Nākamā gada janvāra sākumā Dailes teātrī plānotas Ņujorkā bāzētās deju grupas "Shen Yun" izrādes "Ieraugi Ķīnu pirms komunisma". Kolektīvam, kurš ir Falungun garīgās kustības atzars, tiek piedēvēti ļoti skarbi treniņu apstākļi un pat iespējama emocionāla vardarbība pret galvenokārt gados jauniem dejotājiem. Tomēr pastāv aizdomas, ka šīs sadzīviskās ēnas puses ir Ķīnas valdības propagandas prasmīgi izveidots diskurss.
Propagandas upuri vai prasmīgi mākslinieku izmantotāji: Rīgā gaidāmās ķīniešu deju grupas "Shen Yun" divas puses (1)
"Shen Yun" ir Ņujorkā bāzēts mākslinieciskais kolektīvs, kura misija ir atgriezt dzīvē 5000 gadu seno ķīniešu kultūru. Uzvedumā apvienojas klasiskās ķīniešu dejas izteiksmība ar tradicionālo skatuves mākslu, Austrumu-Rietumu tradīcijās ieturētu mūziķu orķestra dalību un novatoriskām fona dekorācijām.
Pateicoties šim unikālajam apvienojumam, "Shen Yun" tiek dēvēts par jaunatklājumu skatuves mākslā. Vienlaikus šī trupa dažviet tiek vērtēta skeptiski, ko veicinājušas medija "The New York Times" žurnālistu publikācijas par iespējamiem pārkāpumiem trupas iekšienē.
Māksla satiekas ar ideoloģiju
"Shen Yun" izrādes bieži tiek slavētas par to augstvērtīgo sniegumu, kas ietver tradicionālo ķīniešu deju, greznus kostīmus un valdzinošus vizuālos elementus. Tomēr šīgada augustā medijs "The New York Times" publiskoja pētniecisko rakstu sēriju, kurā intervēti kādreizējie grupas dalībnieki un kuri dalās pieredzē par trupā piekopto ideoloģiju.
Tiek uzskatīts, ka "Shen Yun" paustie vēstījumi no trupas vadītāju puses ir ideoloģisks ietekmēšanas līdzeklis pret grupas dejotājiem, rosinot diskusijas par šīs mākslinieku apvienības mērķiem un prioritātēm.
Faluņgun jeb Faluņ Dafa ir garīga prakse, kuru 1990. gadu sākumā Ķīnā nodibināja Lī Hundži. Tajā ietilpst meditācija, vingrinājumi un mācības, kas balstās uz tā dēvēto "Visuma principu": "Īstenība. Labestība. Pacietība". Faluņgun uzskati ietver arī idejas par karmu, garīgumu un morāli.
Ķīnas valdība aizliedza šo praksi 1999. gadā, nosaucot to par kultu, kas iesāka represijas pret Faluņgun sekotājiem.
Faluņgun vēstī apliecināts, ka šīs garīgās un fiziskās prakses misija ir mierīga un apolitiska, un tā ir vērsta uz sevis pilnveidošanu un garīgo izaugsmi.