Šodienas redaktors:
Līga Āboma
Iesūti ziņu!

VIDEO Pasaules Intelektuālā īpašuma diena: kāda ir MI nozīme radošajā procesā?

Katru gadu 26. aprīlī pasaulē tiek atzīmēta Pasaules Intelektuālā īpašuma diena, kas veltīta radošuma, inovāciju un ideju spēka izcelšanai, un to būtiskajai lomai mūsu sabiedrībā, ekonomikā un kultūrā. 

2025. gada tēma ir "Intelektuālais īpašums un mūzika: sajūti IP ritmu". Tā pievērš uzmanību tam, kā intelektuālā īpašuma tiesības atbalsta mūzikas nozares daudzveidību, ļaujot tai dabiski plūst pāri robežām – no filmu un tehnoloģiju pasaules līdz modei un digitālajām spēlēm.

Mūzika vienmēr ir bijusi viena no spēcīgākajām radošās izpausmes formām – tā veido mūsu identitāti, rada tiltu starp paaudzēm un kultūrām. Taču, lai šī radošā enerģija nezaudētu spēku, tai nepieciešams būt aizsargātai.

Intelektuālā īpašuma tiesības – sākot no autortiesībām un blakustiesībām līdz dažādiem aizsardzības mehānismiem – nodrošina, ka mūziķi un citi radošie profesionāļi saņem taisnīgu atlīdzību par savu darbu, un ka šis darbs tiek pasargāts no neatļautas izmantošanas. Šīs tiesības arī veicina mūzikas klātbūtni citās industrijās, paverot ceļu jaunām sadarbībām un iespējām sasniegt plašāku auditoriju. 

TVNET studijā viesojās LaIPA izpilddirektore Liena Edvardsa un Patentu Valdes direktors Agris Batalauskis, runājot par sistēma un tiesību pārvaldību radošajā vidē/mūzikas industrijā.

Diskusijā apspriedām tādus jautājumus kā:

  • Kā Latvijā šobrīd darbojas intelektuālā īpašuma aizsardzības sistēma, un kā mūziķiem iespējams saprast, kādas tiesības viņiem pienākas un kā tās izmantot praksē?
  • Kā darbojas LaIPA, AKKA/LAA, Patentu valde un citas iesaistītās organizācijas esošajā pastāvošajā sistēmā. Kā Patentu valde veicina izpratni par IP radošajās industrijās?
  • Kādas ir lielākās problēmas un "sāpju punkti" IP tiesību aizsardzībā šodien, un kā institūcijas var vēl labāk sadarboties, lai atbildētu mūsdienu izaicinājumiem?
  • IP stratēģiskā nozīme. Kā intelektuālā īpašuma sistēma var attīstīties kā valsts ekonomikas resurss un vienlaikus kā radošuma aizsardzības mehānisms, lai spētu efektīvi reaģēt uz globālajām tendencēm un digitālās vides pārmaiņām, tostarp mākslīgā intelekta ienākšanu, platformu attīstību un kultūras eksporta potenciālu?
  • Vai redzama nepieciešamība pēc regulējuma uzlabojumiem, ņemot vērā mākslīgā intelekta ienākšanu?
Komentāri

Nepalaid garām!

Uz augšu