No piektdienas, 6. decembra, līdz 2. martam Mākslas muzejā "Rīgas Birža" (MMRB) būs skatāms 16. gadsimta meistardarbs – trīsdaļīgs pārnēsājamais altāris “Svētā Ģimene ar muzicējošo eņģeli, svētajām Katrīnu un Barbaru” – no Prado Nacionālā muzeja (Madride) kolekcijas.
FOTO ⟩ Rīgas Biržā svinīgi atklāts Spānijas Prado Nacionālā muzeja kolekcijas meistardarbs
Altāris ir izcils vēlīnās renesanses mākslas darbs, tā trīs daļas gadsimtu gaitā bija izklīdušas pa pasauli un tikai nesen ir atkal apvienotas un restaurētas, atgūstot sākotnējo krāšņumu un ikonogrāfisko vienotību.
Muzeja vadītāja Daiga Upeniece akcentē: “Sadarbībā ar PRADO muzeju un Borisa un Ināras Teterevu fondu piedāvājam adventes laikā un Ziemassvētkos baudīt izcilu mākslas darbu. Projekts apzināti ir veidots laikā, kad tik ļoti nepieciešams līdzsvars un iekšējais miers, lai kaut nedaudz noņemtu trauksmi un nedrošību, ko izraisa agresija un karš.
Arī pretī steigai un stresam, ko mēs paši radām ar iepirkšanās drudzi, piedāvājam “nesteidzīgi baudāmu mākslu”. Tas ir noteikts jēdziens, kas pēdējos gados parādījies mākslas muzeju vidē. Tādēļ šoreiz no Prado esam atveduši tikai vienu, bet ļoti īpašu triptihu.
Pēc gandrīz divsimt gadu ilgas nošķirtības Prado muzejam izdevies atkal apvienot visas triptiha daļas un atjaunot altāri tā sākotnējā pilnībā, piedāvājot skatītājiem izbaudīt vēlīnās renesanses un manierisma laikmeta flāmu mākslas izcilību. Šīs gleznas izstāde Rīgā ir nozīmīgs kultūras notikums, kas sniegs apmeklētājiem iespēju ne tikai tuvināties augstas kvalitātes mākslas darbam, bet arī izprast Eiropas mākslas vēstures neskaitāmo stāstu un ietekmju šķautnes.”
Paralēli altāra ekspozīcijai notiks virkne pasākumu – lekcijas un koncerti, kas veltīti adventei.
Altāris veidots aptuveni pirms 500 gadiem Antverpenē (Beļģijā) – vienā no tā laika ekonomiski plaukstošākajām pilsētām, kur ievērojamā naudas aprite veicināja strauju mākslas tirgus attīstību. Konkrēto triptihu pasūtīja Santakrusas klostera brāļi Segovijā (Spānijā), kur tas atradās trīs gadsimtus līdz pat Napoleona karu laikam.
19. gadsimta vidū Prado krājumā tika uzņemtas divas daļas ar Svēto Katrīnu un Svēto Barbaru, taču centrālā daļa ar Svēto ģimeni bija pazudusi. Tikai 2008. gadā muzejam izdevās Londonas izsolē iegādāties iztrūkstošo centrālo altāra fragmentu. Talantīgā, bet anonīmā meistara pārējie darbi atrodas dažādos pasaules muzejos, bet visvairāk – Frankfurtē.