Krievijas Drošības padome apgalvoja, ka Bērnss ticies ar tās sekretāru Nikolaju Patruševu, savukārt citos avotos minēts Ārējās izlūkošanas dienesta (SVR) direktors Sergejs Nariškins. Tolaik tikšanās mērķis visbiežāk tika aprakstīts, izmantojot neko neizsakošu birokrātisko žargonu, taču patiesībā Bērnss uz Maskavu bija devies nodot ļoti tiešu brīdinājumu Krievijas politiskās elites pašai virsotnei – Vladimiram Putinam.
"Prezidenta [Baidena] vārdā nodevu ziņu par nopietnajām sekām, kas sekotu Krievijas lēmumam atjaunot militāro agresiju pret Ukrainu," dokumentālajā filmā atklāj Bērnss.
Viņa vizīte ilgi nepalika noslēpumā. Jau drīz par to bija uzzinājuši ASV mediji. Raidorganizācija CNN tolaik rakstīja, ka no saviem avotiem saņemot pretrunīgu informāciju par noskaņojumu ASV valdībā – vieni stāsta, ka Baidena padomnieki uzskata, ka Krievija gatavojas iebrukumam, kamēr citi informācijas avoti teikuši, ka Krievija visdrīzāk tikai gatavojas militārajām mācībām vai cenšas iebiedēt Ukrainu. Iespējams, ka vienprātības tiešām nebija.
Pēc tikšanās Maskavā Bērnss piezvanīja Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim, lai nodotu no ASV valdības ziņu, ka Krievijas uzvedība izraisa bažas, kā apliecināja, ka ASV rūpīgi seko Krievijas tālākajām darbībām.
Viens no veidiem, kā ASV mēģināja atturēt Kremli no militāras agresijas, bija Baidena administrācijas rīcībā esošās izlūkinformācijas publiskošana, atklājot Krievijas plānus, pirms tā bija paspējusi tos īstenot.
Otra Baidena administrācijas stratēģijas puse bija diplomātija. "Mēs gribējām nodot ziņu, ka tad, ja Putins uzbruks Ukrainai, tam būs smagas sekas no ASV un sabiedroto puses. Bet, ja Putins grib iet diplomātijas ceļu, Savienotās Valstis ir gatavas to iet kopā ar viņu," dokumentālajā filmā "Year One: A Political Odyssey" uzsver Salivans.
Tomēr, neskatoties uz pūliņiem, Krievija tik un tā 2022.gada 24.februārī veica pilna mēroga iebrukumu Ukrainā. Drīz apritēs divi gadi kopš kara sākuma.
Raksts tapis sadarbībā ar "LMT Viedtelevīziju".