Šodienas redaktors:
Krista Garanča

Ar ceļojumu literatūras pasaulē jau janvārī TV ēterā atgriežas Selecka un Terzens

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: publicitātes

Ar jaunu projektu Latvijas Televīzijas ēterā atgriežas nešķiramais ceļotāju pāris – Marta Selecka un Gustavs Terzens. Šoreiz viņi jaunajā raidījumā “Literatūre” kopā ar rakstniekiem un grāmatām ceļos latviešu literatūras dārgumu pasaulē.

Martas Seleckas drosmīgā ideja – radīt raidījumu par literatūru, ir materializējusies. Režisors Uģis Olte atzīst: “Literatūre” nebija viegli ceļama darba nasta – likās, rakstnieki taču ir tādi puscaurspīdīgi pusdievi, kuriem ar reālo dzīvi nav nekāda sakara! Par ko mēs ar viņiem runāsim?” Tomēr realitātē izrādījās, ka visi deviņi Martas ceļabiedri ir interesanti, asprātīgi un atvērti, un viņi ne vien paši atklājušies skatītājiem, bet arī palīdzējuši no jauna atklāt leģendārus latviešu rakstniekus. Kamēr Marta apceļos Latviju kopā ar rakstniekiem, Gustavs ceļos atsevišķi, izmantojot grāmatu tekstus par ieganstu sarunām ar satiktajiem ļaudīm

Komanda smej, ka latviešu literatūra kopš skolas laikiem daudziem ir drīzāk bieds, taču jaunais raidījums pierāda, ka “literatūra nekādā ziņā nav apputējusi”, pēc pirmās sērijas noskatīšanās atzina kultūras žurnālists un dzejnieks, viens no ceļotājiem Toms Treibergs. Savukārt Inga Žolude uzsvēra, ka raidījuma komanda spējusi pierādīt, “ka tās nav grāmatas, nav veci, nodzeltējuši papīri kaut kādos arhīvos vai bibliotēkās - ka tā ir dzīva vide, dzīva telpa, kas joprojām eksistē”. “Mēs jebkurš patiesībā varam tur ieiet iekšā un to sajust,” viņa secina. “Man liekas, ka arī tiem cilvēkiem, kuri nav lasījuši nevienu grāmatu, tas [raidījums] tiešām varētu pamudināt viņus iepazīt kādu no grāmatām,” norāda publiciste un dramaturģe Anete Konste.

Raksta foto
Foto: publicitātes

Pirmajā raidījumā ceļojumā pa Jāņa Jaunsudrabiņa “Baltās grāmatas” pēdām Neretas apkaimē dosies grāmatas “Jelgava 94” autors Jānis Joņevs. Vēlāk būs iespējams vērot vēl astoņu rakstnieku ceļojumus - Andris Akmentiņš dosies uz Valmieru un pievērsīsies Pāvila Rozīša darbam “Valmieras puikas”. Gundega Repše pārstaigās Annas Brigaderes apvidu Tērvetē. Dzejniece Inese Zandere savus ceļa biedrus izvadās pa savām un Raiņa takām Sēlijā. Galvaspilsētu nepametīs dzejnieks Ronalds Briedis ar Montu Kromu sirdī un bērnu grāmatu rakstniece Luīze Pastore, kura pārbaudīs, kā izmainījies Zentas Ērgles aprakstītais Grīziņkalns. Guntis Berelis dosies uz Ķegumu atzīties jūtās Regīnai Ezerai, Jāņa Poruka trauksmainās dzīves mācības izgaismos rakstniece Inga Žolude, savukārt Toms Treibergs izsekos Andreja Kurcija gaitām.

Starp citu, raidījuma trāpīgo nosaukumu radījis viens no tā varoņiem - rakstnieks Andris Akmentiņš. Uzņemšanas komanda lūdza rakstniekiem palīdzēt atrast tādu nosaukumu, kas visprecīzāk raksturotu jauno projektu, un “Literatūre” bija vislabākais variants, jo ietver gan literāro, gan ceļojuma aspektu.

Raksta foto
Foto: publicitātes

Raidījumu veido komanda, kas darbojusies arī pie tādiem skatītāju iecienītiem projektiem kā “Ziemeļu puse” un “Te!”. Projekts tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu un iekļauts Latvijas valsts simtgades notikumu programmā.

“Literatūrē” LTV skatītāji varēs doties no 24. janvāra ceturtdienās plkst. 19.30 LTV1 un REPLAY.lv.

Nepalaid garām!

Uz augšu