Šodienas redaktors:
Krista Garanča

Kāzu izspēle Rucavas gaumē – Vītolnieku sētā Brīvdabas muzejā

Kāzinieki zem Rucavas debesjuma.
Kāzinieki zem Rucavas debesjuma. Foto: Zigmārs Miemis

Annas un Jēkabi ir gadskārtu godības, tradicionāli veltītas māju saimniekiem un jaunajai maizei. Stipri vārdi, stipra maize un stipra ģimene ir stipras valsts pamatā. Lai to atgādinātu, Rucavas Tradīciju klubs rīkoja kāzu spēli un aicināja talkā Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju (LEBM), jo kāzu spēlei bija izvēlēta lauku sēta “Vītolnieki” Papē, kas atrodas muzeja pārziņā.

Muzejs norīkoja savus čaklos darbiniekus kuplināt kāzas ne vairāk, ne mazāk kā ar līgavu, kuras lomā bija muzeja Izglītības nodaļas vadītāja Rozīte Katrīna Ponne, bet līgavaiņa lomā jau atkal iejutās Rozītes īstais vīrs – gaismu dizaineris Pēteris Ponnis.

Kam jāpiedalās kāzās Rucavas gaumē?

Vispirms jau jābūt kāzu saimniecei un galda meitām. Saimniece bija īsta latvju dižā saimniece Ilze Briede. Galda meitas – cita par citu daiļāka. Alus puisis – to gan jau atradīs; tie vienmēr atrodas, ja ir daiļas galda meitas. Kāziniekiem jābūt no divām konkurējošām nometnēm – šajā gadījumā no Rucavas un Bārtas ciemīniem, kas jau izsenis slaveni ar saviem etnogrāfiskiem ansambļiem un asām mēlēm apdziedoties.

Jaunais pāris, kāzinieki un kāzu muzikanti.
Jaunais pāris, kāzinieki un kāzu muzikanti. Foto: Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja publicitātes foto

Ļoti labi, ja ir viesi un tie dalās divās daļās – lūgtie viesi, kurus sēdina pie galda un nelūgtie viesi, kuriem paredzēta īpaša programma. Šajā gadījumā programmā bija pētnieku Daigas Straupenieces un Kārļa Fogeļa lekcijas par to, kā tika svinētas kāzas senos laikos un pie reizes arī etnogrāfiskas tematikas ziņas. Arī Rucavas šķīvju izstāde.

Nepalaid garām!

Uz augšu