Šodienas redaktors:
Krista Garanča
Iesūti ziņu!

Modernā dzeršana: kā atpazīt funkcionālo alkoholiķi un kad beidzot normalizēsim jautājumu "Kāpēc tu dzer?!" (3)

Raksta foto
Foto: Shutterstock/TVNET kolāža

"Mūsdienās no 10 cilvēkiem katrs septītais, astotais ir funkcionālais alkoholiķis, un tā nav pārspīlēta statistika," TVNET sociālajā projektā "Slavens. Talantīgs. Nodzēries." saka psihoterapijas un atkarību speciāliste Gunita Gudone.

Funkcionālais alkoholisms

Arvien biežāk dzirdam terminu "funkcionālais alkoholisms", it kā "mīkstinot" atkarības problēmu. Kā tas izpaužas un cik mūsdienās tas ir izplatīti?

Gunita Gudone
Gunita Gudone Foto: Privātais arhīvs

"Funkcionālais alkoholisms ir tāds alkoholisma veids, kas ir raksturīgs dažādu slāņu - kā situētu, tā ne tik turīgu - mūsdienu cilvēkiem. Viņi dzīvo šajā funkcionālajā alkoholismā.

Tas nozīmē, ka cilvēks dzer sistemātiski, bet viņš funkcionē. Viņš dara savas ikdienas lietas: mostas, iet uz darbu, ved bērnus uz dārziņu, sēžas pie stūres (un šis ir īpaši jāuzsver!), viņiem bieži vien līdzi ir alkometrs," saka psihoterapijas un atkarību speciāliste Gunita Gudone.

Šī problēma ir izteikta arī sieviešu vidū. "Piemēram, mājsaimniece, mamma ar bērniem, noliekot bērnus gulēt, sāk dzert. Puspudele, pudele vīna, pusotra... No rīta viņai ir ļoti slikti, taču viņai ir paņēmieni, kā tikt galā ar paģirām un turpināt funkcionēt - viņa jau nedrīkst necelties!" 

Gudone saka, ka no malas bieži vien nemaz nevar pateikt, ka šiem cilvēkiem ir problēma.

Funkcionālajiem alkoholiķiem ir vēl viena iezīme - viņi ir perfekcionisti. "Bieži vien darba devējam šie funkcionālie alkoholiķi ir ļoti izdevīgi kā darbinieki, jo viņiem viss ir balstīts uz vainas un kauna sajūtu. Tā rezultātā viņi ir gatavi gāzt kalnus." 

Vaicāta, kas ir populārākās frāzes, ko varam dzirdēt no funkcionālā alkoholiķa, Gudone saka: "Tad, kad cilvēks ir atkarīgs, viņa psihe strādā citādāk nekā veselam cilvēkam. Viņam ir ļoti daudz aizsardzības mehānismu. Piemēram, kontrole. Viņi domā tā: kamēr es visu kontrolēju, viss ir kārtībā. "Es nekad pie stūres nesēžos pālī..." - viņš tā kā lepojas ar to. Vai, piemēram, intelektualizācija. Viņš salīdzina sevi ar kādu, kurš nemāk dzert. "Juris, lohs, nodzērās, sēž tikai pie pudeles, bet es esmu malacis, jo eju uz darbu, ar sievu uz teātri eju, bērnus vedu uz pulciņiem..."" piemērus min Gudone. "Tā ir simptomātika, kas izpaužas šādi. Viņi mēra, cik viņi izdzer, viņi plāno! Tas parāda to slimību."

Eksperte uzsver, ka alkoholiķim no malas var palīdzēt tikai speciālists. Reizēm tuvinieku labā griba nospēlē pretēji. "Tā ir slimība. Ļoti kaitinoši ir tie tuvinieki, kuri it kā zina, kā jādzīvo. Bet, ja tuvinieks sāk teikt kaut ko atkarīgajam, viss, viņš zaudē! Viņš provocē spītu. Jā, viņam ir taisnība, viņš saka it kā labu, bet viņš nav profesionālis. Alkoholiķim ir vajadzīga ārstēšana. Palīdzēt var tikai apziņa, ka viņš ir atkarīgs."

Svētki un alkohols

Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls Foto: Shutterstock

Vaicājām ekspertei par alkohola lietošanu priekos un bēdās. 

"Ja cilvēks ir atkarīgs, viņam iemesls ir jebkas, kaut vai labi padarīts darbs. Vai, piemēram, "Ooo, šodien forša dieniņa, Ziemassvētku sajūta, varētu uzsildīt karstvīnu..." Viņš pats sev ir trigeris, viss apkārt ir trigeris!

Prieki un bēdas ir tādas kā "brīvdienas", kad atkarīgs cilvēks drīkst oficiāli dzert.

Neviens nepārmetīs, jo priekos var dzert un bēdās arī. Tās ir kā atslodzes dienas, kad "oficiāli" drīkst dzert," teic Gudone.

Kāpēc mūsdienās ir tik pašsaprotami, ka svētki bez iedzeršanas nav iedomājami?
"Svētki ar vai bez dzeršanas ir kultūra, tradīcijas, kuras pārņemam no senčiem. Bet latviešiem senči nedzēra!

Modernais alkoholisms ir ievazāts Latvijā no Amerikas, ar filmu "Sekss un lielpilsēta". Tad sākās tas murgs, kad sievietes sāka dzert...

Jā, padomju laikos dzēra, bet tā ir pavisam cita kultūra. Latvieši nedzēra."

Kads no filmas "Sekss un lielpilsēta"
Kads no filmas "Sekss un lielpilsēta" Foto: AP/Scanpix

"Piemēram, kad vīrietis atļāvās izdzert alus kausu? Tad, kad bija nopļāvis visu lauku ar izkapti! Tad viņš atveldzējoties nodzērās alus kausu, tā kā tagad koliņu... Un viss, ar to arī beidzās! Tā nav latviešu tradīcija," uzsver eksperte.

Arī glāze dzirkstošā vīna svētkos, piemēram, Jaunā gada sagaidīšanā. Cilvēki, kuriem nav atkarības - tas ir pilnīgi cits gadījums. Bet tiem, kuriem alkohols ir problēma? "Atkarīgie speciālistos meklē kaut kādu atļauju. Ja tu esi atkarīgs - pirmkārt, tā nebūs glāze... Tur vispār nedrīkst būt ne grama." Un, ja svētkos nākas sēsties pie viena galda ar tiem, kuri lieto alkoholu? Vai tas kaut ko var izprovocēt? Eksperte norāda: "Ja tu nelieto, bet svētkos visi lieto... Lai lieto! Vai viņi bāžas virsū? Tad jautājums, kāpēc?"

"Kāpēc tu dzer?", nevis "Kāpēc tu nedzer?"

Sociālā projekta "Slavens. Talantīgs. Nodzēries." trešais stāsta varonis bija mūziķis Miks Dukurs, kurš alkoholu nelieto jau divus gadus. Šis ir viņa "otrais piegājiens" ceļā uz skaidrību - pirmo reizi viņš pārtrauca lietot alkoholu pirms septiņiem gadiem, kad piedzima viņa dēls.

"Manā dabā ir kā ar nazi - ja es esmu pieņēmis lēmumu, tad tas ir tas punkts," sacīja Dukurs.

Skaties atklāto video stāstu ar Miku Dukuru:

Tomēr viņš neslēpj, ka šajā laikā ir saņēmis vairākus jautājumus, kāpēc viņš atteicies no alkohola lietošanas. Pēdējā laikā situācija gan krietni uzlabojusies un sabiedrības attieksme mainījusies, uzskata viņš.

Tad varbūt ir pienācis laiks normalizēt jautājumu: "Kāpēc tu dzer?", nevis otrādi?

Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls Foto: Shutterstock

Arī mūsu uzrunātā eksperte par šo tēmu izsakās no savas pieredzes. "Man, piemēram, ļoti reti sanāk ko tādu dzirdēt, jo mana dzīve ir sabalansēta, esmu izveidojusi foršu rutīnu. Man apkārt nav cilvēku, kuri man uzdotu šādu jautājumu.

Tas izriet no tā, kā es dzīvoju.

Ja tev regulāri kāds prasa: "Kāpēc tu nedzer?", tad jautājums ir, kāda ir vide, kur tu atrodies? Es aicinu aizdomāties par to, kas ir cilvēki, kas uzdod šo jautājumu.

Ja tie ir tuvi draugi, kuri vēl mēģina pavilkt uz to, lai tu dzer, tad jautājums, vai tiešām tie ir draugi?"

Vēl jo vairāk viņa akcentē, ja sieviete saņem šādu jautājumu. "Kā tu sevi pozicionē kā sieviete? It sevišķi, ja vīrietis uzdod šādu jautājumu. Tas ir tikpat prasti kā jautāt, cik bieži tev ir sekss."

Nobeigumā viņa secina: "Mēs sociumā esam tik degradēti ar šo moderno alkoholismu, ka tā ir palikusi par normu, ka tiek uzdoti šādi jautājumi..." 

Vairāk par Gunitas Gudones pakalpojumiem uzzini mājaslapā vai sociālo tīklu profilā.

Funkcionālais alkoholisms ir mānīgs, jo ārēji šie cilvēki šķiet sevi pilnībā kontrolējoši un spējīgi darboties sabiedrībā. Taču aiz šīs fasādes slēpjas nopietna problēma, kas prasa profesionālu palīdzību un izpratni. Sabiedrībai būtu jāpārskata attieksme pret alkohola lietošanas normām un jāuzdod pareizie jautājumi – nevis "Kāpēc tu nedzer?", bet gan "Kāpēc dzer?". Tikai tā mēs varam sākt mainīt šo destruktīvo kultūru.

Raksta foto
Foto: MAF2024

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild TVNET GRUPA. #SIF_MAF2024

Uz augšu