Ko darīt, ja nav naudas? Kur iegūt naudu?
Pirmās konferences vieses iepazīstināja ar pazīstamajām finansējuma iespējām: NKC konkursu, VKKF konkursu, Latvijas koda programmu, Radošā Eiropa atzaru MEDIA. Kad racionālais ceļš izklāts, pārējiem viesiem atliek pretējais.
Martijns te Pas iesaka atrast draugus. Tad ātri precizē: draugus, komandu, cilvēkus, kuru aizrautība pārspēj jebkādus finansiālus šķēršļus. Galvenais – nestrādāt vienam, bet būt domu apmaiņā. Vai vismaz lūgt kādam aizdot svaigas acis.
Vai bezbudžets neliek sevi manīt? Martijns uzskata, ka ar lielu rūpību arī telefona uzņēmums var būt lielisks. Ierobežojumi vairo radošumu! Tāpat iesaka indie filmdariem veidot savas filmas veidolu. Kas nāk komplektā ar seansu, kā to padarīt ekskluzīvu? Kā vēl uzspicēt bez jautājumu un atbilžu piekabes?
Vēlāk piebalso producenti: dokumentālas filmas mēdz sākties pirms finansējuma (vai pilnībā tapt, kā tas bija Emīla Alpa Lielā Kristapa laureātfilmai Koris. Diriģents. Kamēr… (2019)). Glābj vairāki paralēli projekti, cits pamatdarbs, dažreiz – tā pati kailā degsme.
Vai kino izglītība ir tā vērta?
Provokatīvais jautājums uz viesiem nedarbojas. Dita Rietuma min vairākas izglītības iespējas Latvijā, arī Tallinā; tāpat Lelda Ozola. Izglītības lietderību aizstāv arī oficiālas instances nepārstāvošie. Kino izglītība ļauj strukturētā veidā apgūt tās veidošanas pamatus, amata prasmi, saudzīgi iepazīties ar industriju un nākotnes kolēģiem.
Tomēr nedrīkst paļauties tikai uz to. Kā Martijns te Pas: go do stuff! Lai būtu ko stāstīt, ir jāiepazīst pasaule. Vienlaikus ir jāspēj līdzsvarot: pirms iepazīsti pasauli, ir jāiepazīst sevi. Personības pilnbrieds un atvērtība ir vitāli dokumentālistam. Seleckis: režisoram pašam jābūt interesantam, jābūt daudzpusīgam un šarmantam, jo tikai tā spēj kļūt par sarunu biedru jebkuram varonim.