Šodienas redaktors:
Līga Āboma
Iesūti ziņu!

Ārstnieciskais pedikīrs

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Mūsu veselība un pašsajūta lielā mērā atkarīga no pēdām, jo tajās atrodas refleksu punkti visiem orgāniem. Ļoti noderīga procedūra ir ārstnieciskais pedikīrs, lai pēdas atbrīvotu no ādas sabiezējumiem, varžacīm un sēnītēm.

Kājas mūs nes pa dzīves ceļiem, tāpēc tās pienācīgi jāatpūtina un jākopj. Ja uz pēdām redzami ādas sabiezējumi, sēnīšu darbības sekas, varžacis un citas vainas, nav jābrīnās, ka rodas diskomforts un sevi liek manīt kuņģa, sirds un asinsvadu problēmas. Daba ir paredzējusi, ka staigājot refleksu punkti pēdās tiek masēti, tāpēc jārūpējas, lai to neapgrūtinātu nekopta un pārragojusies kāju āda.

Sabiezējumi uz kājām pastiprināti veidojas cilvēkiem ar ļoti sausu ādu un vielmaiņas problēmām, īpaši diabētiķiem. Tāpat problēmas rodas pēc nepiemērotu un šauru apavu nēsāšanas.

Ādas sabiezējumus, varžacis un tā sauktās naglas vislabāk norīvēt ar speciāliem abrazīviem kāju kopšanas līdzekļiem un instrumentiem. Procedūru ar zobārsta urbim līdzīgu aparātu veic bez kāju mērcēšanas, jo ādas sēnīšu gadījumā slapjais pedikīrs nav pieļaujams. Tāpat nagus nekādā gadījumā nedrīkst lakot, jo tad sēnītes sporu attīstībai rodas sevišķi labvēlīgi apstākļi. Nelija Ozoliņa, kura ārstniecisko pedikīru veic «Mālu salonā», iesaka ar šo slimību cīnīties kompleksi: dzert attīrošas tējas, stiprināt imunitāti, ik pēc 3–4 nedēļām veikt ārstniecisko pedikīru, bet mājās pirms naktsmiera ieberzēt pēdas ar citrona šķēlīti.

Pedikīra speciālists zina, cik daudz drīkst noņemt pārragojušos ādas slāni — tas jādara pakāpeniski, citādi sabiezējumi veidosies pastiprināti. Nelija Ozoliņa piebilst arī, ka saskaņā ar latviešu tautas novērojumiem vislabāk to darīt vecā mēnesī (tad var atbrīvoties no visa liekā, tostarp no varžacīm).

Pilns ārstnieciskais pedikīrs «Mālu salonā», kas ilgst vairāk nekā stundu, izmaksā, sākot no 15 līdz 25 latiem. «Veselības centrā 4» piedāvā ne vien pilnu, bet arī daļēju pedikīru, piemēram, ja ir ieaudzis nags vai jālikvidē varžacs. Savukārt «Gaiļezera» slimnīcā darbojas valsts apmaksāts diabētiskās pēdas aprūpes centrs, kur konsultē arī endokrinologs un ķirurgs.

Rūpējoties par savu un kāju labsajūtu, mājās var gatavot dažādas relaksējošas kāju vanniņas, piemēram, pievienojot ūdenim sāli, Baldones dūņu ekstraktu, bet pēc tam ieziež tās ar kādu mīkstinošu eļļu. Ja īpaši samilzušas pēdu problēmas, ir sāpes un jūtams stīvums, papildu regulāram ārstnieciskajam pedikīram ieteicamas procedūras mājās. Viens no līdzekļiem — apsmērēt kājas ar māla masu, kas mazina iekaisumus. Pēc tam kājas var paturēt zem biotrotonu lampas, kas neizstaro ultravioletos starus. Sasprēgājušus papēžus palīdz sadziedēt Riņķa ziede.

Viedoklis

Procedūra nerada sāpes, bet tikai tīkamas izjūtas. Pēdas pateicas par tām izrādītajām rūpēm un maigo masāžu. Pēc tam šķiet, ka zudis dienas smagais nogurums un kājas kļuvušas ļoti vieglas — tās it kā nes dažus centimetrus virs zemes. Pēc relaksējošas stundas ievērojami uzlabojas arī garastāvoklis.

Ieguvumi

1. Noslīpējot pārragojušos ādu un sabiezējumus, kļūst vieglāk staigāt.

2. Pēdu refleksu punktus, kas saistīti ar visu organismu, vairs nenospiež biezs ādas slānis, tāpēc uzlabojas kopējais veselības stāvoklis.

3. Ārstnieciskais pedikīrs palīdz atbrīvoties no varžacīm, ādas sabiezējumiem, ādas un nagu sēnītes un citām kāju problēmām.

4. Regulārs pedikīrs uzlabo pēdu ādas stāvokli un veicina asinsriti.

5. Pēdu un kājas pirkstu masāža noņem tūsku un spriedzi, kas īpaši izteikta, ja diena pavadīta uz augstpapēžu apaviem.

Komentāri
Uz augšu