Šogad Pirmās Lieldienas tiek atzīmētas svētdien, 9. aprīlī, un Otrās Lieldienas - 10. aprīlī. Šiem svētkiem tiek piešķirtas dažādas nozīmes, Lieldienas ir nozīmīgas kā kristīgajā pasaulē, tā arī latviešu tradīcijās.
Lieldienas – pavasara saulgrieži
Lieldienas ir pavasara saulgriežu svinības. Tās iezīmē pavasara ekliptikas punktu, kad Zemes un Saules savstarpējā stāvokļa rezultātā diena un nakts ir vienādā garuma. Turpmākā Zemes tecējumā ap Sauli dienas gaisma turpina pieaugt un nakts tumsa samazināties. Šādu pilnīgu gaismas uzvaru pār tumsu un Saules atmodu senās āriešu tautas atzīmējušas ar pavasara saulgriežu svinībām. Latviešiem tās ir Lieldienas jeb Lielā diena, kur pats vārds izteic šī notikuma jēgu un saturu – diena ir kļuvusi lielāka par nakti. Lieldienas svinētas trīs dienas.
Lieldienas – Kristus augšāmcelšanās
Kristiešiem Lieldienas saistās ar kaut ko nežēlīgu. Proti, Lielajā Piektdienā Dieva dēls Jēzus tika nogalināts, piesitot krustā, Lieldienu svētdienas rītā Kristus kapu atrada tukšu un viņš bija augšāmcēlies.
Lieldienas - latviešu tradīcijas
Nozīmīgākie Lieldienu priekšdarbi ir apģērbu gatavošana un greznošanās, Lieldienu ēdienu gatavošana un šūpoļu kāršana. Grezns apģērbs un rotāšanās pieder visām gadskārtu svinībām, bet dainas šo apstākli sevišķi piemin Lieldienās, jo laiks vēl ir vēss un vairums izdarību notiek ārā. Viena no senākajām Lieldienu rīta izdarībām ir putnu dzīšana.