Fotoizstāde, kuru var skatīties kā filmu – ar tādu nolūku apkopota izcilā fotogrāfa Jāņa Deinata amatierfoto izlase “Pirmā piecgade”, kura no piektdienas, 16. augusta līdz novembrim aplūkojama Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā.

Retrospektīvās grupas izstādes “Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985-1991” rosināts, fotogrāfs Jānis Deinats, pārlūkojot savu 20. gadsimta 80.-90. gadu darbu arhīvu, atklājis daudz saistoša materiāla, kura unikalitāti vairojis pagājušais laiks un ko būtu vērtīgi un interesanti izzināt šodienas skatītājam.

Mākslas zinātnieks Ivars Runkovskis, kurš bija viens no pirmajiem, kurš redzēja muzeja 4. stāva izstāžu zālēs izvietotos fotoattēlus, izstādes veidotājiem noteicis: “Visa izstāde pilna ar smieklīgiem kadrējumiem!”

Noteikti, ka šai domai būs savi piekritēji, taču šeit izšķirīgs būs paaudzes aspekts – vai fotogrāfiju aplūkotājs tajā atainoto 20. gadsimta 80. gadu izskaņu un 90. gadu sākumu atminēsies pats no savas pieredzes, vai arī šis periods apmeklētājam būs kas pilnīgi jauns un redzēts tikai caur dokumentālu un inscenētu kadru kolāžām televīzijā, kinoteātrī vai kādos tīmekļa materiālos.

Izstāde “Pirmā piecgade” piedāvā dokumentālu stāstu par periodu pirms Latvijas valstiskās neatkarības atgūšanas, kad pārmaiņas sabiedrībā vēl tikai brieda, un tobrīd vēl tikai topošā mākslinieka fotoaparāts fiksēja sairstošās sociālisma iekārtas ainas.

Izstādes nosaukums saistāms ar dažāda izmēra fotogrāfiju tapšanas posmu no 1989. līdz 1994. gadam, kad aizsākās Jāņa Deinata fotogrāfiskā darbība. Tas ironiskā kārtā atsauc atmiņā padomju dzīves saimnieciskās plānošanas populāro saukli, kas mudināja padomju sabiedrību uz sasniegumiem.