Šodienas redaktors:
Krista Garanča

No Gūtenberga preses līdz "Apple Macintosh" – izstādē par grāmatas formu un materialitāti

Foto: Reinis Hofmanis

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) no ceturtdienas, 18. janvāra, skatāma izstāde “Teksts mūs neinteresē”. Tā ir viens no centrālajiem cikla “Latviešu grāmatai – 500” 2024. gada notikumiem, izceļot grāmatas dizaina, cilvēka un tehnoloģijas mijiedarbību.

Grāmata vienmēr ir bijusi kas vairāk par tekstu. Izstāde pievēršas tās materialitātei un formas noturībai cauri gadsimtiem, aplūkojot 15. un 16. gadsimtā nostiprinātos tipografikas, maketēšanas un teksta lasāmības pamatprincipus, kas saglabājuši savu nozīmi arī mūsdienās.

Foto: Reinis Hofmanis

Izstādē skatāmi Rīgas pirmā iespiedēja Nikolausa Mollīna un viņa skolotāja, ievērojamā Eiropas tipogrāfa Kristofa Plantēna darbi no LNB krājuma. Tie iepazīstina ar 16. gadsimta grāmatu iespiešanas tradīciju, atklāj Mollīna saikni ar Rietumeiropas grāmatniecību, kā arī uzsver zināšanu pārneses nozīmi.

Izstādes vēsturiskā daļa apvienota ar ieskatu mūsdienu izaicinājumos – 21. gadsimtā poligrāfijas nozare turpina attīstīties līdz ar jaunajām tehnoloģijām, digitalizāciju un mainīgajām lasītāju vēlmēm.

Foto: Reinis Hofmanis

Pārceļojot no Gūtenberga preses revolūcijas līdz pat Apple Macintosh operētājsistēmas ieviestajām pārmaiņām, izstādes scenogrāfija veidota, iedvesmojoties no 20. gadsimta 80. gadu videospēlēm, tās apmeklētāju ievedot īpašā spēļu pasaulē, kurā interaktīvā veidā ar animācijas, instalāciju un video palīdzību atklājas grāmatu uzbūves principi.

Foto: Reinis Hofmanis

Izstādes “Teksts mūs neinteresē” veidotāju komandas kodols ir kuratore un projekta vadītāja Ineta Vaivode, dizainere Madara Lesīte-Volmane un LNB Letonikas un Baltijas centa krājuma eksperte Beāte Orlova, turpinot 2023. gadā Plantēna-Moretusa muzejā (Antverpene, Beļģija) tapušās LNB viesizstādes “Tipogrāfa esence. Nikolauss Mollīns: Rīga–Antverpene” pētniecisko līniju. Izstādē apskatāms arī grāmatu dizainera Alekseja Muraško autordarbs, kas veidots kā grafisks eksperiments, izdevumā iekļaujot atsauces uz vairāku gadsimtu grāmatu dizaina un maketēšanas tendencēm.

Foto: Reinis Hofmanis

Izstādes veidošanā piedalījās arī Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) un Rīgas Valsts tehnikuma poligrāfijas un dizaina nozares mācībspēki. Sadarbībā ar Latvijas Poligrāfijas uzņēmumu asociāciju LNB 5. stāva publiskajā zonā brīvpieejā apskatāma īpaša mūsdienu Latvijas tipogrāfiju izdevumu izlase. Izstādi papildinās pasākumu programma – lasījumi, muzejpedagoģiskā programma un ekskursijas izstādes veidotāju vadībā. Savukārt sadarbībā ar Rīgas Valsts tehnikumu tiek īstenots vērienīgs 16. gadsimta Kristofa Plantēna iespiedpreses kopijas projekts, tā rūpīgi veidota, balstoties Plantēna-Moretusa muzeja rasējumos.

Izstāde bez maksas skatāma 5. stāva izstāžu zālē LNB darba laikā līdz 2025. gada 30. augustam.

Izstāde veidota “Latviešu grāmatai 500” programmas ietvaros ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas un Valsts Kultūrkapitāla fonda, Jelgavas tipogrāfijas un uzņēmuma “Arctic Paper” atbalstu.

Nepalaid garām!

Uz augšu