Šodienas redaktors:
Krista Garanča
Iesūti ziņu!

Foto Durbes pilī martā apskatāma angļu dekolētā fajansa izstāde “Zili baltās pasaules valdzinājums”

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Vēl tikai līdz 2024. gada 31. martam Durbes pilī (M. Parka ielā 7, Tukumā) apskatāma vērienīga mākslas zinātnieku Daiņa Bruģa un Inas Līnes veidota lietišķi dekoratīvās mākslas izstāde “Zili baltās pasaules valdzinājums. Angļu dekolētais fajanss Latvijā, 18.–20. gs.”. Izstādē eksponēti grezni priekšmeti no 13 Latvijas muzejiem un 2 privātkolekcijām, to vidū daudzi ar trīs gadsimtu senu vēsturi.

16. martā interesenti aicināti uz īpašu minētajai tēmai veltītu ekskursiju kuratores, mākslas zinātnieces Inas Līnes vadībā. Iespēja izvēlēties ērtāko ekskursijas sākuma laiku - plkst. 12.00 vai plkst. 14.00 (vēlama iepriekšēja pieteikšanās pa tālr. 26305946).

Ekskursijas laikā mākslas zinātniece Ina Līne izstādē atklās gluži pārsteidzošo dekolētā fajansa trauku un to dekoru daudzveidību - būs iespēja uzzināt par dekolēšanas tehnikām, izmantotajām krāsām, kā arī trauku lietošanu un zīmju nozīmi. Sarunas turpinājums notiks Durbes pils ķēķī pie tējas.

Angļu dekolētā fajansa “ziedu laiki” bija 19. gadsimts, kad šī nozare izvērtās par globāla mēroga industriju, sekmējot vesela Anglijas reģiona ekonomisko izaugsmi un veicinot līdzīgas ražošanas attīstību arī citās Eiropas zemēs, tostarp arī Latvijā.

Dekolētā fajansa izstrādājumi, kurus rotā galvenokārt dobspiedes tehnikā pavairoti un uz trauku virsmas mehāniski pārnesti dekori, ilgstoši tika vērtēti ievērojami zemāk par jebkuru ar brīvu roku apgleznotu porcelāna priekšmetu un vairāk uztverti kā rūpniecisks produkts. Pēdējos gadu desmitos šī attieksme būtiski mainījusies, atzīstot, ka arī šādiem priekšmetiem, līdzīgi kā Rembranta ofortiem, “atspiedumu” skaits nemazina sākotnējā mākslas darba estētiskās kvalitātes.

Angļu fajansa apdarē izmantoto dekolu skaits ir patiesi milzīgs, jo pēc speciālistu aplēsēm dažādās ražotnēs kopumā vēsturiski lietots ne mazāk kā 18 000 dažādu dekolu, un to tematiskā daudzveidība ir gluži pārsteidzoša. Bieži kā dekolu prototipi izmantoti mākslinieciski augstvērtīgi gleznotāju, grafiķu un ilustratoru darbi, un šādi dekorēti trauki apliecina ne vien industriālā laikmeta tehnoloģiskos sasniegumus, bet arī tajā valdošos estētiskos ideālus un modes tendences.

Kā stāsta izstādes autors un mākslas zinātnieks Dainis Bruģis: “19. gadsimtā un 20. gadsimta sākumā angļu dekolētā fajansa trauki lielā skaitā tika lietoti arī Latvijā, un, ja sākotnēji tie rotāja lielākoties muižnieku un turīgāko pilsētnieku galdus, jau 19. gadsimta nogalē tādi atrodami arī vidusšķiras un pat pašu vienkāršāko ļaužu mājokļos”.

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu