Gada nogalē Mākslas muzejs “Rīgas Birža” (Doma laukumā 6, Rīgā) saņēmis īpašu Ziemassvētku sveicienu no Prado Nacionālā muzeja Madridē – 16. gadsimta sākuma altārgleznu “Svētā Ģimene ar muzicējošo eņģeli, svētajām Katrīnu un Barbaru”.
Mākslas muzejā “Rīgas Birža” būs aplūkojams 500 gadus sens Svētās Ģimenes attēlojums
Uz trim mēnešiem – no 6. decembra līdz 2025. gada 2. martam – altārglezna tiks integrēta pastāvīgajā ekspozīcijā Eiropas mākslas galerijā.
Projekts realizēts, pateicoties Mākslas muzeja “Rīgas Birža” mecenātiem – Borisa un Ināras Teterevu fondam, kas ir ilggadēji muzeja sadarbības partneri apjomīgu un nozīmīgu projektu realizācijā. No tiem pieminamas izstādes “Provansas valdzinājums” (2015), “Prado 12 raksturi” (2017) un “Pašatklāsme. Tintoreto, Omars Galljāni, Lorenco Puljizi” (2021).
Izcilais vēlīnās renesanses mākslas darbs veidots pirms 500 gadiem Antverpenē (tagadējā Beļģijā) – vienā no tā laika ekonomiski plaukstošākajām pilsētām, kur ievērojamā naudas aprite veicināja strauju mākslas tirgus attīstību. Konkrēto triptihu tā dēvētajam “Frankfurtes meistaram” pasūtīja Santakrusas klostera brāļi Segovijā, Spānijā.
Klosterī altārglezna atradās trīs gadsimtus – līdz pat Napoleona karu laikam. 19. gadsimta vidū Prado krājumā tika uzņemtas divas daļas – ar Svēto Katrīnu un Svēto Barbaru. Tikai 2008. gadā muzejam izdevās Londonas izsolē iegādāties altāra centrālo daļu – Svēto Ģimeni. Pirms šīs izstādes Prado ir veicis apjomīgu restaurāciju, lai centrālā daļa, kas ir atkal apvienota ar sānu virām, atgūtu sākotnējo izskatu.
Spānijas lielākais muzejs Prado, kurš 2019. gadā nosvinēja savu 200. jubileju, ir viena no Eiropas bagātākajām un slavenākajām mākslas krātuvēm, kas radusies uz karaļnama kolekciju bāzes. Sākotnēji, pēc karaļa Fernando VII iniciatīvas, Prado tika veidots kā nacionālās mākslas muzejs, bet laika gaitā spāņu mākslas kolekcijas tika papildinātas ar dažādiem izciliem citu Rietumeiropas skolu darbiem.