Šodienas redaktors:
Krista Garanča

Liepājas muzejā atklās Agates Apkalnes gleznu ciklu “Personālmaršruts”

Raksta foto
Foto: No personīgā arhīva

Ceturtdien, 11. janvārī, plkst. 17:00 Liepājas muzejā Kūrmājas prospektā 16/18 atklās latviešu mākslinieces Agates Apkalnes darbu izstādi “Personālmaršruts”, kurā būs iespēja apskatīt gleznu ciklu, kas tapis Liepājā, Karostas ūdenstornī Mākslas festivāla laikā.

Cikla “Personālmaršruts” lielformāta darbi ataino dzelzceļa vagonus, kas savulaik kursēja maršrutā ar grafisku atveidojumu “Liepāja – Новополоцк”, ar uzrakstiem, uzslāņojumiem, kurus gadu gaitā atstājuši cilvēki. Laikā, kad darbi tapa, uz Karostas ūdenstorni bija atnākusi kāda dāma, kādreizējā dzelzceļniece, un sīki smalki izstāstījusi, ko nozīmē katrs cipars un simbols uz vagoniem, atceras gleznotāja.

Raksta foto
Foto: No personīgā arhīva

Dzelzceļa vagonu atveides ideja lielformāta darbos pacietīgi gaidījusi gadus divdesmit. “Kad atbraucu uz Liepāju un strādāju Karostas ūdenstornī, sapratu, ka gribu šo ciklu realizēt, un man deva tādu iespēju,” saka māksliniece.

Vagonus atveidojot, apvienotas dažādas tehnikas – sausā ota, tecinājums un trafareti, kas vizuāli veido uzslāņojumu efektu. Izstāde rada idejiskas paralēles ar cilvēku savstarpējās mijiedarbības ideju un tās atstātajiem nospiedumiem.

Raksta foto
Foto: No personīgā arhīva

Gleznotājas Agates Apkalnes konsekventi hiperreālisma stilā izpaustais talants ir novērtēts Latvijā un plašāku cienītāju loku guvis Rietumeiropā, īpaši Vācijā un Francijā. Agate Apkalne gadu gaitā pakāpeniski attīstījusi arvien simboliskākus sižetus un daudznozīmīgus tēlus.

Kā stāsta māksliniece: “Idejiski mana galvenā interese ir par lietu likumsakarībām. Kā pašreizējā darbība, rīcība un domu forma rezonē nākotnē.” Māksliniece atspoguļo ideju, ka mēs viens bez otra nepastāvam, esam savienoti vienā lielā ķēdē un, nepārtraukti mijiedarbojoties no pagātnes, veidojam savu nākotni.

Arī šajā ciklā māksliniece akcentē, ka katrs pateiktais vārds un darbība izmaina mūsu kopējo ainu nākotnē. Tādējādi šodiena ir tāda, kādu mēs to veidojām vakar, iespējams, pat daudz, daudz senāk. Līdzība ir ar dzelzceļa cisternām. Viens ir cisternas pasūtījis, viens ir notecinājis, viens ir uzrakstījis uzrakstu. Cik pārsteidzoši, kādu plašu informāciju vai pat enerģētisko lādiņu nes tik vienkāršs objekts kā cisterna, kuru dzīves steigā pat neievērojam.

Izstāde Liepājas muzeja anfilādē būs skatāma no 11. janvāra līdz 3. martam.

Nepalaid garām!

Uz augšu