Šodienas redaktors:
Krista Garanča

FOTO Lepojamies! Inovatori un talanti, kuri nes Latvijas vārdu pasaulē

Foto: publicitātes

Jau 7. novembrī pirmizrādi piedzīvos dokumentālais seriāls "Misija Latvietis" par inovatoriem un Latvijas talantiem, kuri nes mūsu valsts vārdu visā pasaulē. Lūk, viņi!

Jaunajā seriālā, kas būs skatāms "LMT Viedtelevīzijā", apkopoti astoņi stāsti par latviešu varēšanu, drosmi, zināšanām, neatlaidību, mērķtiecību un spēju visdažādākajās jomās radīt pasaules mērogā apbrīnotas, bieži pat kulta statusu ieguvušas lietas.

Apskati foto no seriāla pirmizrādes!

Katrai "Misija Latvietis" sērijai ir viena virstēma, un katrā no tām būs redzami divi varoņi, bet prologs vēstīs par kādu īpašu vēsturisku personību. Raidījuma sērijas veltītas dizainam (Artis Nīmanis, Germans Ermičs), medicīnai (Monta Brīvība, Veronika Puiša), nepieradinātajai arhitektūrai (Dagnija Smilga, Niklāvs Paegle), autobūvei (Ali Jansons, Mārtiņš Zalmans), skaņu pasaulei (Ģirts Ozoliņš, Jānis Irbe), datoru lietām (Andrejs Kļaviņš, Ernests Kļaviņš, Jānis Rozenfelds), robotikai un lidaparātu ražošanai (Jānis Putrāms, Ingemārs Butkēvičs), kā arī materiālu dizainam un apģērbam (Sarmīte Poļakova, Fjodors Podgornijs).

Artis Nīmanis ir latviešu stikla mākslinieks un dizainers, bet Germans Ermičs savā praksē apvieno dizaina un mākslas paņēmienus, un rada spilgtus darbus, kurus pazīst un augstu vērtē visā pasaulē. Tieši Germans veidoja 2024. gada Rimi Rīgas maratona medaļu dizainu.

Monta Brīvība ir Latvijas biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētniece, un ikdienu pavada, iedziļinoties dažādos cilvēka veselību noteicošajos un uzlabojošajos faktoros. Savukārt Veronika Puiša paralēli darbam ģimenes ārsta praksē strādā par mediķi ikoniskajā Silverstonas F-1 trasē, pārstāv Latviju Eiropas Kosmosa aģentūras medicīnas padomē un savulaik arī piedalījusies Eiropas astronautu atlasē.

Viens no daudzsološākajiem pasaulē - tā nodēvēts arhitektes Dagnijas Smilgas un viņas kolēģu izveidotais arhitektūras birojs “Ēter”, kas guvis gan vietēja, gan starptautiska mēroga atzinību.

Niklāvs Paegle - arhitekts, kura CV īpaši izceļas tādi projekti kā Baltijas Paviljons Venēcijas biennālē, Mui Ho Mākslas bibliotēka Kornela universitātē Ņujorkā, Latvijas paviljons Dubaijas EXPO – “Savienojot prātus, radīt elpojamāku nākotni”, kā arī LMAA – iniciatīva jaunas arhitektūras skolas izveidei Latvijas mākslas akadēmijā. 

Neilgi pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā Ali Jansons kopā ar kolēģiem nāca klajā ar uzmanību piesaistošu paziņojumu - Latvijā radīts unikāls militārais transportlīdzeklis VR FOX, kas apvieno vieglā bagija manevrētspēju un apvidus auto izturību. Savukārt Mārtiņa Zalmana ikdiena paiet F1 sacīkšu auto tuvumā, proti, viņa zināšanas un talants noder, būvējot un pilnveidojot šīs automašīnas.

Ģirts Ozoliņš izveidojis pats savu elektroniskās mūzikas festivālu un dibinājis uzņēmumu, kura ražotos sintezatorus iecienījušas pasaules rokzvaigznes, piemēram, "Depeche Mode" mūziķis Martins Gors, bet Jānis Irbe ir IT jomas speciālists, kurš lielāko daļu sava līdzšinējā mūža veltījis pašmācībai arī audioinženierijas jomā - viņš rada pasaules klases audio iekārtas.

Andrejs Kļaviņš nodarbojas ar programmēšanu un digitālo dizainu, kā arī ir līdzīpašnieks datorspēļu izstrādātājuzņēmumam “Color Gray Games” un kopā ar brāli Ernestu Kļaviņu radījuši Starptautiskajā neatkarīgo spēļu festivālā apbalvoto un atzīto datorspēli “The Case of the Golden Idol”.

Jānis Rozenfelds dzīvo un strādā Dienvidkorejā, kur nodarbojas ar grafisko dizainu, zīmolvedību un programmēšanu. Viņa klientu lokā ir sporta preču zīmols "Nike".

Jānis Putrāms ar kolēģiem sākotnēji centās ražot lielapmēra kravu nestspējīgus dronus, taču šobrīd uzņēmuma “Aerones” pārstāvētā (un daļēji pašu izveidotā) niša ir unikāla, pašu radītu un patentēta robotsistēma, kas kļuvusi par pasaules līderi vēja turbīnu apkopē. Savukārt Ingemārs Butkevičs stāv aiz Latvijā ražotajiem “Tarragon Aircraft” lidaparātiem.

Izvairīšanās no pārpalikumiem un pārdomāts produktu dzīves cikls. Kā ražošanas atlikumus pārvērst ilgtspējīgā un jēgpilnā rezultātā? Šis ir jautājums, kas, nodarbinot Sarmītes Poļakovas prātu, aizvedis viņu līdz pašai savai materiālu dizaina un izpētes studijai "Studio Sarmite". Tā atrodas Frankfurtē, tomēr Sarmītes ambīcija ir rosināt pozitīvās pārmaiņas visā pasaulē. Savukārt tērpu darinātāja Fjodora Podgornija klientu vidū ir Dženifera Lopesa, Riana (Rihanna) un Madonna.

Seriāls "Misija Latvietis" filmēts Latvijā un ārzemēs, to veidojusi 26 cilvēku komanda režisores, producentes un scenārija autores Ilzes Lasmanes-Brožes vadībā. Seriāls "Misija Latvietis" ir daļa no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) virzītās valsts tēla stratēģijas "Mission Latvia", kas izceļ mūsu valsts veiksmes stāstus starptautiskā mērogā. 

Raksts tapis sadarbībā ar "LMT Viedtelevīziju".

Uz augšu