Kad ziņu virsrakstos nonāk vēstis par kārtējo korupcijas skandālu, diezgan skaidrs, kāds ir sabiedrības noskaņojums – nekas labs par iesaistītajiem netiek runāts. Taču kas notiek skandālā ierauto cilvēku ģimenēs? Kā tās tiek galā ar iekšējo un ārējo spriedzi? To savā jaunākajā filmā “Cildenie” (2024) centies noskaidrot režisors Juris Kursietis. Filma no 16.decembra pieejama arī LMT Viedtelevīzijā.
Tikko no kino ekrāniem! ⟩ Rietumeiropas un Austrumeiropas sadursme – filma “Cildenie”
“Cildenie” galvenie varoņi ir laulāts pāris – starptautiski atzīta vācu ērģelniece Anna (atveido vācu aktrise Johanna Vokaleka) un viņas latviešu vīrs Andris, ietekmīga valsts uzņēmuma vadītājs Latvijā (atveido Juris Žagars). Anna ir nominēta prestižai mūzikas balvai, tomēr cerības uz balvu apdraud ziņas par to, ka Andris iesaistīts korupcijas skandālā. Spriedze kāpj Annas dzimšanas dienas svinību laikā, kad radu un draugu pulks mēģina atstāt labu iespaidu uz žurnālistu, kas veidos rakstu par Annas nomināciju.
Foto: ieskats filmā "Cildenie"
Juris Kursietis pazīstams ar darbiem, kas pievēršas varoņiem, kas nāk no nelabvēlīgas vides – tās ir godalgotās filmas “Modris” (2014) un “Oļegs” (2019). Tāpēc var šķist neparasti, ka viņa uzmanības centrā nonācis precēts pāris no sabiedrības elites – mūziķe un uzņēmējs. Pats režisors gan norādījis, ka visu viņa stāstu pamatā ir novērojumi par norisēm sabiedrībā.
“Cildeno” iedvesmas avots ir vairāki plaši izskanējuši korupcijas skandāli Latvijas biznesa vidē. Tie likuši aizdomāties, kā šādi skaļi notikumi un sabiedrības viedoklis par tiem ietekmē ģimeni, kas ierauta skandāla epicentrā.
Annu un Andri piemeklējusī krīze spilgti izgaismo abu atšķirības un to, cik dažādas ir vides, no kurām abi nākuši – Rietumeiropa un Austrumeiropa, mākslas un biznesa pasaules.
“Cildeno” tēlu saspēlē izgaismojas dažādu sabiedrības grupu un mentalitāšu iezīmes. Arī pati filma nebūtu iedomājama bez dažādu valstu profesionāļu iesaistes. Komandā ir pārstāvji no Latvijas, Igaunijas, Vācijas, Šveices, Somijas un Grieķijas. Kursieša komandai šajā projektā pievienojies arī grieķu montāžas režisors Jorgoss Mavropsaridis, ar ko latviešu režisors sastrādājās filmā “Modris”. Skatītāji Latvijā būs redzējuši arī citus projektus ar Jorga Mavropsarida dalību, jo viņš strādājis režisora Jorga Lantima projektos “Nabaga radības” (2023), “Favorīte” (2018) un “Svētā brieža nogalināšana” (2017).
Ērģelnieces Annas prototips ir godalgotā latviešu ērģelniece Iveta Apkalna. Viņa iesaistījās arī filmas tapšanā, Annas atveidotāju Johannu Vokaleku apmācot ērģeļu spēlē, kā arī piedaloties filmas skaņu celiņa ierakstīšanā. Lai gan Johanna Vokaleka bijusi lieliska skolniece un iemācījusies nospēlēt filmā dzirdamos skaņdarbus, vietām aizvien bijusi nepieciešama Ivetas Apkalnas palīdzība. Tā slavenā ērģelniece atsevišķās ainās ir dubliere pie sevišķi sarežģītām ērģeļu partijām, proti, pie pedāļu mīšanas.
Vai Annai un Andrim izdosies pārdzīvot korupcijas skandālu? Kādas atklāsmes vienam par otru tas nesīs? Atbildes var rast, noskatoties LMT Viedtelevīzijā pieejamo Jura Kursieša filmu “Cildenie”!
Raksts tapis sadarbībā ar "LMT Viedtelevīziju".