Šodienas redaktors:
Krista Garanča
Iesūti ziņu!

Mūsdienu mūzikas festivāls "deciBels" piedāvā koncertu ar neparastiem instrumentiem

Sintijas Ontužānes speciāli koncertam darinātais instruments, kas radīts no metāla caurulēm, bundžām, citiem sadzīves priekšmetiem un pat auto detaļām.
Sintijas Ontužānes speciāli koncertam darinātais instruments, kas radīts no metāla caurulēm, bundžām, citiem sadzīves priekšmetiem un pat auto detaļām. Foto: No privātā arhīva

Ceturtdien, 3. aprīlī plkst. 19.00 atjaunotajā Rīgas cirka arēnā notiks Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) Mūsdienu mūzikas festivāla "deciBels" koncerts "Jaunas skaņu pasaules: DIY perkusiju ansamblis", kurā uz skatuves kāps sitaminstrumentālisti Guntars Freibergs, Arnis Stepiņš, Sonja Misiņa un Toms Kozlovskis. Kā jau tas piederas gan cirkam, gan laikmetīgajai mūzikai, koncertā klausītāji pieredzēs gan risku un uzdrīkstēšanos, gan žilbinošu virtuozitāti.

JVLMA Mūsdienu mūzikas festivāls "deciBels" notiek jau vienpadsmito gadu un šopavasar ir uzsācis sadarbību ar Rīgas cirku. Īpaši šim koncertam sitaminstrumentālista, JVLMA sitaminstrumentu katedras vadītāja Guntara Freiberga un grieķu komponista, Aristoteļa Universitātes mūzikas fakultātes lektora Dimitra Maronida vadītā meistardarbnīcā tikuši izgudroti un radīti iepriekš neeksistējoši instrumenti no dažādiem sadzīves objektiem, ko tapinājuši JVLMA Kompozīcijas katedras studenti.

Grieķu mūzikas avangardists Jannis Ksenakis (1922-2001).
Grieķu mūzikas avangardists Jannis Ksenakis (1922-2001). Foto: Calouste Gulbenkian Foundation

Programmā – izcilu virtuozitāti pieprasošie Eiropas avangarda klasiķa, grieķu komponista Jaņa Ksenaka (Iannis Xenakis) opusi perkusijām solo "Rebonds A" un "Rebonds B", bet starp tiem – Dāvja Vilka "The Chase", kas rakstīts cepešpannai, metāla spaiņiem, caurulēm un basa bangai.

Kompozīcijas students Dāvis Vilks darba procesā.
Kompozīcijas students Dāvis Vilks darba procesā. Foto: No personīgā arhīva

Dāvis šobrīd studē kompozīciju JVLMA pie docentiem Jāņa Petraškeviča un Artura Maskata, bet par savu skaņdarbu saka: "Uz šo skaņdarbu var skatīties kā uz dzīšanos pakaļ kādam, vai arī – kā kāds dzenas pakaļ Tev. Jebkurā gadījumā, dzīšanās laikā ir maz atelpas."

Drusku atelpas ar meditatīvāku noskaņu piedāvās Sintijas Onužānes "Nospiedumi" marimbai un instrumentam, kas radīts no metāla caurulēm, bundžām, citiem sadzīves priekšmetiem un pat auto detaļām.

Sintijas Onužānes skaņdarbam "Nospiedumi" darinātais instruments (fragments).
Sintijas Onužānes skaņdarbam "Nospiedumi" darinātais instruments (fragments). Foto: No personīgā arhīva

Tas balstīts idejā, ka ikviens no mums dzīvē rada aiz sevis paliekošus nospiedumus, kas skaņdarba septiņos posmos tiks atstāti dažādos materiālos – plastmasā, stiklā, koksnē, metālā, smiltīs, rūsā un putekļos.

Komponists Džons Psathass.
Komponists Džons Psathass. Foto: Wikimedia Commons

Tam sekos jaunzēlandiešu izcelsmes grieķu komponista Džona Psathasa (John Psathas) opuss "Atalanta". Psathass savā ražīgajā karjerā paguvis gan sadarboties ar rakstnieku Salmanu Rušdi, gan rakstīt mūziku 2004. gada Olimpisko spēļu ceremonijai Atēnās, bet par skaņdarbu "Atalanta" saka: tas tapis astoņu dienu laikā, kas bijušas neprātīgākās, mežonīgākās un kofeīna piesātinātākās dienas viņa mūžā, taču, acīmredzot, tas ir atmaksājies, jo skaņdarbs kļuvis par veiksmīgāko komponista darbu pēdējo divdesmit gadu laikā.

Vakara noslēgumā – ne mazāk intriģējošais Edvarda Kaļvas (kurš savu arodu apgūst JVLMA pie asociētā profesora Krista Auznieka) jaundarbs ar nosaukumu "a biblically accuarte washing machine has appeared before your ears," kas komponēts, tieši tā – veļas mašīnai!

Veļasmašīna lēnām pārtop par mūzikas instrumentu.
Veļasmašīna lēnām pārtop par mūzikas instrumentu. Foto: No personīgā arhīva

Pats autors par darbu saka: "Šīs skaņas un veļmašīnas ķermenis liek domāt par ikdienas ritumu, par mazo pienākumu nemitīgo pildīšanu, par nespēju saņemties. Jo tu vairāk drēbes mazgā, jo tev vairāk tās pēc tam jāizkar... Mēs sanāksim rituālā, piesaucot veļmašīnas gariņu no citas dimensijas, un klausīsimies, kādas dzīves gudrības tā mums spēs izgaismot."

Koncertu vadīs komponiste un muzikoloģe Gundega Šmite. Gaismu māksliniece – Nikola Suhareva.

Programma:
Jannis Ksenakis "Rebonds A" perkusijām solo
Dāvis Vilks "The Chase" cepampannai, metāla spaiņiem, metāla caurulēm un basa bangai
Jannis Ksenakis "Rebonds B" perkusijām solo
Sintija Onužāne "Nospiedumi" no sadzīves priekšmetiem radītam instrumentam
Džons Psathass "Atalanta" vibrafonam un audio celiņam
Edvards Kaļva "a biblically accurate washing machine has appeared before your ears" veļasmašīnai
 
Izpildītāji:
Guntars Freibergs
Arnis Stepiņš
Sonja Misiņa
Toms Kozlovskis

Nepalaid garām!

Uz augšu