Imanuelam Kantam 300: pasākumi Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

TVNET
Vācu filozofa Imanuela Kanta portrets gravīrā Meijera leksikonā.
Vācu filozofa Imanuela Kanta portrets gravīrā Meijera leksikonā. Foto: Shutterstock

Godinot filozofa Imanuela Kanta (1724-1804) trīssimto dzimšanas dienu, Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) aicina uz norišu cikla pasākumiem, kuri no dažādiem aspektiem izgaismos 18. gadsimta intelektuālās domas vēsturi un apgaismības laikmeta ideju aktualitāti mūsdienās. Abi pasākumi notiks LNB Baltā Vilka klasē, 6. stāvā.

Vācu filozofa Imanuela Kanta dzīve un radošais darbs bija cieši saistīts ar Latviju – tieši Rīgā viņš publicēja savus nozīmīgākos darbus. Taču pastāv vēl kāda būtiska saikne – Latvijā dzīvoja un strādāja Kanta jaunākais brālis Johans Heinrihs Kants (1735-1800). Abi brāļi regulāri sarakstījās, un saglabājušās vēstules sniedz interesantu ieskatu ne vien Kanta dzīves gājumā, bet arī Austrumprūsijas un Baltijas kultūras kontaktu vēsturē.

Foto: Publicitātes foto

23. aprīlī plkst. 18.00 vācu valodā ar sinhrono tulkojumu latviešu valodā norisināsies pasākums “Divi Kanti: Imanuels Kants un Johans Heinrihs Kants starp Karaļaučiem un Kurzemi”.

Dzimis Karaļaučos un pabeidzis teoloģijas studijas, Johans Heinrihs Kants devās uz Kurzemi, kur sākumā strādāja par skolotāju, apprecējās ar kurzemnieci un vēlāk kļuva par mācītāju Vecsaules (Altrahden) draudzē. Viņa dzīves un darba gaitas saistītas arī ar Jelgavu un Pētera akadēmiju.

Par to, kādus atradumus par šo skolotāju un teologu glabā arhīvi un kāpēc šodien ir vērts par viņu atcerēties, stāstīs vācu vēsturnieks Manfreds fon Betihers (Manfred von Boetticher), kurš Latvijā ir pazīstams kā kādreizējais Latvijas Universitātes viesdocents un vācbaltiešu kultūras vēstures pētnieks.

Vēsturnieks Manfreds fon Betihers ar rakstnieka Māra Bērziņa sastādīto krājumu "Pastāsti par Dziesmusvētkiem". 
Vēsturnieks Manfreds fon Betihers ar rakstnieka Māra Bērziņa sastādīto krājumu "Pastāsti par Dziesmusvētkiem". Foto: Latvijas Vācu savienība

Manfreda fon Betihera priekšlasījumam sekos akadēmiskā diskusija, kuru vadīs Latvijas Universitātes profesors Raivis Bičevskis.

Foto: Publicitātes foto

24. aprīlī plkst. 18.00 norisināsies diskusija “Izdevēja zelta griezums: grāmata un lasītājs no 18. līdz 21. gadsimtam”.

Imanuels Kants savus nozīmīgākos darbus izdeva tieši Latvijā. “Tīrā prāta kritika” (1781, 1787), “Praktiskā prāta kritika” (1788), “Tikumu metafizikas pamatojums” (1785) un virkne citu Kanta grāmatu nāca klajā Johana Frīdriha Hartknoha apgādā Rīgā. Kanta “Spriestpējas kritiku” (1790) izdeva Johans Daniels Frīdrihs un Fransuā Tedodors de Lagarde Liepājā.

Imanuela Kanta darbs “Praktiskā prāta kritika” (1788), kas iespiests Johana Frīdriha Hartknoha apgādā Rīgā. 
Imanuela Kanta darbs “Praktiskā prāta kritika” (1788), kas iespiests Johana Frīdriha Hartknoha apgādā Rīgā. Foto: www.pyrarebooks.com

Kādi iemesli noteica Kanta izvēli publicēt savas grāmatas Rīgā un Liepājā? Kāpēc Vidzemes un Kurzemes izdevēji 18. gadsimtā bija viedokļu līderi un kultūras misionāri? Kas ir tās vērtības, kas grāmatu izdošanā vieno apgaismības laikmetu un mūsdienas?

Saruna rosinās pārdomāt šos jautājumus. Tās iecere ir aktualizēt izpratni par izdevējdarbības lomu grāmatniecības attīstībā un, iedvesmojoties no Kanta un Hartknoha leģendas, runāt par grāmatu apgādu kā vērtību nesēju gan pagātnē, gan mūsdienās.

Pasākumā LNB direktors Andris Vilks iepazīstinās ar izdevēja Hartknoha darbu un apgaismības laikmeta grāmatu pasauli.

Johana Frīdriha Hartknoha (1740-1789) kapavieta Rīgā, Lielajos kapos. 
Johana Frīdriha Hartknoha (1740-1789) kapavieta Rīgā, Lielajos kapos. Foto: Wikipedia

Piedaloties Latvijas Universitātes profesoram Gvido Straubem un LU Akadēmiskās bibliotēkas vadošajai pētniecei Aijai Taimiņai, LNB Speciālo krājumu departamenta direktores Dagnijas Baltiņas vadībā norisināsies diskusija, kurā tiks apspriesta 18. gadsimta Rīgas intelektuālā ainava, turklāt Aija Taimiņa pavērs ieskatu jaunatklātos faktos par Hartknoha apgāda ēkas atrašanās vietu Vecrīgā.

Izdevniecības "Neputns" vadītāja, mākslas zinātniece Laima Slava. 
Izdevniecības "Neputns" vadītāja, mākslas zinātniece Laima Slava. Foto: Evija Trifanova/LETA

Sarunas turpinājumā Laima Slava (apgāds “Neputns”) un Ingrīda Segliņa (apgāds “Zinātne”) dalīsies iespaidos par izdevēja un publikas attiecībām, intuīciju, ambīcijām un kvalitātes standartiem izdevēja darbā, kā arī apgādu neredzamo kultūras producentu lomu.

LNB jau aizsāka izgaismot šo problemātiku pērn decembrī rīkotajā konferencē “Izdevējdarbība un nācija”, kas bija veltīta izdevēja Anša Gulbja 150. jubilejai. Pašlaik, kad top konferences rakstu krājums, ir skaidrs, ka jāturpina pētniecība, kurā pagātnes pieredze atklātos kā kompass grāmatniecības attīstībai mūsdienās.

Pasākumā skanēs Johana Sebastiana Baha un viņa audzēkņa, rīdzinieka Johana Gotfrīda Mītela mūzika pianista Vladimira Tarasova izpildījumā, Hartknoha laikmeta skaņām savijoties ar mūsdienu džeza interpretācijām.

Komponists, Rīgas Sv. Pētera baznīcas ērģelnieks Johans Gotfrīds Mītels (1728-1778), viens no pēdējiem Johana Sebastiana Baha skolniekiem. 
Komponists, Rīgas Sv. Pētera baznīcas ērģelnieks Johans Gotfrīds Mītels (1728-1778), viens no pēdējiem Johana Sebastiana Baha skolniekiem. Foto: Latvijas Kultūras kanons

Norišu ciklu, veltītu filozofa Imanuela Kanta trīssimtajai dzimšanas dienai, organizē LNB sadarbībā ar Latvijas Universitāti. Cikla kulminācija būs starptautiska zinātniska konference 2024. gada septembrī, taču visa gada garumā Kanta un apgaismības laikmeta pētnieki aicinās uz diskusijām un pasākumiem, kuros no dažādiem aspektiem tiks izgaismota 18. gadsimta intelektuālās domas vēsture.

Foto: Publicitātes foto

Dalība pasākumos bez maksas. Pasākumi notiek ciklā “Latviešu grāmatai 500”.

Nepalaid garām!

Uz augšu