Piemiņas koncertā “Saules mūzika” godinās izcilo latviešu pianisti Jautrīti Putniņu

TVNET
Foto: No Jautrītes Putniņas personīgā arhīva

Svētdien, 5. maijā plkst. 17.00 RKTMC “Mazā ģilde” Lielajā zālē izskanēs muzikāls piemiņas vakars “Saules mūzika”, kas veltīts pianistei Jautrītei Putniņai, kurai šīgada 8. martā būtu apritējuši 95. Īpaši šim gadījumam koncertā būs dzirdams Jautrītes Putniņas (1929-2017) personīgais un nule restaurētais meistardarbnīcas “Bechstein” flīģelis.

Savās atmiņās māksliniece ir rakstījusi:

“Skanoša mūzika ir mana apsolītā zeme. Es jūtos drošībā. Pasargāta. Apmīļota. Vajadzīga… Man nav šaubu, ka ir mūžīga dzīvošana. Par to mani katru mīļu dienu pārliecina mūzika.”

Maija sākumā ieplānotais koncerts būs apliecinājums viņas vārdiem, pateicība par lielo ieguldījumu Latvijas kultūras dzīvē un jaunajos talantos, kuri jau sen paši nostājušies uz savām kājām un priecē gan Latvijas, gan ārvalstu publiku.

Koncertā piedalīsies vesela plejāde mākslinieku – Jautrītes Putniņas domubiedri, skolēni un skolēnu skolēni, tādējādi turpinot paaudžu pēctecību un daļēji piepildot pianistes kvēlāko vēlēšanos, lai ikvienam bērnam tiktu mācīta mūzika pēc katra varēšanas un saprašanas.

Žurnālā "Mūzikas saule" savās atmiņās par pianisti dalās muzikoloģe Zane Prēdele: "Tikāmies divas reizes viņas dzimtajā Valmierā, un ar piedzīvojuma sajūtas pieskaņu tapa intervijas Latvijas Radio 3 “Klasika” raidījumu ciklam “Mūsu leģendas”. Māksliniece neparko nevēlējās būt šāda raidījuma “varone”, jo leģendas neesot vairs dzīvi cilvēki, turklāt viņa spēja asi kritizēt ikvienu sastapto personu un viņa paustās domas. Tas apgrūtināja dialoga iespējamību, bet ievēroju, ka Jautrīte spoži dzirkstīja, stāstot par seniem laikiem un notikumiem, kur katram apslēpts savs āķis."
Žurnālā "Mūzikas saule" savās atmiņās par pianisti dalās muzikoloģe Zane Prēdele: "Tikāmies divas reizes viņas dzimtajā Valmierā, un ar piedzīvojuma sajūtas pieskaņu tapa intervijas Latvijas Radio 3 “Klasika” raidījumu ciklam “Mūsu leģendas”. Māksliniece neparko nevēlējās būt šāda raidījuma “varone”, jo leģendas neesot vairs dzīvi cilvēki, turklāt viņa spēja asi kritizēt ikvienu sastapto personu un viņa paustās domas. Tas apgrūtināja dialoga iespējamību, bet ievēroju, ka Jautrīte spoži dzirkstīja, stāstot par seniem laikiem un notikumiem, kur katram apslēpts savs āķis." Foto: Latvijas Mūzikas informācijas centrs

Koncertā piedalīsies pianisti Helēna Laukmane, Herta Hansena, Ausma Luste-Anušēvica, Jurģis Andersons, Andrejs Laukmanis, vijolniece Anita Balčuna, čellists Ivars Bezprozvanovs, flautiste Ilona Meija, saksofonists Vilnis Kundrāts, kā arī soprāns Anta Jankovska un tenors Guntars Ruņģis.

Līdztekus profesionālajiem māksliniekiem uzstāsies arī valmieriešu Aivara Cepīša un Ritmas Pētersones-Cepītes izauklētie jaunie talanti no Valmieras “Universum” mūzikas un mākslas vidussskolas.

Koncertu vadīs Edgars Raginskis.

Muzicē pianiste Helēna Laukmane un čellists Ivars Bezprozvanovs.
Muzicē pianiste Helēna Laukmane un čellists Ivars Bezprozvanovs. Foto: Jānis Porietis

Jautrīte Putniņa bija pazīstama kā harizmātiska un drosmīga māksliniece, apveltīta ar individuālām un spilgtām mūzikas interpretācijas spējām, kā arī radošu pieeju mūzikai un muzicēšanas procesam. Savos radošajos meklējumos Jautrīte bija aizrāvusies ar senās taustiņinstrumentu mūzikas, latviešu folkloras mūzikas krājumu atskaņošanu un cita maz spēlēta repertuāra popularizēšanu Latvijā.

Lielu daļu laika pianiste veltīja Johana Sebastiāna Baha un Fransuā Kuperēna mūzikai. Nozīmīga un paliekoša vērtība ir Volfganga Dārziņa, Leonīda Vīgnera, Jāzepa Vītola, kā arī citu latviešu komponistu ieskaņojumu veidošana.

Dzied Guntars Ruņģis (tenors) un Anta Jankovska (soprāns). 
Dzied Guntars Ruņģis (tenors) un Anta Jankovska (soprāns). Foto: Jānis Porietis

Gaidāmajā piemiņas koncertā klausītājus priecēs skaistākās latviešu un ārzemju klasiskās mūzikas lappuses, instrumentālās un vokālās mūzikas zelta fonds, tiks demonstrēti Jautrītes Putniņas dēla, izcilā mākslinieka Māra Putniņa (1950-2024) veidotās dokumentālās filmas fragmenti, kuros skatītājiem būs iespēja atkal dzirdēt un apbrīnot pašas jubilāres talantu un ģenialitāti. Skanēs arī fragmenti no Māra Putniņa apkopotās Jautrītes Putniņas autobiogrāfiskās grāmatas “Saules mūzika”, kuru 2020. gadā izdeva Grāmatu nams “Valters un Rapa”.

Foto: Publicitātes foto

Koncertu organizē klasiskās mūzikas ģilde “Euterpe” un to atbalsta Rīgas dome. Biļetes uz koncertu pieejamas “Biļešu paradīzes” kasēs, senioriem un personām invaliditāti 40 % atlaide.

Nepalaid garām!

Uz augšu