Šodienas redaktors:
Krista Garanča
Iesūti ziņu!

Mākslas centrā "NOASS" atklās zinātnes un mākslas projektu “Bezgalīgo atklājumu laboratorija"

Mākslinieki un peldošā mākslas centra "NOASS" saimnieki Dzintars un Krišs Zilgalvji.
Mākslinieki un peldošā mākslas centra "NOASS" saimnieki Dzintars un Krišs Zilgalvji. Foto: krisszilgalvis.lv

Apvienojot vizuālās mākslas un zinātnes iespējas, otrdien, 16. jūlijā, plkst. 18.00 peldošajā mākslas centrā “NOASS” tiks atklāts projekts “Bezgalīgo atklājumu laboratorija”.

Sadarbībā ar RTU Ūdens sistēmu un biotehnoloģiju institūtu (ŪSBI) peldošais mākslas centrs radījis starpdisciplināru un inovatīvu projektu, kas atspoguļo mūsdienu aktualitātes ekoloģiskas vides veidošanā un piedāvās tālāku perspektīvu vairāku radošu disciplīnu saplūšanai un bezgalīgai mijiedarbībai.

Raksta foto
Foto: Shutterstock

Projekta zinātniskā un mākslinieciskā daļa būs vērojama procesā, kurā zinātniskie pētījumi vērsti uz konkrētu rezultātu sasniegšanu, izmantojot fotobioreaktoru, bet projekta mākslas sastāvdaļa nozīmēs telpiskās perspektīvas pētījumu izmantošanu, kas ir loģisks turpinājums mākslinieku Kriša Zilgalvja un Dzintara Zilgalvja jau iepriekš realizētajām izstādēm “Ūdeņi stāsta – Daugava” un “Kosmiskā migrācija”.

Ar jēdzienu “fotobioreaktors” apzīmē iekārtu, kas paredzēta fotoautotrofu organismu audzēšanai, izmantojot mākslīgos gaismas avotus vai saules gaismu, lai veicinātu fotosintēzi. Savukārt “fotoautotrofs organisms” ir tāds, kurš fotosintēzes procesā var ražot pats savu enerģiju, izmantojot gaismu un oglekļa dioksīdu.

Projekta galvenā darbība risināsies improvizētā laboratorijā, pētot tehnoloģiju fosfora piesārņojuma pārvēršanai otrreiz izmantojamā biomasā un tālākā resursu atgūšanā (barības vielas, enerģija, ūdens), izmantojot mikroalģes.

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Projekta zinātniskais vadītājs ir RTU docents un vadošais pētnieks Aigars Lavrinovičs. Pētījumu veikšanai tiek izmantots fotobioreaktors, kas ir viens no instrumentiem, kuru izmanto arī citu valstu kosmisko pētījumu aģentūras un polāro staciju zinātnieki mikroorganismu dzīvības cikla uzturēšanai.

Projektā izmantotā iekārta izgatavota Rīgas Tehniskajā universitātē, un tās dizaina autori ir RTU ŪSBI pētnieks Mārtiņš Strods (projektēšana, dizains) un RTU ŪSBI zinātniskais asistents Arvīds Būmanis (elektronika).

Pēc projekta atklāšanas 16. jūlijā apmeklētājiem ekspozīcija būs skatāma trešdienās (17.07., 24.07., 31.07., 07.08.) no 15.00 līdz 18.00, kā arī festivāla “Tēlniecības kvadriennāle Rīga 2024” ietvaros no 15. līdz 23. augustam.

Projektā piedalās un projektu atbalsta: mākslinieki Krišs Zilgalvis un Dzintars Zilgalvis, vadošais pētnieks Aigars Lavrinovičs, pētnieks Mārtiņš Strods, zinātniskais asistents Arvīds Būmanis. Organizē Mākslas centrs "NOASS" sadarbībā ar RTU Ūdens sistēmu un biotehnoloģiju institūtu (ŪSBI). Atbalsta Rīgas dome un Valsts Kultūrkapitāla fonds. Publicitāte īstenota ar Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu.

Nepalaid garām!

Uz augšu