Ogres teātrī pirmizrādi piedzīvos Līvijas Akurāteres dzejai veltīta izrāde "Uz vienas stīgas"

TVNET
Foto: Publicitātes foto

Ogres teātris 95. jubilejas gadu iesācis ar leģendārajai teātra zinātniecei Līvijai Akurāterei veltītu dzejas uzvedumu Jāņa Kaijaka režijā.

2019. gadā Ogres teātris ieguva pirmo Līvijas Akurāteres vārdā nosaukto izcilības balvu. Kad 2022. gadā Cesvaines Kultūras veicināšanas biedrība izdeva Līvijai Akurāterei veltīto grāmatu “A una corda. Uz vienas stīgas”, grāmatā publicētie pašas teātra zinātnieces dažādos dzīves posmos rakstītie dzejoļi kļuva par iedvesmas avotu īpašam dzejas uzvedumam, iesaistot gan Ogres Teātra studijas dalībniekus, gan aktierus.

“Līvijas rakstītie dzejoļi neatraujami saistās ar viņas personību un laiku, kurā tie rakstīti. Tie ir kā dienasgrāmata, kurā fiksētas pārdomas un izjūtas, piedzīvojot Ulmaņlaiku un karu, pirmās simpātijas un draugu zaudējumu, krievu ienākšanu Latvijā, tālāk jau studiju gadus un tālāko ceļu... Vienlaikus, esot iekšā sava laika dzīves mutulī, strādājot tā saucamajā ideoloģiskajā frontē, viņa turēja savā sirdī brīvo Latviju un nepārstāja tai ticēt. Bez skaļiem vārdiem, bet tā, kā Līvija darīja visu – ar visu sirdi. Šo sajūtu arī vēlamies nodot skatītājiem,” jauniestudējuma ieceri komentē režisors Jānis Kaijaks.

Teātra kritiķe, zinātniece, pedagoģe, rakstniece Līvija Akurātere (1925-2017) Latvijas kultūras vēsturē palikusi ar savu lielo un nesavtīgo teātra mīlestību, aristokrātisko smalkumu un neizsīkstošo enerģiju. L. Akurāteres devums teātra un kino kritikā saistāms ar neskaitāmām publikācijām periodikā un dažādos almanahos, teātra zinātnē – ar viņas sarakstītajām monogrāfijām, kas veltītas gan teātra mākslai, gan izciliem aktieriem (“Aktiermāksla latviešu teātrī” (1983), “Artūrs Filipsons” (1970), “Emīlija Viesture” (1976), “Gunārs Cilinskis” (1978) u.c.), bet pedagoģijā – ar saistošajām teātra vēstures lekcijām topošajiem aktieriem un režisoriem. Tikpat nozīmīga bijusi viņas ciešā saikne ar amatierteātriem.

Radošā komanda: režija, scenārijs – Jānis Kaijaks, vizuālais noformējums – Ilze Kupča-Ziemele, gaisma, skaņa – Mārtiņš Andersons, Austra Matveja, radošā direktore – Ieva Rodiņa.

Lomās: Ramona Rubene, Madara Juška-Grundberga, Ieva Mora, Juris Jurāns, Nauris Pinne, Mārtiņš Apsītis vai Mārtiņš Mikožans, Elizabete Darge, Karmena Arbidāne vai Anete Ance Auziņa, Lāsma Trukšāne vai Madara Grasmane, Lienīte Audare vai Emīlija Beate Bite, Annija Norberte, Anita Saukane, Astra Kolberga, Margarita Lutere, Sarmīte Krauze.

Ogres Teātra studijas dzejas uzveduma “Uz vienas stīgas” pirmizrāde Ogres Teātra telpā 2023. gada 18. februārī plkst. 18:00, nākamā izrāde – 26. februārī plkst. 17:00. Biļetes: 6 EUR “Biļešu paradīzes” kasēs, Ogres Kultūras centra kasē un internetveikalā www.bilesuparadize.lv. Vairāk informācijas: Ogres teātra mājaslapā www.ogresteatris.lv, teātra kontos sociālajos tīklos Facebook un Instagram

Nepalaid garām!

Uz augšu