Nepalaid garām ⟩ Valentīndienas noskaņās atgriežas raidījums "Nav divu Tomu". Šoreiz – tiešraidē!
Izmantojot kontekstu, kuru dod 14. februāra simboliskums, raidījuma veidotāji – tiešsaistes žurnāla TVNET+ publicists Toms Lūsis un portāla TVNET kultūras redaktors Toms Treibergs – runās par demogrāfiju, tās zemajiem rādītājiem Latvijā un iespējām, kā tos varētu uzlabot.
AS "SEB banka" ekonomists Dainis Gašpuitis, iepazīstinot ar šīs tēmas nozīmīgumu, bankas tīmekļa vietnē publicētajā izvērsumā uzsver: "Mūsdienu lielākais demogrāfiskais izaicinājums vairs nav straujš iedzīvotāju pieaugums, bet novecojoša sabiedrība un tās ietekme uz ekonomiku. Dzimstības pazemināšanās un dzīves ilguma palielināšanās būtiski maina pasaules iedzīvotāju struktūru.
Valstis ar zemāku dzimstības līmeni un pieaugošu pensionāru skaitu saskaras ar darbaspēka trūkumu, budžeta deficītu un pieaugošu slogu sociālajai sistēmai. Savukārt valstīs ar jaunākiem iedzīvotājiem vēl arvien ir iespējas gūt demogrāfisko atbalstu ekonomikas izaugsmei.
Taču globālā tendence ir skaidra – iedzīvotāju skaita pieaugums palēninās un pasaules sabiedrība noveco."
Trešdien, 7. februārī, notika Labklājības ministrijas organizētā Demogrāfisko lietu padomes sēde, kurā tika prezentēts ziņojums par demogrāfijas politikas īstenošanu.
Kā tas nereti gadās, samilzušām un "karstām" problēmām iepretim nostājas miegaina un sausa retorika, kurā čaboši tiek apliecināts, ka šīs tik tiešām ir samilzušas un karstas problēmas, tomēr risināmas ilgtermiņā un ar pamatīgu analīzi.
Protams, vislabāk ir septiņreiz nomērīt un vienreiz nogriezt, taču labklājības ministra Ulda Auguļa (ZZS) paustais secinājums patiesi var kalpot par labu materiālu šūpuļdziesmai kādam bezmiega nomocītam prātam:
"Beidzot valsts politikas līmenī esam vienisprātis, ka demogrāfija ir komplekss jēdziens, kas jāskata un jāplāno ne tikai dzimstības un tās veicināšanas izpratnē, bet arī jāvērtē un jāanalizē migrācijas un populācijas procesi, izglītības un veselības iespējas, nodrošinot iedzīvotājiem pēc iespējas kvalitatīvāku un ilgāku mūžu."
Vecais labais triks iesākt savu sakāmo ar vārdu "beidzot" jau vien norāda, ka acīmredzot jebkuras valstiskas nepieciešamības iekustināšana katram sevi cienošam politiķim ir jāiesāk ar iepriekšējā darbības perioda nomelnošanu, izvirzot priekšplānā sava politiskā spēka mesiānisko parādīšanos ar glābšanas riņķi rokās.
Citiem vārdiem, būtu interesanti uzzināt, kā tad demogrāfija politikas plānotāju un īstenotāju lokā tika uztverta pirms šīs svētīgās Demogrāfisko lietu padomes sēdes, kurā tad beidzot visi nonāca pie vienprātības, cik tad komplekss šis demogrāfijas jēdziens ir.
Runas ir garas, bet darāmais darbs grasās būt vēl garāks: nozaru ministrijām līdz marta vidum uzdots sagatavot un iesniegt Valsts kancelejā un Labklājības ministrijā priekšlikumus demogrāfijas politikas attīstībai.
Valsts kancelejai sadarbībā ar Labklājības ministriju un nozaru ministrijām līdz maijam par plānotajiem priekšlikumiem ir jāveic diskusijas ar nevaldības sadarbības partneriem.
Visbeidzot, Labklājības ministrijai līdz 1. jūlijam ir jāsagatavo un jāiesniedz Ministru kabinetā ziņojums par demogrāfijas politikas attīstību.
Taču, lai piektdienas, 14. februāra raidījuma tiešraidē pl. 12.00 portālā TVNET viss nebūtu tikpat nopietni kā valdības darba ziņojumi, raidījumā ieskanēsies arī liriski un Visu mīlētāju dienai atbilstoši toņi un tēmas.
Papildus "Nav divu Tomu" epizodes šobrīd klausāmas arī straumēšanas servisā Spotify!
Rakstā ir iekļauts autora viedoklis, kas var nesakrist ar TVNET redakcijas nostāju.