Šodienas redaktors:
Krista Garanča

“Varakļuoni pīci, pīci?” Nē! “Varakļuoni – danči, danči!” (1)

Varakļānu danču vakara "Senatnīgi mūsdienīgais tradīciju vakars" dalībnieku koppašiņš. Foto: Publicitātes foto

Tā saka populārais etnomūziķis un tagad arī dančmeistars Ēriks Zeps. Viņam piekrīt vismaz simts dancotāju, kuri otrdienas, 1. oktobra pulcējās vakarā Varakļānu novada kultūras centrā.

Ja vēl nav kāda laba lieta uzsākta, tad tā jāuzsāk Varakļānos, pašā populārākajā Latgales mazpilsētā! Aptuveni tā domāja Lienīte Patmalniece-Kondratoviča un Anita Upeniece. Proti, danči jau visur vieni un tie paši, bet Varakļānos taču pierakstīti pavisam citi, ko neviens tagad nedejo un pat nespēlē. Tapa sarīkojuma apraksts, kam tika izvēlēts skanīgs nosaukums – "Senatnīgi mūsdienīgais tradīciju vakars".

Dejo vecs ar vecu, jauns ar jaunu.
Dejo vecs ar vecu, jauns ar jaunu. Foto: Publicitātes foto

Varakļānu danči Varakļānos. Tā, 1. oktobrī pirmo reizi Latgalē ir apkopoti un jau sadancoti novada danči. Te ar vārdu “danči” domāts viss novada horeogrāfiskās, tātad, nemateriālās kultūras mantojums – rotaļas, dejas, rotaļspēles un arī paši danči jeb rotaļdejas.

Projektu nedaudz atbalstīja Valsts kultūrkapitāla fonds, bet īstenošanā iesaistījās visa Varakļānu novada kultūras centra saime. Par vakara vadītāju nebija ilgi jādomā. Diplomētais etnomūziķis Ēriks Zeps par dančmeistaru izvēlēts, jo dzimis un audzis Varakļānos, ir lielisks sarīkojumu, pasākumu un svētku vadītājs, pie tam pats rāda, pats māca, pats dejo un vēl pats akordeonu spēlē.

Kad kurpes traucē īstai saķerei ar danču grīdu!
Kad kurpes traucē īstai saķerei ar danču grīdu! Foto: Publicitātes foto

Kā izdevās vakars jeb Galvenie ieguvumi

Varakļānu Kultūras centra vadītāja Anita Upeniece: "Danču vakarā, ko varbūt labāk saukt par meistarklasi, piedalījās nedaudz vairāk par simts dalībniekiem. Par to mēs bijām patīkami pārsteigti. Daudzi bija atbraukuši no kaimiņu novadiem. Vakara apmeklētāju vecumi – no pavisam maziem bērniem līdz sirmam vecumam. Patīkami bija redzēt ģimenes ar bērniem. Galvenais projekta mērķis – iepazīstināt mūsu novada folkloras kopu un amatieru kolektīvu dalībniekus ar vietējo horeogrāfiskās kultūras mantojumu."

Anita turpina: "Domāju, ka spars un interese par notiekošo nenoliedzami bija meistarklases vadītāja Ērika Zepa nopelns. Viņa enerģija, vienkāršība, sirsnība lika katram apmeklētājam aktīvi piedalīties rotaļdejās. Nevaram apgalvot, ka interese par šādiem pasākumiem saglabāsies uz ilgu laiku, bet īstermiņā noteikti – jo arī folkloras kopas bija uz danču vakaru, arī vadītāji mācījās dančus. Folkloras kopas noteikti izmantos jaunas rotaļas un rotaļdejas. Par deju kopām neesmu tik droša."

Nepalaid garām!

Uz augšu