Piecu gadu laikā uzņemtā (2019-2024) dokumentālā filma “Nord Express” ir, saglabājot tematisko analoģiju, brauciens pa birokrātijas, lēmumu, plānošanas un strīdus dzelzceļu, kura sliežu stiprums ir tiešs un nepārprotams: tas kļūst arvien dārgāks un dārgāks. Latvija kā viena no “Rail Baltica” projekta dalībvalstīm ir centusies, lai to īstenotu godam, bet kur ar šiem centieniem esam nokļuvuši šobrīd?

2019. gadā filmas režisors, dokumentālists Kārlis Lesiņš kopā ar žurnālisti un pētnieci Inesi Braži kopīgi uzsāka izmeklēšanu filmas formātā, par tās pamatu izvēloties šķietami vienkāršu jautājumu: kāpēc “Rail Baltica” dzelzceļa līnijas projekta attīstība ievērojami atpaliek no grafika un izmaksas krietni pārsniedz plānoto budžetu?

Režisors Kārlis Lesiņš un pētniece, žurnāliste Inese Braže.
Režisors Kārlis Lesiņš un pētniece, žurnāliste Inese Braže. Foto: kadrs no filmas

Izpētes gaitā abi kolēģi nonākuši līdz vēl vienam, skaudri likumsakarīgam jautājumam: vai “Rail Baltica” tīkls vispār tiks uzbūvēts?

Raksta foto
Foto: Kadrs no filmas

“Esmu dzimis 80. gadu beigās,” filmas sākumā stāsta Kārlis Lesiņš. “Kopš manas dzimšanas ir atjaunota Baltijas valstu neatkarība. Nojaukts Berlīnes mūris, uzbūvēts Lamanša tunelis un “Londonas Acs”. Šajā laikā ir uzņemtas 35 “Simpsonu” sezonas, nodibināta Eiropas Ekonomiskā zona, klonēta aita Dollija un kosmiskā zonde ir piezemējusies uz Marsa. Vai manas dzīves laikā uzbūvēs “Rail Baltica”? To es gribu noskaidrot.”

Savukārt filmas nosaukumā liktais vārdu savienojums “Nord Express” ir vēsturiskās ātrgaitas dzelzceļa līnijas nosaukums, kas vēl līdz Latvijas okupācijai 1940. gadā savienoja Rīgu ar citām Eiropas metropolēm. 50. gadu sākumā šī, tā dēvētā “Baltijas līnija” tika slēgta pilnībā un Baltijas valstis vēl līdz šim brīdim nav atguvušas savienojumu ar Eiropas dzelzceļa sistēmu.