/nginx/o/2025/04/24/16796410t1heda4.jpg)
Katru gadu 26. aprīlī pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā Intelektuālā īpašuma diena, ko iniciējusi Pasaules intelektuālā īpašuma organizācija jeb WIPO. Tā ir diena, kas veltīta radošuma, inovāciju un ideju spēka izcelšanai un to būtiskajai lomai mūsu sabiedrībā, ekonomikā un kultūrā.
Video: Diskusija: "IP and Music". Ko nozīmē intelektuālais īpašums mūzikā šodien?
2025. gada tēma ir "Intelektuālais īpašums un mūzika: sajūti IP ritmu".
Tā pievērš uzmanību tam, kā intelektuālā īpašuma tiesības atbalsta mūzikas nozares daudzveidību, ļaujot tai dabiski plūst pāri robežām – no filmu un tehnoloģiju pasaules līdz modei un digitālajām spēlēm. Mūzika vienmēr ir bijusi viena no spēcīgākajām radošās izpausmes formām – tā veido mūsu identitāti, rada tiltu starp paaudzēm un kultūrām. Taču, lai šī radošā enerģija nezaudētu spēku, tai nepieciešams būt aizsargātai.
Kā intelektuālais īpašums ietekmē mūziķu ikdienu? Vai autortiesību aizsardzība spēj sekot līdzi digitālajām pārmaiņām un mākslīgā intelekta attīstībai? Šajā Starptautiskajai Intelektuālā īpašuma dienai veltītajā diskusijā Latvijas mūzikas industrijas profesionāļi, autortiesību eksperti un radošo nozaru pārstāvji meklē atbildes uz būtiskiem jautājumiem par intelektuālā īpašuma nozīmi mūsdienās un tā lomu nākotnē.
Diskusiju vadīja Ēriks Saksons, un tajā piedalījās:
- Liena Edvardsa (LaIPA izpilddirektore)
- Agris Batalauskis (Patentu Valdes direktors)
- Linda Āboliņa (Sudden Lights menedžmenta vadītāja)
- Rūdolfs Budze (LaIPA padomes priekšsēdētājs)
- Rihards Zaļupe (komponists, Filmas "Straume" mūzikas līdzautors)
- Guntars Račs (dzejnieks, mūziķis, Izdevniecības “MicRec” dibinātājs un vadītājs)
Uzzini, kā pasargāt savu radošo darbu un kāpēc IP jautājumi ir svarīgi ikvienam, kas darbojas mūzikā!