Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Žagars tiesāsies par ministres lēmuma likumību

LETA
Žagars tiesāsies par ministres lēmuma likumību
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 1

Pēc saņemtā kultūras ministres Žanetas Jaunzemes-Grendes lēmuma par atcelšanu no Latvijas Nacionālās operas (LNO) valdes locekļa amata Andrejs Žagars un viņa padomnieks muzikālajos jautājumos Arturs Maskats nolēmuši vērsties pie juristiem, lai izvērtētu visas šī lēmuma detaļas.

Žagars arī apliecināja, ka vērsīsies tiesā pret kultūras ministri par goda un cieņas aizskaršanu, kā arī par melīgas informācijas paušanu.

Žagars informēja, ka plkst.14 viņš iepazīstināts ar Jaunzemes-Grendes lēmumu, ar kuru viņš no valdes locekļa amata tiek atstādināts, balstoties uz uzticības zaudēšanu. «Šāds lēmums ir tapis steidzīgi, un patlaban es komunicēju ar juristiem, tādēļ sīkāk to nekomentēšu,» sacīja Žagars.

Kā ziņots, kultūras ministre saskaņā ar Latvijas Nacionālās operas likumu šodien izveidojusi LNO valdi triju valdes locekļu sastāvā. Valdē iecelti LNO direktora padomnieks muzikālajos jautājumos komponists Maskats, vairāku uzņēmumu mārketinga un biznesa vadītāja Eglīte un Latvijas Televīzijas kultūras raidījumu satura redaktore muzikoloģe Daina Markova.

Maskats minēja, ka jaunākās ziņas viņam ir tikpat šokējošas un nepatīkamās kā Žagaram. «Parasti valdes locekļus ieceļ ar viņu piekrišanu. Jau zināms, ka pirms desmit dienām atteicos no valdes priekšsēdētāja amata. Par sevi varu teikt, ka es neparakstīšos ne uz kā, kas ir juridiski nekorekti un apšaubāmi noformēts. Tas man nav pieņemami ne no profesionālā, ne ētiskā viedokļa. Varu apliecināt, ka šajā kombinācijā valdē nestrādāšu,» akcentēja komponists, piebilstot, ka visas lietas tiks analizētas kopā ar juristiem.

Žagars skaidroja, ka viņam darba līgums ir līdz šā gada beigām, taču darba attiecības tiek izbeigtas, tiklīdz stājas spēkā rīkojums par jaunas LNO valdes izveidošanu.

Viņš klāstīja, ka līdz šim bija izvairījies no komentāriem, taču tagad vēlas atspēkot Jaunzemes-Grendes paustos apmelojumus. «Ministre publiski paudusi pārmetumus, kas bijis arī par pamatu neiecelt mani jaunajā valdē, par to, ka es gadā 200 dienas neesmu darbā. Jāsaka, ka

visas manas prombūtnes ir pamatotas ar ministres rīkojumu.

Līdz šim man ir bijušas 44 bezalgas atvaļinājuma dienas, kad veicu savus radošos darbus, bet 42 man ir bijušas komandējuma dienas. Tātad kopā neesmu bijis 86 dienas. Ministrei ir jāatbild par melīgo informāciju, un es lūgšu šo melīgo informāciju viņai atsaukt,» sacīja LNO vadītājs.

Tāpat Žagars klāstīja, ka viņam joprojām nav saprotams, kādēļ operā veiktā funkciju audita rezultāti ir noslepenoti.

«Šādai ministres rīcībai ir personiski motīvi,» ir pārliecināts Žagars. Viņš minēja, ka ministre pret viņu vēršas jau otro reizi pusotra gada laikā un tas notiek brīdī, kad opera ir sasniegusi labus rezultātus.

Viņš piebilda, ka sekos līdzi, kā notikumi attīstīsies.

Tajā pašā laikā Žagaram jau ir nākotnes plāni. Viņš informēja, ka jau mēneša beigās Maskavā pirmizrādi piedzīvos viņa iestudētā Riharda Vāgnera opera «Tanheizers» un viņam jau rīt bija iecerēts doties uz Maskavu, lai piedalītos mēģinājumos, taču tagad situācija var mainīties. Tāpat Žagars operas māksliniekiem novēlēs laimīgu ceļu uz Monako, kur LNO izrādīs operas «Reinas zelts» un «Aīda», savukārt novembrī jau Prāgā pirmizrādi piedzīvos viņa iestudētā opera «Tanheizers», kas taps kopā ar scenogrāfu Reini Suhanovu.

«Ceru, ka operas jaunā valde neizjauks to sezonas programmu, kas ir jau sagatavota,» sacīja Žagars. Viņš arī norādīja, ka nākotnē LNO viņam bija paredzēts iestudēt Džuzepes Verdi operu «Trubadūrs» un Riharda Štrausa «Rožu karalieni».

«Tāpat man izteikts piedāvājums filmēties galvenajā lomā Kijevā. Sen to neesmu darījis, un tas nozīmē, ka pēc ilgāka laika atkal varēšu stāties kameras priekšā. Viņi ir gatavi mani uzņemt galvenajā lomā pat bez provēm,» sacīja Žagars.

Paziņojumā presei šodien vakarā Žagars pauž nožēlu, ka ministre nav radusi iespēju iepazīstināt viņu ar komisijas lēmumu un tikties klātienē. Lai gan atklātā konkursa rezultātā Žagars bijis viens no trim pretendentiem, kuri guva augstāko vērtējumu, ministre ignorējusi žūrijas lēmumu un darba tiesiskās attiecības. Oficiālu LNO valdes konkursa protokolu un informāciju par rezultātiem joprojām Žagars nav saņēmis.

Žagars atgādina, ka pēc vairākkārtēja budžeta samazinājuma krīzes periodā pēdējo trīs gadu laikā izdevies stabilizēt finansiālo situāciju LNO. Šajā laikposmā palielinājušies ieņēmumi, līdz 98% pieauguši apmeklētības rādītāji, darbiniekiem paaugstinātas algas, 2012.gads noslēgts ar peļņu. LNO guvusi ievērojamus starptautiskus panākumus un atpazīstamību profesionālajā apritē. Tomēr no ministres puses viņš saņēmis personīgu izrēķināšanos un publiskus melus.

Kā informēja kultūras ministres padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Ieva Līne,

Žagars atbrīvots no amata uzticības zaudēšanas dēļ,

pamatojoties uz likuma «Par valsts un pašvaldību kapitāla daļām un kapitālsabiedrībām» 63.pantu. Ņemot vērā Žagara sasniegumus radošajā jomā un viņa ilggadējo darba pieredzi starptautiskās sadarbības veidošanā, jaunajai valdei ir tiesības piedāvāt viņam amatu, kurā viņa pieredze būtu noderīga LNO turpmākai izaugsmei.

Tā kā Maskats, neraugoties uz piedalīšanos konkursā uz valdes locekļa amatu, pēdējā brīdī ir atteicies darboties jaunajā valdē, uz vakanto valdes locekļa amatu visdrīzākajā laikā tiks izsludināts konkurss. Patlaban, kamēr nav iecelts trešais valdes loceklis, valdes priekšsēdētāja amatu ieņems Eglīte.

Jaunajai valdei uzdots organizēt un nodrošināt LNO pilna finanšu un juridiskā audita veikšanu par laikposmu no 2009.gada 1.janvāra līdz 2013.gada 11.septembrim.

    Tēmas

    Nepalaid garām!

    Uz augšu