Šodienas redaktors:
Krista Garanča

Eirovīzijas šīgada mājvieta Malme: garšu piedzīvojumi, arhitektūra un "ABBAWorld" muzejs

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Šī gada Eirovīzijas dziesmu konkursa norises vieta – burvīgā Malme patiesi ir ideāla vieta konkursa norisei. Malme bieži tiek dēvēta par Zviedrijas radošuma centru ar plaukstošu kultūras dzīvi, kur vienkop savijas senatne un mūsdienas.

Eirovīzijas laikā Malme priecēs apmeklētājus un mūzikas fanus ar pasākumiem Eirovīzijas ciematā un īpašām izstādēm “ABBAWorld” muzejā, bet to ir vērts apmeklēt arī nesaistīti ar dziesmu konkursu. Zemāk prāmju operatora DFDS ceļojumu eksperti apkopojuši piecus iemeslus, kādēļ Malme ir izcils galamērķis pavasarīgām brīvdienām.

Eirovīzijas ciemats – konkursa enerģijas piesātinājums

Folketsparks Malmē.
Folketsparks Malmē. Foto: Shutterstock

Neatkarīgi no tā, vai dodaties uz pašu Eirovīzijas dziesmu konkursu vai vienkārši baudīt pilsētas atmosfēru, Folketsparks ir vieta, kas noteikti jāiekļauj savos ceļojuma plānos. Parks kļūs par notikumu centru, jo tajā atradīsies Eirovīzijas ciemats, kur jau 4. maijā sāks rosīties konkursa dalībnieki – notiks dažādas tikšanās, pasākumi un koncerti. Tā būs lieliska vieta, kur sajust mūzikas ritmus un vērot, kā atdzīvojas Eirovīzijas dziesmu konkurss.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by ABBA The Museum (@abbathemuseum)

Turklāt zviedru supergrupa “ABBA” šogad noteikti būs galvenajā lomā, svinot savu 50 gadadienu kopš uzvaras Eirovīzijas konkursā ar dziesmu "Waterloo". Atzīmējot šo zelta jubileju, muzejs "ABBAWorld" Eirovīzijas dziesmu konkursa laikā vērs durvis supergrupas "ABBA" faniem, kur varēs apbrīnot neskaitāmus eksponātus, kas atspoguļo kvarteta gadu desmitiem ilgās karjeras sasniegumus.

“Pop-up” muzejs būs atvērts apmeklētājiem no 29. aprīļa un aicinās aplūkot izstādes Malmes centrā. Bērniem līdz sešu gadu vecumam ieeja ir bez maksas.

Piedzīvojums garšu pasaulē jeb Malmes tirgū

Malmes garšu tirgus.
Malmes garšu tirgus. Foto: Publicitātes foto

Malmes garšu tirgū iespējams aplūkot un nobaudīt neparastākos produktus, kas pārsteigs pat pieredzējušos gardēžus. Tirgū vienkopus atrodami tādi gastronomiski pārsteigumi kā tradicionālās gaļas delikateses, kas pagatavotas pēc sentēvu metodēm, un unikālas jūras veltes, kuras nevar nogaršot nekur citur, – jūras zeltplekstes, kas tiek zvejotas tikai paisuma un bēguma laikā Zviedrijas krastos. Papildus tam var nobaudīt arī olīveļļā ceptu falafelu, korejiešu ielu ēdienus, vietējos ķiplokus un svaigu kazas jogurtu.

Zviedru smalkmaizīte "spettekaka".
Zviedru smalkmaizīte "spettekaka". Foto: Shutterstock

Protams, tirgū ir padomāts arī par nesteidzīgo zviedru tradicionālās “Fikas” baudīšanu – svaigi ceptas zviedru smalkmaizītes "spettekaka" un laba kafija gastro tirgū garšos īpaši labi pēc aktīvi pavadītas dienas, baudot Malmes īpašo atmosfēru.

Gardēžu ļaunākais murgs – “Pretīgo ēdienu muzejs”

Malmes Pretīgo ēdienu muzejs.
Malmes Pretīgo ēdienu muzejs. Foto: Publicitātes foto

Malmē ir viens no neparastākajiem muzejiem ne tikai Zviedrijā, bet arī pasaulē – “Pretīgo ēdienu muzejs”. Muzejā apskatāmi aptuveni 80 pārtikas produkti, kas tiek dēvēti par vispretīgākajiem, piemēram, raudzēta siļķe no Zviedrijas, nogatavināta haizivs no Islandes, siers ar tārpiem no Sardīnijas un citi ēdieni. Drosmīgie apmeklētāji novērtēs iespēju sajust un nogaršot kādu no šiem bēdīgi slavenajiem ēdieniem.

Malmes arhitektūra un pilsētas simboli

Raksta foto
Foto: Shutterstock

Malmē ir gan vēsturiskā vecpilsēta (“Gamla Staden”), gan jaunais “Västra Hamnen” rajons, un tā ir īsta pērle arhitektūras un dizaina cienītājiem. No pirmā acu uzmetiena pilsēta izskatās kā vēsturisku un modernu arhitektūras elementu sajaukums, taču tieši tas padara to tik aizraujošu tūristiem. Malmē 16. gadsimta “Fachtwerk” (kopņu pildījuma) nami atrodas līdzās jūgendstila ēkām; rezidences no karaļa Kristiāna IV valdīšanas laikiem mijas ar postmoderno arhitektūru, proti, ēkām, kas būvētas no stikla un betona.

Jākoba Hansena nams Malmē, kurš būvēts 1641. gadā un tiek uzskatīts par vecāko kopņu pildījuma namu pilsētā.
Jākoba Hansena nams Malmē, kurš būvēts 1641. gadā un tiek uzskatīts par vecāko kopņu pildījuma namu pilsētā. Foto: Flickr

Tomēr pilsētas simbols ir "rotējošais" debesskrāpis – izteiksmīga izskata ēka, kas paceļas virs pilsētas un ir redzama no krietna tāluma. Šis 54 stāvus augstais debesskrāpis ir savērpts ap savu asi.

Malmes "rotējošais" debesskrāpis.
Malmes "rotējošais" debesskrāpis. Foto: Publicitātes foto

Ģimeniski piedzīvojumi zaļajās oāzēs un veloceļos

Noteikti vērts iepazīt Malmes jeb “parku pilsētas” zaļās oāzes, kas nodrošina patīkamu kontrastu iepretim pilsētas kvartāliem. Dārzu entuziastiem piemērotākais būtu “Slottsträdgården” (Pils dārzs), bet “Pildammsparken” (Vītolu dīķa parks) ar savu 45 hektāru platību piedāvā perfektu vietu piknikam un dabas baudīšanai.

Malmes Pils dārzs.
Malmes Pils dārzs. Foto: Evenemang i Malmö

Parki ir savstarpēji saistīti ar kanālu tīklu, pa kuru var pārvietoties ar laivu, kruīza kuģi vai ūdens velosipēdu. Turklāt Malme ir slavena ar savu ideālo infrastruktūru velosipēdistiem – tajā ir vairāk nekā 500 km veloceliņu, un tā pastāvīgi ierindojas starp velosipēdistiem draudzīgākajām pilsētām pasaulē.

Prāmis – ērtākais risinājums ceļojumam uz Zviedriju

Raksta foto
Foto: Planet of Hotels

Šī gada Eirovīzijas pilsētas priekšrocība ir ne tikai tās atmosfēra, bet arī izdevīgā atrašanās vieta. Tā atrodas tikai 150 km attālumā no Karlshamnas ostas, kas no Klaipēdas ir viegli sasniedzama nakts braucienā. DFDS prāmju pārvadātājs piedāvā regulārus maršrutus no Klaipēdas Lietuvā uz Karlshamnu Zviedrijā, ļaujot ceļotājiem ne tikai baudīt rāmās jūras brauciena romantiku, bet arī pārvadāt savu transportlīdzekli. Ceļojot ar prāmi, ceļotāji var nesatraukties par līdzņemamo mantu un apģērba daudzumu, jo DFDS ceļotājiem ļauj ceļot bez bagāžas ierobežojumiem.

Uz augšu