē podā, ka mani izsmej stila dēļ, ka mani sagaida aiz skolas stūra, lai atkal piekautu.

Es zināju, ka tā ir mana cīņa, tāpēc klusēju un man bija kauns atklāti par to runāt."

Viņš norāda, ka sācis atplaukt, pārceļoties no Talsiem uz Rīgu. Galvaspilsētā visiem esot bijis vienalga, kā viņš izskatās, tādēļ viņš varējis eksperimentēt gan ar savu izskatu, gan stilu.  Bet tas viss atkal uz laiku mainījās...

"Kašers ir izveidots, lai pasargātu Kasparu, kurš ir tas trauslais, vienkāršais puisis."

Šī formula man ir ļoti labi derējusi. Laikam šī pirmā reize, kad es par to runāju publiski."

"Pirms aptuveni 11 gadiem es gāju pa ielu un redzēju milzīgu rindu ar cilvēkiem. Vaicāju, kas tur notiek. Man pastāstīja, ka tur notiek pieteikšanās realitātes šovam "Okartes skatuve". Es tikko biju atgriezies no Dānijas un nolēmu pieteikties. Tikai trešajā dienā es sapratu, ka šovā pieteikušies mūziķi, es nodomāju: "Kur es esmu iekūlies..." Es sapratu, ka es kā Kaspars nevaru startēt šajā šovā, man ir jāieslēdz sava iekšējā pasaule, es "ieslēdzu" Kašeru."

"Lai gan šovā viegli negāja, es nezināju, ka viss, kas notiks pēc šova, mani "sašaus".

Mani uz ielas sāka atpazīt, prasīja autogrāfus, par mani sāka rakstīt, un es sāku lasīt komentārus, un gadu es nodzīvoju pilnīgā depresijā.

Es lasīju katru rakstu par sevi - es lasīju un pārdzīvoju. Man likās, ka viss tas, ko cilvēki par mani saka, ir taisnība."

Ejot ārā no mājas, Kašers slēpies zem lielas šalles, bet cilvēki tāpat viņu pamanīja, kliedza pazemojošus komentārus viņa virzienā, un tas viņu sagrāva vēl vairāk. 

Mākslinieks uzskata, ka viens no noteicošajiem aspektiem vienmēr bijis tas, ka viņš bijis citādāks - ģērbies citādāk, un cilvēkiem tas nebija pieņemams, tā tas bijis no bērnības. "Pēc tam es centos būt tāds, kā mani redzēja komentētāji, - pelēks, nepamanāms, bet es nevarēju tā, es biju pret sevi."

Kaspars izveidoja nelielu uzticamo cilvēku loku, kuru vidū varēja būt viņš pats. Tas palīdzējis sniegties pāri visam sliktajam. Nu jau viņš uzaudzējis biezu ādu un negatīvie komentāri viņu vairs neskar. 

Viņaprāt, sabiedrības pretestība lielā mērā ir arī tāpēc, ka ir izveidojies stereotipisks vīrieša tēls, kādu sabiedrība vēlas redzēt. "Un, ja es atšķiros no šī standarta, loģiski, ka es dabūju par to dzirdēt."

"Komentētāji otrpus ekrānam ir ārkārtīgi lieli un spēcīgi, bet, nonākot aci pret aci, šī varenība zūd."

Vārds, var pacelt un priecēt, bet reizēm tas var sāpēt un dzelt. Latvija bieži vien var lepoties ar pirmo vietu kādā no sporta veidiem, palīdzīgas rokas sniegšanu grūtībās nonākušajiem, bet reizēm pirmā vieta var būt arī dramatiska un ar rūgtuma piegaršu. Pēc OECD pētījumiem, par mobinga esamību jauniešu burbuļos, ik gadu ieņemam kaunpilnās pirmās vietas Eiropas valstu vidū. Palielinoties tehnoloģiju ietekmei ikdienas dzīvē, pārliecinoši pieaug arī kibermobings anonīmo komentāru izpausmē. Mobings nav tikai fiziska aizskaršana skolas gaiteņos vai darba vidē, tas ir pārraudzis par emocionālu uzbrukumu no kura nav pasargāts neviens. "1188.lv" ar kampaņu “Mobings. Anonīmo uzbrukums.” iestājas par toleranci sabiedrībā - izglīto un atgādina, ka no ņirgāšanās cieš visi. Sabiedrībā zināmi cilvēki kā Kašers, Ilze Viņķele, Agnese Zeltiņa, Māris Olte, Artūrs Toms Plešs, Elīna Didrihsone, dalīsies savos stāstos un pārdzīvojumos par anonīmajiem komentāriem, atgādinot ikvienam no mums, padomā, pirms komentē.

Vairāk par Kaspara pieredzi un to, kā viņš tiek galā ar mobingu, skaties 1188.lv.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 5

Tēmas

Lasītākais šobrīd
Top raksti
Uz augšu