Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Pūtēju orķestru konkursā izskanēs veltījums Gunāram Ordelovskim

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Mārcis Buholcs

1. un 2. aprīlī Jelgavas pilsētas kultūras namā un Jelgavas Mūzikas vidusskolā jau ceturto reizi notiks Starptautiskais pūtēju orķestru konkurss «Baltic Open» un IX Latvijas pūtēju orķestru konkurss, kurā piedalīsies 46 pūtēju orķestri, viņu vidū trīs ārzemju kolektīvi no Igaunijas un Lietuvas, kopā ap 1700 mūziķu četrās grūtības pakāpes grupās. Konkursa programmā iekļautie obligātie skaņdarbi - Gunāra Ordelovska (1927 – 1990) marši ir veltījums izcilā latviešu pūtēju orķestru diriģenta, komponista un pedagoga 90 gadu jubilejai, kura tiktu atzīmēta 28. martā.

Pūtēju orķestru konkurss notiks jau devīto reizi, ceturto reizi augtākajās grūtības pakāpes grupās arī starptautiskais konkurss Baltic open, kas dod iespēju savās mājās dzirdēt un sacensties ar ārzemju orķestriem. Latvijas Nacionālais kultūras centrs šo konkursu un 27.maijā Jelgavā gaidāmos Pūtēju orķestru svētkus «Novadnieki» rīko, atzīmējot diriģenta, komponista un pedagoga Gunāra Ordelovska 90.gadu jubileju. Visās konkursa grupās kā viens no obligātajiem skaņdarbiem ir komponista maršs un četri labākie orķestri par marša izpildījumu saņems Jelgavas pilsētas speciālbalvas.

1977. gadā Gunārs Ordelovskis teicis: «Savādi, bet runājot par gatavošanos Dziesmu svētkiem un par to, kas būtu darāms, manuprāt, visvairāk uzmanības ir jāpievērš maršam. Izrādās, ka mūsu orķestri daudz labāk pārzina koncertrepertuāru nekā ikdienā nepieciešamos sacerējumus - maršu un valsi. Būtībā ar maršu arī zina ko darīt, tomēr tā īsti neizjūt maršam raksturīgo aromātu un sūtību, pavisam atstāj novārtā marša mobilizējošo ietekmi kāds svētku reizēs veidosies gājiens un gājiena solis. Domāju, ka skates programmā maršs jāietver kā obligāts skaņdarbs.»

Sestdien, 1. aprīlī no plkst. 10.00 Jelgavas Mūzikas vidusskolas zālē (Lapskalna ielā 2) savas konkursa programmas spēlēs II pakāpes (zemākās grūtības pakāpe) orķestri: «Bauska», «Dekšāres», «Dikļi», «Ikšķile», «Kazdanga», «Lejasciems», «Pociems», «Skaistkalne», «Ugāle», Rīgas skolēnu pils, Ikšķiles, Strenču, Preiļu novadu un Siguldas pagasta pūtēju orķestri. Obligātais skaņdarbs – Gunārs Ordelovskis «Gulbenē skan».

No plkst. 9.00 līdz 18.00 Jelgavas pilsētas kultūras namā (Krišjāņa Barona ielā 6) muzicēs III pakāpes (vidējās grūtības pakāpe) orķestri: Pūtēju orķestri «Cēsis», «Dobele», «Liepāja», «Lemisele», «Madliena», «Salaspils», «Saldus», «Signāls», «Sudrabskaņa», «Tukums», «Ventspils», «Zelmeri Pro», Inčukalna novada, Gulbenes kultūras centra, Alfrēda Kalniņa Cēsu, Staņislava Broka Daugavpils, Jelgavas Mūzikas vidusskolas, Naujenes Mūzikas un mākslas, Pāvula Jurjāna un Gulbenes mūzikas skolu pūtēju orķestri. Obligātie skaņdarbi – Gunārs Ordelovskis «Vieglā solī» un latviešu tautas dziesma Viļņa Šmīdberga apdarē «Redz kur jāja trīs bajāri».

Plkst. 19.00 konkursa dalībniekus un ikvienu tā apmeklētāju gaidīs Latvijas Nacionālo bruņoto spēku orķestra koncerts ar viesdiriģentu Jirki Koskinenu (Jyrki Koskinen) no Somijas. Konkurss un koncerts ir atklāts un bez maksas pieejams ikvienam klausītājam.

Konkursa otrajā dienā, 2.aprīlī no plkst. 10.00 līdz 14.30 IV - augstākās grūtības pakāpes orķestri kā obligātos skaņdarbus atskaņos Gunāra Ordelovska maršu «Vieglā solī» un jaunā komponista Kārļa Rēriha fantāzijuvertīru «Kalnā kāpu lūkoties». Spēlēs pūtēju orķestri «Balvi», «Fanfara», «Horizonts», «Jūrmala», SPO, «Tālavas taurētājs», Talsu pūtēju orķestris, Madonas pūtēju orķestris, Siguldas Absolventu orķestris, Joņus Broņuša Viļņas Mūzikas skolas (Lietuva), Tallinas Tehnoloģiju universitātes pūtēju orķestris (Igaunija).

No plkst. 15.30 muzicēs V - visaugstākās grūtības pakāpes orķestri – Rīgas Tehniskās universitātes Studentu pūtēju orķestris «SPO», «Fanfara», Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas, Latvijas Universitātes pūtēju orķestri un Tallinas Ugunsdzēsēju asociācijas pūtēju orķestris (Igaunija). Obligātie skaņdarbi šai grupai – Romualds Kalsons «Svīta pūtēju orķestrim» un Gunāra Ordelovska «Parādes maršs».

Konkursu vērtē starptautiska žūrija: Liepājas simfoniskā orķestra galvenais diriģents Atvars Lakstīgala, Latvijas Nacionālo bruņoto spēku orķestra diriģents Guntis Kumačevs, Klaipēdas Muzikālā teātra galvenais diriģents Dainius Pavilionis (Lietuva), Palangas profesionālā pūtēju orķestra diriģents Vīgants Rekašis (Lietuva) un Jelgavas bigbenda mākslinieciskais vadītājs Raitis Ašmanis.

IV Starptautisko pūtēju orķestru konkursu «Baltic Open» un IX Latvijas pūtēju orķestru konkursu rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu