Šodienas redaktors:
Krista Garanča

Brīvdienu ekskursijā piedāvā izzināt Vecrīgas baznīcu un klosteru vēsturi

Pastkarte “Sv. Jēkaba baznīcas laukums”. 20. gadsimta sākums.
Pastkarte “Sv. Jēkaba baznīcas laukums”. 20. gadsimta sākums. Foto: RVKM krājums

Svētdien, 24. martā, plkst. 14.00 Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs (RVKM) aicina uz cikla “Zinātkāro svētdienas” ekskursiju “Baznīcas un klosteri senajā Rīgā”, kas sāksies muzejā, bet turpināsies Vecrīgas ielās, laukumos un pagalmos.

Ekskursijas “Baznīcas un klosteri senajā Rīgā” maršrutā paredzētas vismaz piecpadsmit pieturvietas, kas katra liecina par savu Rīgas vēstures stāstu. Ekskursijas dalībnieki iepazīs šodienas Vecrīgas teritorijā esošos dievnamus, kā arī atklās baznīcu un klosteru pēdas. Šīs ēkas reiz bijušas senās Rīgas būtiska daļa, bet laikmetu līkloči to vietā radījuši jaunu realitāti.

Pulcēšanās uz ekskursiju muzeja vestibilā, tās ilgums – apmēram 90 minūtes, to vadīs RVKM muzejpedagogs, vēsturnieks Vidvuds Bormanis. Dalība cikla “Zinātkāro svētdienas” ekskursijā – ar muzeja ieejas biļeti.

Daugavgrīvas cisterciešu klosteris, kuru 1202. gadā bīskaps Alberts cēla par godu jūrasbraucēju patronam Svētajam Nikolajam.
Daugavgrīvas cisterciešu klosteris, kuru 1202. gadā bīskaps Alberts cēla par godu jūrasbraucēju patronam Svētajam Nikolajam. Foto: Aija Lasmane

Pirms 824 gadiem, 1200. gada aprīlī, ar 23 kuģiem, daudzu krustnešu pavadīts, Daugavas krastā ieradies Livonijas bīskaps Alberts. 1201. gadā tika dibināta Rīga. Un te arī sākas stāsts par senās Rīgas baznīcām un klosteriem, kas tapa turpmāko gadsimtu gaitā. Arheologi atklājuši un vēsturnieki pētījuši lielu apjomu senās Rīgas materiālās un garīgās kultūras liecību, bet vēl arvien saglabājas virkne jautājumu un versiju, uz kuriem atbildes tiek meklētas arī šodien.

Procesija un pamatakments iesvētīšana, kas veltīta Rīgas pilsētas dibināšanai 1200. gadā, kuru vadīja bīskaps Alberts. 20. gadsimta sākuma atklātne. 
Procesija un pamatakments iesvētīšana, kas veltīta Rīgas pilsētas dibināšanai 1200. gadā, kuru vadīja bīskaps Alberts. 20. gadsimta sākuma atklātne. Foto: Zudusī Latvija

Kas zināms un vēl nezināms par bīskapa Alberta pirmo un otro pili un ar tām saistītajām Dieva pielūgsmes vietām? Par ko liecina Sv. Jura baznīcā atrastais? Vai un kā iespējams identificēt lokācijas, kur atradušās svēto Katrīnas, Paula un Nikolaja baznīcas? Kādi un kur senajā Rīgā bijuši klosteri, kad un kāpēc izzuduši?

Rīgas Doms.
Rīgas Doms. Foto: Publicitātes foto

Bet tas nebūt nav viss! Kādus Rīgas gadsimtu stāstus vēstī Rīgas Doms, svēto Jāņa, Pētera, Jēkaba, Marijas Magdalēnas, Sāpju Dievmātes, Reformātu un Anglikāņu baznīca? Kas Rīgas un rīdzinieku dzīvē notika Reformācijas notikumu virpulī? Ekskursijā dzirdētais un redzētais sniegs iespēju uzzināt daudz un, iespējams, raisīs vēlmi meklēt un izzināt vēl.

Papildu informācija: RVKM Komunikācijas darba nodaļā, tālr.: 67356676, kā arī tīmekļvietnē un soctīkla “Facebook” lapā

Nepalaid garām!

Uz augšu