Osokina Brīvības festivālā saziedoti vairāk nekā 20 000 eiro Ukrainas un Latvijas cilvēku atbalstam

TVNET
Osokina Brīvības festivāla Ukrainai noslēgumā uzstājas grupa "Citi Zēni".
Osokina Brīvības festivāla Ukrainai noslēgumā uzstājas grupa "Citi Zēni". Foto: Publicitātes foto

No 5. aprīļa līdz 12. maijam Rīgā un Daugavpilī norisinājās piektais Osokina Brīvības festivāls. Jau trešo gadu tas bija veltīts Ukrainai un tās cilvēkiem, kā arī pirmo reizi smagi slimu bērnu vecāku atbalstam Latvijā.

Festivāls pulcēja vairākus latviešu, ukraiņu un citu valstu māksliniekus. Tā programmā, kas aptvēra akadēmisko un neakadēmisko mūziku, atzītu pasaules klasiķu skaņdarbus un pirmatskaņojumus, bija dziļi integrēta Latvijas un Ukrainas tematika un mākslas vērtības.

No pasākumu biļešu ieņēmumiem un īpašā akcijā portālā Ziedot.lv saziedotajiem līdzekļiem festivāla labdarības mērķiem saziedoti 20 196,52 eiro. Jūnija beigās Ukrainas piefrontes reģionos tiks nogādātas pirmās kravas, kas iegādātas par šiem līdzekļiem.

Brīvības festivāla dibinātājs un mākslinieciskais vadītājs Andrejs Osokins.
Brīvības festivāla dibinātājs un mākslinieciskais vadītājs Andrejs Osokins. Foto: Jānis Romanovskis/gribuvasaru.lv

Festivāla dibinātājs un mākslinieciskais vadītājs Andrejs Osokins par festivāla laikā paveikto stāsta: “Man ir liels lepnums par Latvijas cilvēkiem un viņu stipro un pārliecinošo nostāju turpināt rādīt visai pasaulei, cik svarīgi ir atbalstīt Ukrainu, tās tautas brīvību, kā arī sargāt to no iznīcināšanas. Jūtos gandarīts, ka pirmo reizi festivāla vēsturē varam palīdzēt arī mūsu cilvēkiem Latvijā, nodrošinot ārstniecības pakalpojumus smagi slimu bērnu vecākiem.

Videoapskata veidotāji – Wind Films. 

To varam īstenot lielās ziedotāju un klausītāju atsaucības dēļ. Prieks, ka tik daudz cilvēku klātienē un pie ekrāniem sekoja līdzi mūsu koncertiem – gan izciliem pašmāju mūziķiem, gan talantīgiem māksliniekiem no Ukrainas. Katrs ziedojums, katrs smaids un atbalsta žests Ukrainas cilvēku un karavīru palīdzībai tuvina brīdi, kad mēs Eiropā varēsim brīvi elpot, veidot un ticēt gaišai nākotnei civilizētā pasaulē.

Esmu ļoti pateicīgs arī festivāla lieldraugam “Elektrum” un draugam “Latvijas Finieris”, ar kuru atbalstu varējām īstenot tik krāšņu un daudzveidīgu festivāla programmu.”

​Osokina Brīvības festivāla Ukrainai atklāšanas koncerts Rīgas Sv. Pētera baznīcā 5. aprīlī. 
​Osokina Brīvības festivāla Ukrainai atklāšanas koncerts Rīgas Sv. Pētera baznīcā 5. aprīlī. Foto: Jānis Romanovskis/gribuvasaru.lv

Festivāla laikā saziedotie līdzekļi tiks izlietoti sadarbībā ar Ziedot.lv un žurnālisti Ievu Vārnu, kura regulāri dodas uz karstajiem punktiem frontē Ukrainā, lai cilvēkiem Latvijā nodotu aktuālo informāciju, kā arī aizvestu turp akūti nepieciešamās lietas.

Par saziedotajiem līdzekļiem tiks iegādāti divi bezpilota lidaparāti, trīs pretdronu iekārtas REB un pašsildošās maltītes, pēc kurām frontē arvien ir ļoti liels pieprasījums, jo tās nodrošina iespēju bez elektrības un uguns tikt pie silta ēdiena jebkuros apstākļos.

Šī palīdzība nonāks Donbasa frontes smagākajos posmos – vienībās, kas cīnās Časivjaras pilsētā un Pokrovskas virzienā. Daļa summas tiks novirzīta arī apvidus automašīnai mehanizētai kājnieku brigādei Časivjarā. Tā tiks iegādāta gan par festivāla, gan Ievas Vārnas īstenotajā akcijā “Gaismas ceļš Donbasam” saziedotajiem līdzekļiem. Šai akcijai var ziedot šeit.

Foto: Jānis Romanovskis/gribuvasaru.lv

Ieva Vārna stāsta: “Šobrīd šīs lietas ir izšķiroši nozīmīgas, lai palīdzētu ukraiņiem cīņā ar Krievijas okupantu armiju. Frontē debesis ir pilnas ar iebrucēju armijas droniem un uzdevumu veikšana bez pretdronu iekārtas uz tehnikas ir neiespējama. Lai gan šķietami var likties, ka nevaram neko ietekmēt šajā asiņainajā karā, tā noteikti nav – katra mūsu palīdzība ir ārkārtīgi nozīmīga. Viena šāda REB iekārta var izglābt ap 10 karavīru dzīvības, līdz ar to viņi var turpināt šo smago cīņu par mūsu visu brīvību.”

Muzicē ukraiņu bandūras virtuoze Darja Leleko.
Muzicē ukraiņu bandūras virtuoze Darja Leleko. Foto: Jānis Romanovskis/gribuvasaru.lv

Daļu pašsildošo maltīšu Ukrainā nogādās arī Latvijā dzīvojošo ukraiņu biedrību konfederācija “Viche”. Līdz šim tā uz fronti aizvedusi jau tūkstošiem silto maltīšu. Tās iegādātas par līdzekļiem, kas saziedotas citās Andreja Osokina iniciētajās ziedojumu akcijās portālā Ziedot.lv. Akcija silto maltīšu iegādei ilgst jau gandrīz divus gadus un aktualitāti nav zaudējusi. Kopš tās sākšanas karavīriem frontē nogādātas vairāk nekā 38 000 silto maltīšu. Ziedot maltīšu iegādei var šeit.

Festivālā saziedotie līdzekļi tiks izmantoti arī smagi slimu bērnu vecāku atbalstam, kopā nodrošinot 154 ārstniecības, rehabilitācijas un psihoterapeita konsultācijas.

Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta uzsver atbalsta nepieciešamību rūpju bērnu vecākiem: “Lai audzinātu smagi slimu bērnu, vecākiem ir jābūt ļoti stipriem. Tas ir emocionāli un fiziski grūti. Parasti rūpju bērnu māmiņas nevar strādāt algotu darbu, jo visu laiku jābūt kopā ar savu bērniņu, kuru nereti audzina vienas. Tas nozīmē, ka viņas reti iziet no mājām vienas, nemaz nerunājot par iespēju veltīt laiku tikai sev.

Daudzas mammas, rūpējoties par saviem slimajiem bērniem, pašas iedzīvojušas nopietnās slimībās. Tās ir gan muguras, gan locītavu un kaulu problēmas. Bet par visu vairāk šīm mammām sāp dvēseles – no vienas puses tas ir izmisums un vainas sajūta, no otras – bezcerība un tukšums.

Lai vecākiem pietiktu spēka un mīlestības, nepieciešams apkārtējo atbalsts. To var sniegt tuvinieki un draugi, bet dažkārt ar to ir par maz, jo vajadzīgas specifiskas zināšanas un prasmes. Pateicoties Osokina Brīvības festivāla ziedojumiem, turpmākā gada garumā varēsim sniegt praktisku palīdzību 15 smagi slimu bērnu vecākiem.”

Muzicē jaunzēlandiešu izcelsmes amerikāņu vijolniece Ženēva Lūisa un Andrejs Osokins. 
Muzicē jaunzēlandiešu izcelsmes amerikāņu vijolniece Ženēva Lūisa un Andrejs Osokins. Foto: Jānis Romanovskis/gribuvasaru.lv

Jau pavisam drīz, ceturtdien, 20. jūnijā, plkst. 19.00 Kijivas kvartālā (Ventspils iela 50, Rīgā) Andrejs Osokins atklās biedrības “Tavi draugi” mūzikas un stāstu vakaru ciklu, kurā vāks līdzekļus un nepieciešamos ziedojumus Ukrainas cilvēku atbalstam. Andrejs Osokins atskaņos skaistākos skaņdarbus no Friderika Šopēna un latviešu autoru klaviermūzikas repertuāra. Koncerts būs kā pateicība ikvienam Osokina Brīvības festivāla Ukrainai ziedotājam.

Festivāla dokumentālā kino un sarunu vakara dalībnieki kinoteātrī "Splendid Palace". 
Festivāla dokumentālā kino un sarunu vakara dalībnieki kinoteātrī "Splendid Palace". Foto: Juris Justs

Gaidot nākamo, nu jau sesto Osokina Brīvības festivālu, šī gada rudenī festivāla radošā komanda sadarbībā ar Ziedot.lv, Pāvula Jurjāna mūzikas skolu, biedrību “Aktīvists” un Latvijas vēstniecību Ukrainā rīkos mūzikas instrumentu spēles meistarklašu nometni Latvijā ukraiņu bērniem no kara skartajām teritorijām.

Visu festivāla pasākumu foto galerija apskatāma pievienotajā saitē. Fotogrāfi: Jānis Romanovskis (@Gribuvasaru.lv), Ieva Romaško, Jānis Škapars, Reinis Auziņš, Juris Justs, Svetlana Pokule, Alise Tomiņa un Roberts Blaubuks.

Foto: Ieva Romaško

Festivāla radošā komanda no sirds pateicas visiem atbalstītājiem un sadarbības partneriem, ar kuru palīdzību festivāls tika īstenots, īpaši festivāla lieldraugam “Elektrum”, festivāla draugam AS “Latvijas Finieris”, Rīgas pašvaldībai, Ziedot.lv, “Biļešu paradīze”, Ukrainas vēstniecībai Latvijā, Polijas Republikas vēstniecībai Rīgā, biedrībai “Ukrainas studiju centrs” un daudziem citiem.

Plašāka informācija par festivālu pieejama tā tīmekļa vietnē

Nepalaid garām!

Uz augšu