Dace Melbārde: “Jaunībā esmu iztrakojusies uz nebēdu”

FOTO: LETA

​Kultūras ministri Daci Melbārdi (47) mēs ikdienā redzam visnotaļ nopietnu un rezervētu, taču izrādās, ka viņa jaunībā, tāpat kā lielākā daļa pusaudžu, nav bijusi nemaz tik priekšzīmīga. Sarunā ar žurnālu “Ieva” viņa atļāvās pastāstīt, ka jaunībā iztrakojusies uz nebēdu.

“Atzīmes vienmēr bija ļoti labas, bet ar uzvedību gāja visādi. [..] Vidusskolas laikā rāvos no mājām, visu gribējās pamēģināt. Bet teikšu godīgi: vienmēr esmu zinājusi robežas un tās nepārkāpu.

Nekad mūžā neesmu, piemēram, uzpīpējusi zālīti vai ko tamlīdzīgu pamēģinājusi. Bet ballīšu bijis pietiekami.

Manā laikā bija modīgi braukt uz "Liepājas dzintaru", piemēram. Bijis tā, ka nezinu, kur vispār galā nakšņošu, un beigās nakti esmu pārlaidusi kāpās. Mana jaunība sakrita ar Atmodu, tāpēc bohēma mijās ar brīvības jaunatklāsmēm,” tā Melbārde, piebilstot, ka savā dzimtajā Valmierā pat savulaik nodarbojusies ar dīdžejošanu.

Kā zināms, kultūras ministre pēdējā laikā preses virsrakstos bieži parādījusies sakarā ar skandālu par koncertu “Mīlestības vārdā. 18+”.

Kultūras ministrija (KM) ar Kultūras alianses un nozares valsts pārvaldes iestāžu pārstāvji vienojušies, ka turpmāk mākslinieku honorāri tiks atklāti tikai pēc pieprasījuma, nevis norādīti publiski, 4. decembrī preses brīfingā sacīja kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK).

Viņa norādīja, ka kultūras organizāciju pārstāvju apspriedes laikā šāds kopsaucējs ir atrasts, taču nekāda rezolūcija netika pieņemta.

"Vienojāmies par vienotu kārtību - likums nedod pienākumu publiskot honorāru, bet, ja iespējams, tad iestādes vadītāji pēc pieprasījuma sniegs šādu informāciju," sacīja Melbārde.

Uz jautājumu, vai Kultūras ministrijas publiskie iepirkumi turpmāk atspoguļos projektu izmaksas kopā ar honorāriem, ministre norādīja, ka tas būs atkarīgs no situācijas - var būt iepirkumi par atsevišķām pozīcijām, kā arī var būt kopīgi izsludināti iepirkumi, kuros honorāri ir iekļauti.

Taujāta par koncerta "Mīlestības vārdā. 18+" izmaksām salīdzinājumā ar liela mēroga privāti rīkotiem pasākumiem, Melbārde atbildēja, ka, šāda salīdzinājuma veikšanai nepieciešams izmaksu tāmju pārskats.

Kā arī svarīgs ir apstāklis, vai privātais organizators ir nomaksājis visus pieprasītos nodokļus, kas attiecīgi palielina kopējās izmaksas.

Savukārt uz jautājumu, vai honorāru izmaksas par šo koncertu bijušas adekvātas, Melbārde norādīja, ka darbs pie koncerta veidošanas ildzis 11 mēnešus.

"Jānis Šipkēvics bija cilvēks-orķestris, kurš arī vadīja projektu. Viņš bija arī mākslinieciskais vadītājs, kurš bija atbildīgs par koncerta izpildi. Ja mēs skaitām trīs atsevišķas lietas kopā, tad attiecīgi summa arī izveidojas. Ministrijai neizskaidrojot, kādēļ tāda viena summa izveidojusies, radās nevajadzīgas interpretācijas, un mūsu pienākums bija to izskaidrot. Uzņemos atbildību, ka ministrija to laicīgi nav izdarījusi," sacīja Melbārde.

Par Latvijas valsts simtgades svētku koncertu “Mīlestības vārdā. 18+” autoratlīdzībās izmaksāti vairāk nekā 57 000 eiro, no kuriem vairāk nekā 17 000 eiro saņēmis mākslinieks Jānis Šipkēvics, vēsta “Latvijas Televīzijas” raidījums “Aizliegtais paņēmiens”.

Šipkēvica autoratlīdzības summu veido viņa paša kā mākslinieka dalība šajā pasākumā (11 500 eiro), koncerta mākslinieciskās daļas izpildproducēšanas pakalpojumu nodrošināšana (4399 eiro), kā arī saturiskās koncepcijas izstrāde (1176 eiro).

Videografiku autors Gatis Mūrnieks par koncertu nopelnījis aptuveni 6400 eiro, mūziķis Reinis Sējāns - teju 6000 eiro. Sociālajos tīklos plaši apspriestā jaunā izpildītāja Evija Vēbere par divu dziesmu izpildījumu saņēmusi 666 eiro, bet, piemēram, grupas “Prāta vētra” dalībnieks Renārs Kaupers - 1000 eiro.

Jānis Jubalts, kurš arī ir “Prāta vētras” biedrs un uzstājās šajā koncertā, raidījumam veidotājiem norādīja, ka autoratlīdzību nav saņēmis vispār, jo uzstājies draugu aicināts.

KM raidījuma veidotājiem norādīja, ka koncerts apstiprināts svētku radošajā padomē, kurā līdz pasūtījuma iegūšanas brīdim vienīgais pārstāvētais mūziķis bijis pats Šipkēvics. Pārējo mākslinieku izvēle un autoratlīdzību lielums arī bijis Šipkēvica pārziņā.

Raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” publiskotā informācija sākotnēji bija pieejama KM mājaslapā, taču, parādoties interesei par pasākuma izmaksām, no tās tika izņemta.

Līdzās autoratlīdzību izdevumiem par paša koncerta tehnisko nodrošinājumu no valsts budžeta tika iztērēti 180 000 eiro ar pievienotās vērtības nodokli. Šo pasūtījumu konkursa kārtībā bija ieguvusi firma “Ideju institūts”.

Uz augšu
Back